www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunt Varza Si Nu Progresez


sdsallazar
 Share

Recommended Posts

Tare asta, sa-ti scoti adeverinta: "Inapt pentru chitara" :)))

 

Nici eu nu prea mai progresez, dar spre rusinea mea, n-am mai pus mana pe chitara de vreo luna. Asta sa fie oare si la tine? :D

 

Vezi ca daca stradania consta in 20 de minute o data la 3 zile, nu prea e bine. Exerseaza macar o ora zilnic si ai sa fii uimit dupa vreo luna - doua.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Omul pune o intrebare,iar voi il luati in ras.Inteleg ca formularea lui va permite sa faceti asta,dar totusi..forumul asta a cam devenit doar un forum de mistocari..

 

Referitor la intrebarea ta..nu cred ca exista posibilitatea sa fii inapt in a invata chitara.Straduieste-te mai mult si sunt sigur ca o sa progresezi in cele din urma..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Omul pune o intrebare,iar voi il luati in ras.Inteleg ca formularea lui va permite sa faceti asta,dar totusi..forumul asta a cam devenit doar un forum de mistocari..

 

Referitor la intrebarea ta..nu cred ca exista posibilitatea sa fii inapt in a invata chitara.Straduieste-te mai mult si sunt sigur ca o sa progresezi in cele din urma..

of,dar nu era nici un misto !

ia zi cand ai deschis tvul pe vreun post romanesc de muzica ultima oara?

exact genul asta de muzicieni e promovat de multi ani incoace-adica varza...

cat despre forum ...tin sa spun ca si pe aici lumea tinde in aceeasi directie,mai deunazi am citit un anunt la ''caut trupa'' in care se cautau instrumentisti de 25-26 de ani la care cel mai important e...LOOKUL... :clown:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o intrebare , se poate din punct de vedere fizic sa fiu inapt pentru cantatul la chitara ? Eu ma straduiesc sa invat dar nu reusesc :(

 

În primul rând, din punct de vedere fizic, cel mai probabil nu ai nimic. Sunt unele boli care îţi pot afecta performanţele, desigur, atât psihice cât şi fizice, însă, nu cred că e cazul aici.

 

Acum, spune-ne şi nouă, ce obiectiv ai privind cântatul la chitară şi cum plănuieşti să-l atingi? De asemenea, dă-ne şi un exemplu de o rutină zilnică, dacă ai.

 

Ca să mă fac înţeles, dacă obiectivul tău este să devii un bun compozitor, iar rutina ta înseamnă zdrăngănitul unor piese după nişte tabulaturi, eşti cât se poate de departe de "drumul bun". Iarăşi, dacă ai un obiectiv mai simplu, să cânţi într-o trupă, de exemplu, iar rutina ta înseamnă zdrăngănitul unor piese după nişte tabulaturi, iarăşi, nu eşti pe "drum". Înţelegi unde bat. Lasă naibii tabulaturile alea şi ascultă mai mult ce sunete produce instrumentul.

 

E normală o asemenea senzaţie, că stai pe loc, mai ales dacă repetatul înseamnă acelaşi lucru în fiecare zi. Dacă repeţi gama La minor 6 ore pe zi, timp de o lună, în final, tot alea 7 note o vor compune. Nu-ţi apar chestii noi dacă nu cauţi să le găseşti. Ca să scapi de senzaţie, încearcă ceva opus a ceea ce faci, cântă cu totul alt gen, schimbă acordajul şi încearcă să îţi formezi acordurile şi gamele în noul acordaj, încearcă să formezi înşiruiri de note şi acorduri pe care nu le-ai mai folosit niciodată, încearcă să le integrezi într-un context. Nu în ultimul timp, ascultă muzică. Dacă ai ascultat metale în ultima lună, încearcă să asculţi jazz luna asta, lăutărească, rock clasic, muzică specifică anumitor culturi, etc.

 

Eu mai fac un exerciţiu, din păcate, mult prea rar decât aş vrea. Mă duc la orice top 100, sau un album "best of dance music", să zicem şi iau piese la nimereală încercând să cânt peste ele. Le ascult de 2-3 ori, a 4-a oară încep să nimeresc vreo două note, pe urmă încerc să construiesc o gamă cu alea două note, dacă nu se potriveşte, mai schimb anumite note, tot aşa până începe să sune a ceva. Pe urmă mă trezesc că am format o gamă pe care, în mod normal, nu m-ar fi interesat s-o învăţ sau s-o ştiu, dar care îmi place cum sună.

 

Ideea e să nu repeţi prosteşte. Degeaba faci exerciţii de-alea "1234", "pentru viteză" şi cânţi două note de pe o tabulatură. Nu-ţi dezvolţi cu nimic capacitatea de a "cânta" la instrument.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Cum spuneau si colegii: munca multa, chiar daca la un moment dat ai impresia ca nu progresezi. Muschii au "memorie" proprie care trebuie pusa la treaba. Ca nu neaparat o sa devii un Paganini pe chitara, asta e alta poveste, insa sa ajungi sa canti decent nu e o problema nerezolvabila.

Link to comment
Share on other sites

Am de dat un anunt. Mi-am lasat contul deschis si se pare ca cineva a profitat de ocazie si a facut o gluma. Nu, nu sunt varza, progresez destul de bine. Rog sa se stearga topicul

 

Cant totusi de 2 ani jumate la chitara. Sunt anumite lipsuri dar se umple fiecare gaura zilnic. Oricum multumesc despre timpul acordat :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Eu progresez doar cand sunt beat... lectii nu dau. Nici eu nu stiu ce si cum cant dar asta e... rock on (mai ales ala care o spart contu...)

 

... apropo .. canti la chitara cam de cand cant si eu haha. Cool frate!... sa dureze inca 100 de ani de acum incolo!

Edited by Cognek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am de dat un anunt. Mi-am lasat contul deschis si se pare ca cineva a profitat de ocazie si a facut o gluma. Nu, nu sunt varza, progresez destul de bine. Rog sa se stearga topicul

 

Cant totusi de 2 ani jumate la chitara. Sunt anumite lipsuri dar se umple fiecare gaura zilnic. Oricum multumesc despre timpul acordat :D

 

Eram sigur. Cat despre timp... no problem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.