www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Configuratie Ieftina


vev
 Share

Recommended Posts

Salut RGC-istilor!

 

Am niste nelamuriri legate de o configratie ce doresc sa mi-o construiesc asadar m-am gandit ca m-ati putea ajuta.

Bugetul meu e undeva la 350-400 lei, din care vreau sa-mi cumpar un mixer, la mana a doua ori nou, desi deja am pus ochii pe unul la mana a doua de aici de pe forum.

Ar trebui sa intre in el in felul urmator:

-mono: un microfon cu iesire jack

-mono: o chitara electro-acustica

-mono: o orga

-stereo: o chitara electrica trecuta printr-o pedala multi efect

 

Iar ca iesire as vrea sa scot totul intr-un jack de 6.35mm (1/4inch) care sa intre in ampul meu pe care inainte il foloseam doar la chitara, pe un canal clean. Intrebare mea este, ar fi posibila o asa configuratie?

 

Ca mixer, am vazut un Behringer Xenyx 1202 FX .

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Orice este posibil , dar nu vei avea calitate. Amp-ul a fost gandit pentru semnal de chitara si raspunde bine gamele de frecvente a chitarii .Cand mixezi in el atatea instrumente , se va auzi groaznic.Ai mai imbunatati calitatea daca ai avea intrare in amp de mp3 , dar nu cine stie ce.

Link to comment
Share on other sites

Orga se leaga stereo

Dacă scoate semnal stereo.

 

chitara electrica se va auzi foarte naspa daca nu ai simulare de cabinet pe procesor!

Dacă folosești distorsiune. Dar sunt puține modele de procesor fără cabsim.

 

vev, totuși care e scopul acestui exercițiu? Bănuiesc că vrei să vă monitorizați la repetiții. Dar nu intră și niște tobe în ecuația asta? Pentru că nu-s multe "sisteme 5.1" care pot concura cu tobe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, pentru repetitii si nu stiu, caut ceva cat mai minimalist, mai simplu pentru ca momentan nu am cine stie ce trupa stabila. Tobele sper sa fie macar egalate de sistemul meu sau de amplificator, stiu ca cu chitara trecuta prin pedala trecuta prin intrarea mp3 a amplificatorului, se auzea la acelasi nivel cu tobele, asadar sper la ce-i mai bine.

 

Va multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Știi, ar fi fost mult mai ușor dacă dădeai toate detaliile de la început, precum ce tobe (ce și câte cinele, în primul rând), ce stil de muzică, ce spațiu ș.a.m.d.

Am avut diverse contexte în care un PA de cca. 5000 W abia concura cu niște crash-uri puternice. Dar mixajul echilibrat e nițel mai puțin important la repetiții, esențial e să audă toată lumea ce-i trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Setul nu este unul propriu-zis, in sensul ca nu este nou si nu este chiar intreg, dar pentru ce vrem noi sa facem deocamdata este mai mult decat suficient. Am un floor tom de 16x16 daca nu ma insel, un premier tot de 16, o toba bas, un fus si un crash tot de 16. Pana acum cat m-am mai 'jucat', amp ul meu de 10W s-a dovedit a fi suficient acestui set de tobe. Cat despre ce cantam noi, incercam deocamdata sa facem cover-uri ale unor piese romanesti cum ar fi 'Ploaia' si 'Calare pe motoare' de la Cargo si 'Negru Voda' de la Phoenix. Spatiul este unul mic, repetam intr-un pod, sa spunem ca as avea cam undeva la 10mp acolo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.