www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Husa Piele Bass


Gungnir
 Share

Recommended Posts

Salut! Azi, cand imi duceam spre realizare monologul filozofic, mi-a venit o idee. As vrea sa incerc sa confectionez, dintr-o geaca de piele, o husa in care corpul bass-ului sa stea in permanenta, care sa aiba gauri doar pentru potentiometre si pentru corzi. Atasez o fotografie(facuta in paint) ca sa va dati seama la ce ma refer. Dupa stiinta mea, ar fi o idee buna de a proteja bassul si cand este inafara husei "externe". Desigur, si partea din spate va fi complet acoperita in piele. Ce parere aveti? E realizabil? Va influenta cumva prestatia bassului? Astept raspunsurile voastre cat mai repede! Respect!

 

 

http://imageshack.co...7/2387/w6b1.jpg

Edited by Bossulet
Link to comment
Share on other sites

daca e un bass bun n-ar trebui sa simti diferenta in sunet. 1) la mana pt ca bassul electric (cat si chitara electrica), cu cat e mai de calitate, cu atat vibratiile nu ar trebui sa se inchida prin lemn (daca iar sare vreunu' de fund in sus ca am zis o prostie il pleznesc cibernetic de-l iau toti @#$%ii, sa puna mana pe fizica si sa mai lase lutierismu' de garaj) si 2) la mana bass-ul fiind (logic) caracterizat de frecvente joase, absorbtia data de material se simte mult mai putin, lucru ce nu ar fi valabil la frecvente inalte, unde atenuarea e mult mai mare.

 

astea fiind zise, ce mai atata teorie, ia da-i inainte si arata-ne si noua ce iese, chiar sunt curios :) n-ai de unde sa stii oricum pana nu incerci de-a binelea.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E realizabil dar d.p.d.v. al croieli o sa fie destul de complicat. eu zic sa acoperi si spatiul din preujurul dozelor. In legatura cu vibratiile nu inteleg ce vrei sa zici otrignal . Lemnul din care e confectionat instrumentul este foarte important si modul prin care se transmit vibratiile prin aceasta coloreaza sunetul si determina tonul. Este adevarat ca o husa de piele nu ar afecta modul de transmitere a vibratiilor sau rezonatna lemnului. Se pote calcula frecventa de rezonanta al unui material si "frequency shifting" (nu stiu termenul in romana) prin care stabilesti "coloritul" pe care til ofera lemnul.

Link to comment
Share on other sites

E realizabil dar d.p.d.v. al croieli o sa fie destul de complicat. eu zic sa acoperi si spatiul din preujurul dozelor. In legatura cu vibratiile nu inteleg ce vrei sa zici otrignal . Lemnul din care e confectionat instrumentul este foarte important si modul prin care se transmit vibratiile prin aceasta coloreaza sunetul si determina tonul. Este adevarat ca o husa de piele nu ar afecta modul de transmitere a vibratiilor sau rezonatna lemnului. Se pote calcula frecventa de rezonanta al unui material si "frequency shifting" (nu stiu termenul in romana) prin care stabilesti "coloritul" pe care til ofera lemnul.

 

tocmai la asta ma refeream, ca la un instrument bun electric, lemnul ar trebui sa aiba influenta cat mai mica, daca se poate, 0 (ideal). Am mai spus asta de vreo 5 ori pe forum, am dat si detalii la momentul respectiv. Ideea este pe scurt ca la o chitara electrica/la un bass electric corzile ar trebui sa conserve energia pe cat posibil fara sa aibe pierderi prin lemn. Ceea ce auzim noi ca si "colorit" al lemnului nu ar trebui sa se intample intr-o chitara de calitate, repet, pentru ca vibratiile n-au ce cauta in lemn, nu le e permis in mod normal sa treaca prin nut si bridge si sa se piarda in gat/corp, insa cum chitarele sunt toate o apa si-un pamant indiferent de marca, e logic sa auzim diferente. De aia-mi place cand gasesc o chitara care indiferent de ce-i fac corpului, suna (aproape) la fel, insa cand ii schimb dozele apare o schimbare enorma. Asta ar trebui sa se intample cu toate instrumentele. Repet a mia oara: sunt ELECTRICE, doar influentele electromagnetice ar trebui sa conteze, nu sa apara drum invers prin lemn. La o acustica, 100% de acord, la o electrica, niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred sa fie o idee grozava. Mie mi se pare o tampenie. In anii 60',70' se produceau cateva modele de chitara care aveau aplicate un "invelis" din plastic,un exemplu ce imi vine acum in memorie e Klira Triumphator,dar era o gaselnita mai mult de design,nu neaparat de functionabilitate.

Link to comment
Share on other sites

Experimentul o sa incerc sa il fac pe un Epiphone Toby IV Deluxe, model din acela de culoarea lemnului, ce bate un pic spre rosiatic. Pielea...nu stiu ce culoare va fi, in orice caz una care sa arate bine in contrast cu nuanta bassului: poate negru sau un rosu de o nuanta mai inchisa. Ma gandeam sa decupez o bucata de forma corpului+0.5 cm in parti, pentru a permite lipirea cu partea de sus. Nu vreau sa fac si parte laterala, caci ar fi o pierdere de timp si pe urma ar parea prea "lalaie". Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Daca in capul tau chitara bass= telefon de generatie noua cu touch care trebuie acoperit atunci go for it.

 

 

O alta solutie pentru protectie ar fi sa-l cofrezi si sa torni beton, sau sa-l acoperi cu bitum, sau si mai bine cumperi o husa, ii faci o gaura la gat si la doze si canti cu bassul fara sa-l mai scoti afara din husa.. Mai era unul acum 1 an care voia capace de bere lipite pe toata chitara.

Edited by Deenman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda, in calitate de inginer, sunt de acord cu variantele propuse de catre Denis. Horia, fa cum ti-a indicat. thumb.gif

 

Protectie la ce, bre? Ce, mergi pe macadam cu el? Sudeaza-i scut de Dacie.

 

In toata viata mea nu am vazut pe fata unei chitare, chiar si bas, altceva decat amprente si praf. De ce esti tu mai catolic decat Papa? Daca spuneai ca-l imbraci pentru aspect, ca asa iti place, ar fi fost justificat, dar pentru protectie... esti absurd. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu intrebasem de model si culoare cu un scop. Avand in vedere ca nu e un bass foarte scump, merita incercat daca vrei sa il faci sa para mai agresiv. Daca este strict pentru protectie, atunci nu. Nu am destui ani in spate cat sa iti recomand ceva special, dar un set de intretinere marca Dunlop iti acopera toate necesitatile in ceea ce priveste corpul si tastiera. Altfel spus, daca basului lui Jaco a rezistat la zeci de ani de uzura fara sa capete imbracaminte de piele, presupun ca si al tau va rezista cel putin la fel de mult. Inainte sa te decizi, ia in considerare si faptul ca odata pusa pielea pe el, si ea trebuie ingrijita, fiind mai predispusa deteriorarii datorita frecarii si transpiratiei decat lacul de pe lemn, iar odata pus adezivul pe corp, ma indoiesc ca o sa il dai jos cu una, cu doua, sau fara a folosi niste smirghel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

eu zic ca o sa arate urat ,plus ca pielea aia se uzeaza mult mai repede decat finishul bassului in sine - unde iti sprijini dejtele pe bass  o sa se manance vopseaua dupa care o sa se polisheze pielea de la grasimea si murdaria de pe degete ; 

 

cum ziceau colegii .... cine nu iubeste o chitara muncita? cu zgareturi,pete si alte dovezi ale trecerii prin lumea muzicii? 

daca vrei o chestie shiny- ia-ti un bibelou :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.