www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pian


Guest RaulT
 Share

Recommended Posts

Este primul meu post pe forum, asa ca vreau sa va salut!

Nu ma pricep deloc la pian asa ca apelez la ajutorul vostru.

Fetita mea are aproape 6 ani si merge cam de 7 luni la o scoala de pian o data pe saptamana.

Acasa repeta pe o Yamaha PSR E213 pe care ne-a facut-o cineva cadou.

La scoala insa am observat ca repeta pe Yamaha Arius YDP 141 sau 140, nu mai retin exact.

Intrebarea mea este daca mai pot sa o las acasa sa repete pe ce avem acum? Ma gandeam sa o mai urmaresc o perioada sa vad daca intradevar ii place sa cante la pian si sa nu investesc acum bani in alt pian.

Daca stiu ca ii face mai mult rau decat bine ce avem acum, atunci o sa incerc sa caut ceva convenabil.

Voi ce ziceti?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Problema e ingrata.

Pe de-o parte pentru ca Yamaha PSR nu e adecvata in nici un fel pentru un copil care invata sa cante LA PIAN.

Pe de alta parte, sa cumperi un pian si doua luni mai tarziu sa remarci ca ai dat banii degeaba...

Sfatul meu este sa incercati sa faceti deocamdata un efort, si sa mergeti mai degraba sa studieze copilul la scoala, pe YDP-ul acela. In felul asta, poate sa si studieze, si nici nu-si invata degetele lenese. Evident, asta daca se poate face (este de acord profesorul / scoala).

Si mai exista si o alta fatada a chestiunii : ce scop au cursurile de pian ? cultivarea unei inclinatii? explorarea posibilitatilor ? performanta? In functie de raspuns, exista si solutie : daca vreti doar sa invete "ceva acolo", si sa zdrangane un Fur Elise cand vine familia in vizita, atunci PSR-ul e mai mult decat adecvat. Dar daca vreti sa invete sa CANTE la pian, atunci ii va trebui pian.

 

Off-Topic : imi amintesc ca eram in primul an de pian (acum 30 ani), si timp de 6 luni nici nu am atins claviatura acasa...aveam o bucata de hartie imprimata cu desenul clapelor, si "cantam" pe aia, ca sa intaresc articulatiile degetelor, iar la scoala cantam pe pianul de acolo...(si nu era din cauza de lipsa instrumentului, ca aveam pian in casa) :)

Edited by Pontius Pillates
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru raspuns.

 

Disponibilitate sa suplimentam orele de pian la scoala exista bineinteles. Este o scoala particulara asa ca ... bani sa fie :)

 

Cursurile de pian le-am inceput mai mult in ideea de a intra in contact cu muzica si de a invata un instrument. Evident si pentru a explora daca exista vreo inclinatie in aceasta zona.

Momentan nu o vad sa aiba o pasiune nebuna si sa repete si "zdrangane" ore in sir la pian.

Practic, cu exceptia orei de la curs, intr-o saptamana mai repeta de 2-3 ori cate 1 ora pe zi. Are si momente, cam rare din pacate, cand se duce singura la pian si canta.

Link to comment
Share on other sites

Impulsul de a se duce singur sa studieze la pian este intalnit foarte rar la copii. Marea moajoritate prefera sa "arunce" mainile la intamplare pe claviatura si sa se creada mari pianisti; si asta dureaza putin (maxim 3-5 minute, pana se plictisesc); asta e foarte normal, si e bine de incurajat, pentru ca la varsta lor joaca e principalul factor de invatare. Exista alte modalitati de a evalua inclinatia copilului : ce progrese face de la o ora la alta; capacitatea de a-si aminti si urmari indicatiile profesorului atunci cand studiaza FARA profesor; cat de usor retine piesele. Timpul petrecut in fata instrumentului nu este atat de important la varsta asta, ba chiar este contraindicat pentru copiii de varsta frageda sa stea mai mult de 30 minute intr-o singura sesiune de studiu, tocmai pentru a nu le insufla ideea de "sarcina" / indatorire, ci de distractie, relaxare, joaca si placere.

Revenind la intrebarea initiala : cred ca mai degraba luati ore suplimentare, ca sa lucreze la scoala pe o claviatura cat mai apropiata de cea a unui pian (desi nici seria YDP nu e foarte stralucita, e mult peste PSR), in loc sa investiti intr-un instrument. Cheltuiala este mai mica (in loc sa dai o suma considerabila pe un instrument, platesti sume mici, contravaloarea orelor), si in cazul in care se dovedeste ca nu e calea potrivita nu ramai in casa cu un instrument de care va trebui sa "scapi". Asta cel putin pana va dati seama daca sunteti pe "drumul cel bun".

Mult succes!

Edited by Pontius Pillates
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa am sa fac. O sa incerc sa suplimentez orele de pian si in functie de evolutie o sa iau o decizie peste 3-4 luni.

Multumesc inca odata pentru suport.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.