www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Looper?


levi.h
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

As vrea sa achizitionez un Looper si nu prea stiu ce, am vazut ceva demo-uri dar sunt cam nehotarat, poate ma ajuta un cunoscator sa fac alegerea potrivita.

 

Ma intereseaza mai mult partea de ritm, as vrea sa-l folosesc live deci un model cat mai simplu de folosit ar fi de preferat.

 

Multumesc anticipat.

 

No'Rock!

Link to comment
Share on other sites

mi'am luat acuma un boss rc-50 si, desi n'am apucat sa vad tot ce face is foarte multumit. ritmuri sunt de toate felurile, plus ca mai poti pune tu, ai loc cat vrei sa iti salvezi melodiile si poti sa faci o gramada de smecherii. are intrare de microfon, doua de instrument(sau unul stereo), intrare auxiliara pentru laptop de exemplu si pe langa iesirea standard , are un sub out pe unde poti sa scoti numai un canal. de ex. tobele. are un programel care transforma toate semnalele astfel incat sa nu dauneze ampului de chitara. daca prinzi ceva de genu la un pret bun, eu zic sa nu eziti.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt sigur ce intelegi prin "ritm", adica vrei sa iasa tobe din el? Parca e ceva mic de la Boss care face asa ceva.

Daca prin "ritm" te referi la "chitara ritm" peste care sa faci solo, atunci am inteles ca Akai Headrush e bunut pentru astea. Eu l-am calcat un pic si e usor de folosit. Plus, vine recomandat de Russian Circles, care il folosesc si live -

(dupa primul minut vezi ca chitaristul nu mai tap-uieste).

 

Mai este si DL4 de la Line6 care are si multe tipuri de delay. Il demonstreaza cetateanul asta la vioara:

. De fapt cred ca el foloseste chiar doua pedale de-astea.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sugestii.

 

Prin ritm ma refer la percutie, nu ma intereseaza overdub cat sectia ritmica sa pot canta si un shuffle, jive, reggae, etc, nu doar simplu 4/4.

 

No'Rock!

 

I-ati un drummachine ....daca nu vrei sa inregistrezi backtrack cu instrument ..

 

Exista si cu tobe+ cu bas si armonie ...cu posibilitati de a realiza tot felul de ritmuri doar trebuie sa inveti sa o programezi..sau folosesti paternuri prefabricate ....

Ptr live trebuie un looper ce are si MIDI In/Out ptr sincronizare cu alte sintetizatoare cu drumachine cu trupa in general.

Ai nevoie ca sa aiba auto-quantise ca sa poata inregistra live exact 1-2-sau 4 masuri asa termine loop=ul la fix pe capatul masurii altfel este anevoios sa nimerseti exact un loop corect ce poate fi folosit .

 

 

Jamman Delay este este un Jamman Stereo cu posibilitati de al folosi si ca un ecoui ..o scula supert dar nu are MIDI control si sincro...ritmuri se pot programa dar destul de greoi ..live doar daca inregistrezi in locatiile de memorie dinainte ritmul ...si tempoul pe trei /patru locatii ca sa ai acelasi tempou si ritmul dorit .

Direct live si cu memorarea unui patch trebuie sa apesi de doua ori un buton cu mana ...unii au facut un mic disppozitiv din cauciuc ca sa poate salva un patch ( loop) deoarece nesalvat daca treci la alt patch se sterge materialul inregistrat in patch-ul anterior ...deci se complica treaba .

In schimb daca tragi de acasa pregatit ptr fiecare piesa este sauper OK ...etc.. etc ...sau tragi intr-un Patch un backltreck complet realizat anterior cu looper-ul sau in PC si salvat in looper intro locatie .

 

Jamman are 200 de locatii ptr loop-uri ( incluzand si memoria aditionala de 4-32GB si incap aprox 16 ore de BTdar ca si looper live ptr mai multe loop-uri ptr o piesa ( Intro.teme,chosrus,outro ) estre mai complicat live dar se poate cu unele preseturi.

Boss nu stiu daca cele mici au \MIDI dar unele tipuri mai complexe au ..

 

BOSS unele au si tobe cu niste ritmuri simple ..

 

Totul depinde de bani ...

 

Neaparat sa iei ceva cu posibilitati MIDI sincron ..caci peste un tyimp vei avea nevoie ..apoi estei nevoit sa cumperi alt looper ....

 

Aici cant cu loop-uri BT inregistrate downmixate si apoi redate cu Zoom R8 , nu am avut timp sa fac loop-uri cu Intro /Tema/Chorus /Outro ( a trebuit sa refac toate loop=-utrile din stereo in mono deoarece cele stereo redate mono sunau de toata jena live pe instalatie mono ..asta mi-a luat mult timp ) dar o sa fac alte loop-uri si atunci o sa folosesc JAMMAN STEREO pe mono sa sune bine live si ca sa pot alege loop-ul adecvat din piesa pe care sa-l tin cat vreau ...asa cu un loop BT fix se repeta acelasai lucru incontinu ....cea ce duce la monotonie la un moment dat si te obliga sa faci soloul mai incarcat ca sa dai piesei o dinamica o forma.

Puteam sa fac BT complet ptr o piesa intreaga dar atunci nu mai puteam repeta cat vreau progresia ...deci apar multe cand incepi sa vrei sa folosesti sculele live ..acasa este OK caci te opresti si canti cand vrei ...etc etc..cu Zoom R8 pot face ca mai multe loop-uri dintr-o piesa sa le introduc in sequencer-ul intern al Zoom R8 si sa construiesc forma piesei dar ramane exact ca si un BT nu pot interveni sa repet un anume loop doar le reda in ordinea presetata....etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.