www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Nou Concept De Hv Psu


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Dupa ce am facut niste teste... a iesit aceasta "minunatie". Motivele care m-au facut sa ma gandesc la ea:

 

- carcaotsii care au ceva impotriva SMPS-urilor

- a alternativa la SMPSuri si o mai usoara proiectare si realizare

- cei care vor sa foloseasca tensiuni consacrate in DC (9 si 12v) dar doresc sa aiba o topologie de transformator back to back si o sursa clasica de tensiune.

- alte ganduri si sueraturi printe dinti

 

Inainte sa postez schema, pentru cei care se gandesc sa faca comentarii gen: nu este sinusoida si este un semnal dreptunghiular, se poate face si sinusoida foarte usor un ATTINY si un Lookup table si aia este treaba.

Prototipul este incercat, functioneaza foarte ok pentru cei care doresc sa experimenteze.

 

Avantaje:

- mai usor de priectat avand in vedere ca nu mai are legatura cu HF

- mai putine piese

 

Dezavantaje:

- mai mare ca dimensiune

- daca nu este filtrata bine nu o sa mai auziti ca altii la 68KHz acum o sa auziti brum la 50Hz

 

Schema: https://dl.dropboxus...2012V/VTPSU.pdf

 

post-733-0-35095800-1388323577_thumb.png

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Atentie la degete va rog pentru ca este tensiune inalta pe acolo si chiar daca nu o sa va omoare ... o sa va faca sa va simtiti inconfortabil

Edited by AnalogSound
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am vrut sa il tin cat mai simplu posibil... ideea este ca, altfel puteam sa folosesc un traf cu priza mediana 15-0-15 in secundar pe care sa il atac cu o pereche de feturi in configuratie PP si astfel era un true sine cu un TL494 setat la 50Hz si un feedbackloop... si iesea un forward convertor, mult mai stabil dar mult mai dificil de realizat.

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: sunt niste experimente si trebuiesc tratate ca atare, probabil ca o sa mai experimentez destul de mult cu topologii de SMPS like pana cand o sa ma hotaras la una care sa imi convina si dpdv curent debitat si dpdv dimensiune, acum lucrez la un fly-back care teoretic debiteaza cel putin 30-40mA... deci in principiu poate sa alimenteze si un etaj final mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Salve Picnic,

 

Avand in vedere consumul nu ajungi asa de repede la saturatia miezului. Aici este doar un experiment (multe aparate foloseau genul acesta de vibrator / transformator in era pre-smps). Cel mai probabil o sa il mai imbunatatesc printr-un driver PP, oricum mai am cateva topologii de experimentat.

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Pai cu siguranta, idea de la care doresc sa plec este urmatoarea:

- fiabilitate si stabilitate

-dimensiune cat mai mica

-alimentare de la tensiuni standard 9 sau 12v (de preferinta 12v)

 

Am gasit niste idei de la care o sa plec si o sa postez cam tot ceea ce fac in topicul asta (vis a vis de SMPS-uri)

 

 

Un an nou fericit si multe impliniri.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Pai asta era urmatorul pas pe care sa il fac, sa mai cresc frecventa, ideea este ca nu poti creste frecventa pe un core de fier, la fel cum poti sa te joci cu frecventa pe un core de Ferro... oricum sunt foarte curios sa incerc un SMPS cu o frecventa peste 80-90kHz ... chiar undeva in zona a 100KHz, dar probabil ca trebuie sa vad si un FET care se comporta bine in zona aceea de frecvente si destul de rapid sa nu cocoseze prea mult toata treaba. Oricum mai este de experimentat. Un smps ca la carte am pe bancul de lucru .. astept sa gasesc niste becuri economice ca sa pot fura niste miez (nici prea multa tragere de inima nu am avut ca sa stau de ele atata timp cat SMPS-ul pe care il folosesc functioneaza foarte foarte bine, cu o eficienta foarte buna pentru ceea ce este).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Ideea este sa fie si usor de gasit. Dar da cu asta se poate experimenta foarte bine. Oricum un oscilator la 100KHz nu este chiar greu de facut (chiar si cu factor de umplere variabil). Oricum pentru schema de mai sus, ca sa nu saturezimiezul trebe sa mergi cu umplerea sub 50% (o sa incerc cu decrementi de 10 sa vedem ce rezultate obtin).

Ramane sa mai fac experimente dupa sarbautori.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.