www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Phillips Bulldog 5, Made In Usa


pops
 Share

Recommended Posts

Vand, dupa cum scrie si titlul un bass mai deosebit, un Phillips Bulldog 5. Acest bass are un pic de istorie, adica, un lutier, pe numele lui Craig Phillips, a vrut sa faca un bass care sa fie catalogat ca fiind Fodera saracului. A facut un prototip, l-a incercat dupa care s-a hotarat sa faca aceasta serie in Coreea. Au fost facute nu foarte multe bucati, dupa care a hotarat sa sisteze productia.

Eu am la vanzare, atentie, nu unul Coreean, ci prototipul, cel facut de el in Statele Unite. Este un bass unic, este adus din SUA de catre userul nelu_bass de la care l-am si cumparat.

 

Specifications

 

Special set neck construction for optimal tone

 

From swamp ash body wood.

 

Scale Length: Four String Bulldog 34" scale, Five String Bulldog 35" scale

 

Set Neck construction

 

Swamp ash body with quilted maple top

 

3 pc maple neck with two way truss rod and reinforcement bars.

 

24 frets

 

ABM style bridge

 

Active soapbar pickups with + or - 15 db bass and treble cut or boost.

 

Acestea sunt specificatiile de pe site-ul lui Craig Phillips, site pe care il gasiti aici:

http://www.phillipsguitars.com/guita...s_bulldog.html ,

singura diferenta fiind ca acesta are scale de 34" nu de 35" ca cele de Coreea.

 

Trebuie incercat acest bass si o sa va convinga.

 

PS: Sa va zic si ce probleme estetice si functionale are. Are o problema la potentiometrul de panoramare de doze, banuiesc ca trebuie schimbat, si are doua zgarieturi minore pe spate, probabil de la curea.

 

PS2: Cine vrea sa il trimit prin curier, il voi ambala foarte bine, si il voi pune intr-o husa de la Fender.

 

Deci, il dau cu husa Fender, straplock negru Shaller si o curea groasa de la Minotaur.

 

Contact: 0722 243 880

flea_bgp@yahoo.com

Locatie: Brasov

 

Pret: 3000 de lei sau schib cu Fender Precision USA sau CIJ.

Link to comment
Share on other sites

Salut Andrei

Scuze ca ma bag in postul tau dar na .. o completare nu strica :)

 

Acest bas l-am cumparat din State in ideea ca seamana destul de bine cu un Fodera.

Daca nu ma insel,este numit si Fodera Saracului.. :)

Eu am platit ca sa il aduc in tara,un pret mai mare decat acesta cu care se vinde acum,deci actualul pret de vanzare este bun.

Motivul pe care l-am avut cand m-am hotarat sa il cumpar,a fost ca este singurul facut de luthier in State,am sa ii cumpar preamp Mike Pope(ca pe Fodera) si alte doze EMG tot ca pe Fodera...si speram sa sune aproape de un Fodera :)

Acesta era scopul meu.. dar din pacate a trebuit sa ma opresc la jumatatea drumului si a trebuit sa il vand.... :(

 

Basul suna foarte bine si asa cu este acum,deci merita

 

In rest bafta la vanzare Andrei

Edited by nelu_bass
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.