www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Asamblare Maneta


katurev
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

As vrea si eu dupa un an de cantat pe un squier bullet HSS ... fara maneta ( nu stiu sigur cum se numeste :)) ) sa o montez... Am cumparat un set de corzi noi si as vrea sa pun si maneta.. ca sa fie pusa.

 

Nu stiu cum se face acest lucru.. si as vrea si eu un link catre un tutorial ... dar un tutorial nu asa aiurea de pe net, unul care vi se pare voua foarte exact si detaliat.. tinand cont ca n-am demontat o chitara pana acum.. n-am idee ce trebuie sa fac.. imi e frica sa nu stric ceva.

 

P.S.: E adevarat ca se dezacordeaza f repede chitara daca ii montez chestia aia? Ce inseamna foarte repede... ca eu oricum cand iau chitara sa cant o acordez deobicei... daca nu se dezacordeaza din 30 in 30 min nu ma deranjeaza.

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

O infiletezi in gaura din chitara ( http://f-guitar.com/gPics/whammyBar/whammy_bar2.jpg ) daca e asa .

Ai grija cum o folosesti , iti poti rupe bridgeul daca o violezi .

De dezacordat nu cred ca ar fi ceva prea serios dar e bine sa verifici :D

 

Arcul il poti folosi ca sa sporesti rezistenta bridgeului (daca ii scoti capacul din spatele chitarii vei vedea 2/3 arcuri si vei intelege ce trebuie facut :) )

Link to comment
Share on other sites

se dezacordeaza cand apesi pe ea, daca apesi incet merge, daca vrei sa te joci cu maneta acordeaza chitara apoi intinde corzile cu mana pana se dezacordeaza, practic intinzi corzile, apoi acordezi din nou, totusi nu trebuie sa apesi pe ea la maxim, sistemul ala ce il ai tu trebuie folosit cu moderatie sau la finalul concertului tau cand nu iti mai pasa de acordaj si vrei sa te dai mare,

 

nu stiu ce e cu arcul ala, poate e de rezerva de la alte chestii.

 

aha! cred ca ai un arc din asta,

http://www.strat-tal...m-spring-3.html

 

pai, pare-se ca e ca sa tina maneta fixa si sa nu se balangane :) pune-l daca il ai, ce sa zic.. spor la solo-istica!

 

iaca-ta idea..

 

http://www.ekmpowershop25.com/ekmps/shops/ekm_tiger/21a5744d-cc65-44dd-88be-9e2feea825d3/files/hardware%20&%20parts/Fusion%20Ball%20Bearing%20Mechanism.jpg

 

.. cu placere!

Edited by the_resident
Link to comment
Share on other sites

Se numeste whammy sau tremolo bar si arata asa. In cazul in care nu il ai pe cel original si l-ai cumparat ulterior, e posibil ca diametrul/pasul filetului sa nu fie cel corect. Daca filetul e corect, nu ai ce sa strici si nici nu-ti trebuie o facultate tehnica sa-l monezi. E un simplu surub.

 

Iar arcul e asa si nu are legatura cu montarea tremolo bar-ului, intr-adevar la Squier gasesti in punga cu accesorii un arc in plus fara de cele trei montate deja pe chitara.

 

Am infiletat maneta pur si simplu direct in gaura aia.. si imbusu si arcu nu le-am atins... e ok? :))

 

Da e ok, cele doua imbusuri sunt pentru ajustarea truss rod-ului (cel mare) si saddle-urilor (cel mic).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E cel original.. arcul arata ca alea.. insa nu am dat jos capacul din spate ca sa vad daca sunt deja 3 acolo... l-am infiletat pana cand l-am simtit eu greu la mana... am dat drumu la chitara in amp si nimic... ca si cand n-ar fi acolo.. Am impresia ca nu l-am infiletat destul, dar incepuse sa scartaie putin ceva pe acolo si m-am oprit...

Link to comment
Share on other sites

Sistemul de tremolo se seteaza....multi spun ca nu tine acordajul(cum ai spus si tu in primul post), tind sa cred ca nu l-au setat in viata lor. Tine de minune! Nici n-are ce sa nu tina...pana la urma tensiunea corzilor trebuie sa fie egala cu tensiunea arcurilor. Oricat de mult tragi/apesi pe el, tot va tine, pentru ca arcurile trag corzile inapoi. Asa ca seteaza-l:

 

 

 

Dupa cate zici nici nu stii ce face, dar vrei sa fie acolo....hint: apasa pe el. woooooow! :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.