www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bariton Bass


AndRiska
 Share

Recommended Posts

si nu figura ca punem din setul de cinci corzi cele mai groase.

 

Dar altfel cum?

Iar tu daca vrei sa-i pui corzi mai groase pentru acordaj mai grav, cum o sa-i spui basului ca-i bariton, daca baritonul este plasat intre bas si tenor?

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

vrei sa intrebi daca exista un bas care duce mai jos ca basul "normal"?

raspuns: un bas cu 6 corzi. il acordezi pana flopaie corzile ca spaghetele, si te-ai scos. cat de jos vrei sa mergi? infrasunete nu cred ca iti mixeaza nici un sunetist :lol:

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

pentru "cap de fier" : daca n-ai nimic util de spus, mai bine nu-ti bagi botul in topic. eu vroiam doar sa aflu daca exista bas care sa fie de 4 corzi si sa aiba acordajul sus mentionat. cam simplu. si nu ma gandeam la Fa diez ci doar Si. da, la bariton ii clar ca am gresit, vroiam doar sa fac paralel cu chitara bariton.

Link to comment
Share on other sites

Dragule, alta varianta sa acordezi un bas de 4 in Si nu exista, decat sa-i pui cele 4 corzi groase din setul de 5. In clipul cu Fa#, acel bas are coarda Fa# si mai groasa decat Si. Se gasesc de cumparat corzi pentru Fa#, dar mai greu. Ti l-am aratat in scop demonstrativ.

Pune linistit cele 4 corzi groase pe basul tau, multi colegi au facut-o, doua exemple: Flavius de la Dor de duh si Vali de la Rezistor (CT). Le poti cere detalii direct pe XBass.

Griful tau nu va avea de suferit, insa va trebui, daca este cazul, sa largesti putin canalele pragusului, din moment ce acolo trebuie sa intre corzi mai groase. Insa daca sunt deja largi nu mai trebuie sa umbli, le bagi putin fortat. Alte intrebari? :)

Link to comment
Share on other sites

a inceput sa se indoaie putin griful langa headstock.

 

Cum a constatat aceasta deformatie? Se vedea cu ochiul liber sau bazaiau corzile (fretbuzz)? Daca se intampla asa si la tine, ajustezi tija de pretensionare a grifului, ca aici. http://www.garywillis.com/pages/bass/bassmanual/trussrod.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.