www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton Vs Peavey


Cenusa Mihai Marian
 Share

Recommended Posts

Am primit bursa pe 2 luni si ma gandeam sa imi iau o chitara noua.Am ajuns la 2 modele:

http://www.thomann.d...on_hbo850bk.htm si http://www.thomann.d...traveler_sb.htm

Ar merita acel Peavey?initial am vrut Harley Benton..am asteptat o saptamana sa vina din Germania si a ajuns sparta...nu stiu ce mia venit sa ma uit la alte chitari...

Edited by Cenusa Mihai Marian
Link to comment
Share on other sites

Nu am probat niciuna dintre chitare.Dar inclin spre Peavey.Harley Bentonurile sunt facute din materiale proaste,de obicei(despre Peavey nu stiu ce sa zic).Dar te sfatuiesc sa te uiti la Mica Publicitate pe forum,poate gasesti in banii aia o alta chitara care iti place si probabil si mai buna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La mica publicitate se vand martinuri la jumat'de pret , ibanezuri lawsuit la 350 de euro , takamineuri mai rasarite tot la jumate de pret sau mai putin azi a fost pus un aria 86 la 600 de pistari . sunt destul de sigur ca la bugetul asta mai bine cumperi de acolo decat sa cumperi un harley benton ... majoritatea lumii nu ar cumpara un harley benton nici daca era la 30% din pretul nou , pur si simplu sunt naspa rau de tot

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ahem: Harley Benton, Peavy ŞI Aria sunt in general de evitat. Materiale proaste, se strica repede. Si eu vroiam sa vina bursa lui peste si sa-mi iau un epiphone, da m-am hotarat la un jackson care e 700 de lei. Gandeste-te ca cu 500-600 de lei poti sa iei ceva bun second, trust me

Link to comment
Share on other sites

Sincer,mai demult am avut un H.I.H roundback.Chitara era printre cele mai ieftine...si finetea la fel...dar era mica ...portabila...nu falsa in timp ce cantam la ea...si toata lumea ma cunostea in liceu cu chitara aia...si ma descurcam ,nu aveam probleme pe ea...era perfecta!

Problema ca acum cativa ani..cel batran cu mustata de acasa mi-a facut bucuria sa mi-o sparga...si mie dor de o chitara speciala ...

Cred ca am sa mai rabd de foame ceva timp si imi voi lua Peavey composer...poate revin cu un review..

http://www.playmusic...traveler-sb.php

Edited by Cenusa Mihai Marian
Link to comment
Share on other sites

Harley benton nu as recomanda nici pentru incepatori. In 2 zile poti invata cat sa iti trebuiasca alta chitara:))

 

Am avut un bass peavey pe care cantam si era oarecum ok. Era ceva mai vechi insa destul de calitativ.

 

Harley benton-ul ala este o chitara chinezeasca de cacao branduita sub 3 firme (numai de mine stiute) : harley , flame si soundstation

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni...A ajuns chitara!sau cel putin am facut eu sa ajunga...e super ok!

Firma ce-i drept sa descurcat binisor...miercurea dimineata am dat comanda,luni(ieri) pe la 9 fix am sunat sa vad care e treaba...chitara era ajunsa la ei;Din AWB am verificat si era inmanata curierului pe la 5 si un sfert...

Cei de la DPD curier nu aveau de gand sa imi trimita azi (marti)chitara.Asa ca mi am luat inima in dinti...am lasat grjile deoparte si am plecat sa gasesc sediul lor...7 km de mers pe jos...Zis si facut...la plecare m-au adus ei pana putin spre centrul Sucevei si inapoi la talpa...vreo 4...5 km...ajunsesem intr un parc si vrand sa o acordez, basul sa rupt...nici o problema...aveam un magazin in drum spre casa am luat un bass de acolo...

Ajuns acasa bucuros scot repede chitara dau sa pun basul....cand ce sa vezi...femeia aia mia dat o coarda de vioara cred (acum sa tinut slujba)...

Am scos basul de pe electrica si am pus....am reglat truss rod-ul si am acordat chitara...

Am sa revin zilele urmatoare cu poze de detaliu si o mostra de sunet - astea daca e cineva interesat rog sa scrie aici!

Numai bine baieti!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.