www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Merita Un Procesor?


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Premisa: Am numai pedale analogice: Un Fuzz, Un Guv'nor, un wah si un efect de octava. Ca amp, o clona de JTM45.

Ideea e ca pot aplica 15000 de efecte in stadiul de post-inregistrare, din DAW.

Merita sa investesc banii in ceva pe care, tot pe cale digitala, l-as obtine gratis? E vreo diferenta in calitate intre cele doua metode? Mie nu mi-ar trebui decat un Delay, Reverb, poate un Chorus(sau simulator de Leslie), Flanger si cam toate efectele de modulatie. Deocamdata nu am nevoie pt situatii live, numai de inregistrare.

 

Lantul:

Chitara- pedale- amp- microfon(foane) - preamp/mixer - placa audio-> DAW(efecte).

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

E una sa aplici delay-ul, reverbul, dupa inregistrarea dry(ceea ce poate fi great, depinde de ce vrei sa faci..), si alta e sa bagi in loop la amp, dand sunetul final cu efectele acelea difului de chitara, inainte de finalul amplificatorului, urmand ca dupa sa fie preluat.

 

In cazul tau ca nu ai banuiesc fx loop, ar fi ideal din DAW, pt ca evident nu vrei delay,reverb, inainte de preamp(care ma gandesc ca il forjezi putin)

Link to comment
Share on other sites

eu am fost tot timpul adeptul lampii, din prostie, si mitologie cred :D

am probat apoi mai mutle procesoare, mai nasoale sau mai de top

in final am un eleven rack, care are un pret decent, de 4-5 ori mai mic ca un Axe FX nou , de care sunt extrem de incantat

in pro tools ai o optiune faina - re-amping - adica ai semnalul dry tras pe un track si daca te razgandesti intr-o zi ca vrei sa incerci alte tonuri din 20-30 ampuri onboard sau alte plug-inuri ce simuleaza ampuri, o poti face cu un click :D

poti adauga , scoate modifica efecte ....deci posibilitati infinite

si nu mai zic de faptul ca e plug and play....adica bag chitara deschid pro tools dau sa sune si e cristal inregistrarea :)))

nu ma chinui ore intregi cu captat cu pozitionat, cu volume sa crape capu etc

mai fac pariu ca inregsitrat nu stiu cati fac diferenta intre procesor si amp real pe lampi....live unii poate il au acel "quelque chose" :))) cu care percep ce nu putem noi muritorii de rand ce se aude numa in ampuri de zeci de kg si in chitari de cand era tata in scutec :D

 

bottome line: daca ai sansa incearca cateva procesoare si te vei convinge

eu live inainte sa iau eleven rack nu am avut unde il testa, am probat doar AXE FX , BOSS, LIne 6 etc care erau mai populare...l-am luat pe reputatie si nu regret

later edit: lucru mentionat de mutle ori si aici pe forum - un astfel de procesor simuleaza ampul+cabinetul captat cu microfon...deci tu in monitoarele studio vei percepe un sound similar celui inregistrat daca ai avea un amp+ cab real captat cu microfon...de aici si stupoarea/efervescenta multora ca ei nu "aud" la fel ca si cand stau in fata ampului pe lampa cu cabinet :D...lucru normal nu? ca nici pe cd nu suna ca si cand stai in fata ampului :)))

Edited by Vladympv
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu am folosit decat procesoare ieftine, cel mai avansat fiind Zoom G2.1u, care isi face treaba decent si atat.

Am apucat de curand sa aud destul de scurt ce poate un POD HD500(sau 400, nu mai stiu exact). Alta viata cu totul. Dar avand invedere ca ai amplificator, nu pot sa il recomand din cauza pretului(aici depinde si de ce buget vorbim). Daca vrei, ca tot suntem din aceeasi parte a provinciei, pot sa incerc sa iti aranjez sa il testezi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la modul general intotdeauna ``efectele`` hardware sunt net superioare celor software,iar singurele procesoare care au ceva in sunet ca lampa sunt fractal-urile.

asta e parerea mea dupa ani in care am mers doar cu procesoare(gt 8,line6 etc) si dupa care am bagat chitara pe jcm 800 si ac30.ideea e ca nu mi-am mai recunoscut chitara.,,,

parerea mea.....

Link to comment
Share on other sites

E vreo diferenta in calitate intre cele doua metode?

Oarecum, dar în favoarea efectelor pe PC. Și poate mai mult de flexibilitate decât calitate.

Dacă PC-ul tău are suficiente resurse astfel încât să aplici efectele dorite realtime, pentru a le încorpora în interpretare, eu zic că nu are sens să mai investești în echipament momentan. Când vrei să cânți altundeva decât acasă va trebui să vezi din nou ce efecte îți trebuie, atât cât se poate reproduce live ce poți face în post.

Apropos, reamping poți face și cu setup-ul actual, și probabil n-ar strica.

 

la modul general intotdeauna ``efectele`` hardware sunt net superioare celor software

Ești conștient că și procesoarele rulează tot niște software, right? :D Și cum calitatea soft-ului depinde de resursele hardware...

 

Singurul dezavantaj e că, dacă bagi direct procesorul în PA, nu mai percepi în spate acel „freamăt și muget” pe care ți-l dă un amp pe lămpi. Dar dacă ai un monitor de scenă și te auzi, nu cred că e un handicap așa de mare.

Dacă e suficient de puternic poate "fremăta" și monitorul. Sau poți folosi (și) amplificatoare de chitară (pe lămpi sau nu) pentru monitorizare.

 

într-adevăr, urechea umană nu mai poate percepe diferențele între „lămpi plus chitare străvechi” și un procesor de calitate cu o chitară modernă

Naysayers in 3... 2... 1....

Edited by FiveseveN
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

F this man, i'm an analog gigi style person, adica pe partea de preamplificare,dar... si am 3-4 procesoare in loop la fiecare din cele 3 ampuri :lol: ... si nu doresc sa merg inapoi pe efecte reverb, delay, chorus stil pedale analogice prea curand...pe bune ca nu vad rostul

 

Adica, la un proc(de rack cel putin), ai prea multe setari la efecte, poti face ce vrei cu el...ce naiba fac cu UN chorus analog simplu care suna intotdeauna la fel? zic si eu

 

m-am pus aseara sa trag ceva picked chord bla bla, si cautam ceva chorusy phasery something, eh, am gasit vreo 12, STOCK,asta doar pe un proc ,ce sa mai zic daca ma bag sa setez

 

iti trebe 4 pedale sau 5 sa faci UN sunet care il doresti...iar daca ai proc cu conversie buna si tot, nu vad rostul nostalgiei pt efectele de modulatie ,,vintage''

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru rapunsuri! Asa am concluzionat si eu, ajutat fiind de sfaturile voastre.

Singurele probleme de natura practica pe care le vad eu la efectele soft sunt 2 :

-Nu poti interactiona cu delay-ul in real-time, asta strica putin farmecul efectului in sine.

-Efectele de genul pitch shift sunt destul de slabe, dar oricum pt octava am Green Ringer-ul, iar pentru armonie inregistrez de mai multe ori.

Multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

-Nu poti interactiona cu delay-ul in real-time

Sure you can, dar ți-ar trebui un controller MIDI. Sau ai putea emula cumva un controller (e.g. traducând mișcările X-Y ale mouse-ului în MIDI input).

 

Efectele de genul pitch shift sunt destul de slabe

Sunt tot felul de efecte din gama asta, ce-i drept nu toate realtime. Depinde ce folosești. Există unelte polifonice foarte puternice gen Melodyne.

Link to comment
Share on other sites

Ești conștient că și procesoarele rulează tot niște software, right? :D Și cum calitatea soft-ului depinde de resursele hardware...

 

sunt constient,insa gandeste-te ca procesoarele sunt dedicate pentru asa ceva iar pc nu.

 

poti compara reverb hardware cu un plugin?eu zic ca diferenta este enorma.

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

poti compara reverb hardware cu un plugin?eu zic ca diferenta este enorma.

Poate n-ai avut ocazia să încerci plugin-uri de calitate. Incidentally, și al' de Lexicon fac plugins.

 

Nu ma refer la a interactiona cu parametrii delay-ului, ci la modul in care canti si te armonizezi cu repetitiile.

De asta am spus că e important să poți rula astfel de efecte în timp real. Ceea ce înseamnă evident că trebuie să monitorizezi din PC, nu din amplificatorul dry. Când e cazul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.