www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acoustic Pareri, Epiphone Ej-200?


QuaryO
 Share

Recommended Posts

Salut, se incep sarbatorile, si preturile foarte misto scad, am Ovation Celebrity Korea (MidBowl) si as vrea sa procur inca o acoustica, dar sa fie anume Jumbo acoustic normal. Deci, la prima faza mi-am ales un ibanez, dar nu mi-a placut deloc sunetul pickup-ului, si am vazut oferta de top pe Thomann cu, Epiphone EJ-200CE, si cind am auzit demo-urile ma lasat destul de entuziasmat. Deci, vreau sa aflu daca isi merita banii in jur de 300eur noua? Vreau sa aflu feedback-uri si anume cum se clarifica dozele si pickup si coil. Merci, aniticipat:)

Link to comment
Share on other sites

cum se clarifica dozele si pickup si coil.

 

wut ?

 

Mai bine te uiti prin mica publicitate . De exemplu mai bagi 50 de euro ( sau incerci sa mai negociezi ) si iti iei un instrument vintage rar si made in japan http://forums.rgc.ro/topic/88146-80s-ibanez-f302cs-12-string/ , sau inca o chitara care in mod uimitor nu e vanduta http://forums.rgc.ro/topic/67143-epiphone-texan-ft-145sb-vintage-1975/ , pe la mica publicitate adeseaori prinzi preturi de pomana si spre surprinderea mea , unii aleg sa cumpere mai bine chinezarii la acelasi pret :facepalm: ...

Link to comment
Share on other sites

There is just no hope ...

 

Spune-mi te rog , de ce vrei jumbo ? Eu cred ca in afara de aspect nu ai nici un argument . Nu dupa aspect alegi un instrument , e si ala un criteriu dar nu unul primul printre cele mai importante .

 

ma mai uitam la gretsch jumbo, cu fishman

in privinta la doze chitara are 2 doze NanoFlex si NanoMag.

 

si ? go on... ce inseamna asta ? nu e un atac , dar termina ideea , concluzia

Edited by bumerang
Link to comment
Share on other sites

Jumbo (asa cum sugereaza si numele) este cea mai mare, adica mai mare decat dreadnought.

 

Stiu ce inseamna . Dar de ce are nevoie de asa ceva ? Stie , sau doar arata bine ? El stie ce vrea sau doar inca un topic de cerut sfaturi , dupa aceea oricum face ce vrea si toata lumea isi pierde vremea degeaba ?

Edited by bumerang
Link to comment
Share on other sites

@bumerang: Daca omu' vrea Jumbo, poti sa te pui tu in calea fericirii lui? Si pana la urma nici nu prea contreaza de ce. Atata timp cat se presupune ca stie ce vrea, adica nu face confuzii sau greseli (ma refer la tip, nu la model), e decizia lui. N-am prea inteles ce a vrut sa zica cu "Vreau mai micutza", aici s-ar putea sa fie o confuzie.

 

@QuaryO: Arunca o privire si aici. Nu le lua ca litera de lege, sunt review-uri ale utilizatorilor.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

n-am inteles nimic din nici un comentariu :))

chiar daca a trecut ceva timp de la postare, poate mai ajuta si feedback-ul meu.

modelul asta (varianta ieftina de la gibson j200) e super chitara pt banii astia.

o chitara jumbo (sau super-jumbo..) cu un sunet foarte puternic mai ales daca ii pui si corzi groase de 12.

am avut 2 chitari din astea, mai am una si acum, si sunt foarte multumit si de sunetul amplificat.

cheile Grover sunt f ok la fel... altceva... nota 10/10 pt o chitara de 300 de euro

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.