www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Una Din Directiile " Muzicii/distractiei " De Azi


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Tudorzzz... yer in the wrong freakin city... holler back ass and stomp it up! ... rebel yell awaits...

 

... nu stiu daca am vazut vreodata un hipster da am inteles ca astia au barba, ca se imbraca cum se nimereste si ca se comporta haotic... shit... I tink I'm infected.

Amu... care mi-a dat ban pe chat?... mama voastra... :lol:

Link to comment
Share on other sites

bine ar fi ca cei care ii reproseaza initiatorului ca nu a plecat de acolo (asa cum zice mircea badea telespectatorilor ca de-aia au telecomanda) sa aplice chestia si in cazul topicurilor de pe forum care nu ii intereseaza sau li se pare lor ca sunt aiurea. si altii care au aceeasi senzatie de asemenea.

 

acu eu nu stiu cum canta formatia Azur. poate ca sunt talentati si capabili sa trezeasca in public exact starea aia care sa ii faca sa danseze (daca dansul e problema). daca e o trupa asa veche, din anii 90, sigur are experienta din toate punctele de vedere.

 

de ce se preteaza la circ, la un dans ironic - care poate ascunde nestiinta dansului in sine combinata cu sau autoironia, mistocareala (inteleg ca nu era vorba de un dans anume care respecta niste reguli si se executa serios chiar daca e vorba de dat din cap), unii, adica hipsterii, aici pot fi mai multe explicatii: au luat-o superficial si s-au maimutarit dupa cum stiu ei ca se danseaza manelele (inteleg ca Azur trage in zona asta); a fost un accident, nu voiau sa asculte asta, nu au venit special pt Azur, dar daca asta li s-a dat atunci cu asta s-au distrat neavand altceva mai bun de ales si a iesit ce a iesit; la betie, distractie sau cand te concentrezi adica intri in mood la agatat, de obicei nu mai conteaza asa mult mijloacele, mediul, arhitectura, filozofia etc pt ca toate astea devin secundare ca importanta.

 

cat era cea mai ieftina bere acolo? e local de fite? in functie de asta se poate lamuri insa tot si anula tot ce s-a discutat.

Link to comment
Share on other sites

bine ar fi ca cei care ii reproseaza initiatorului ca nu a plecat de acolo (asa cum zice mircea badea telespectatorilor ca de-aia au telecomanda) sa aplice chestia si in cazul topicurilor de pe forum care nu ii intereseaza sau li se pare lor ca sunt aiurea. si altii care au aceeasi senzatie de asemenea.

 

RECURSÍV, -Ă, recursivi, -e, adj. (Livr.) Care poate fi repetat în mod nelimitat. – Din engl. recursive.

Sursa: DEX '98

Adica, carcotasii se iau de Tudor ca de ce n-a plecat daca nu i-a placut, tu te iei de carcotasi ca de ce nu pleaca de pe thread daca nu le place ce-a zis tudor, eu ma iau de tine de ce mai scrii daca nu-ti place ce-a scris carcotasul, alt gigel o sa se ia de mine ca de ce nu plec eu daca nu-mi convine ce scrii tu, si tot asa pana cand vine Cosu si rupe cercul recursivitatii :)

 

Lasand asta la o parte, Tudor nu o sa afle raspunsul de pe RGC. Singurul mod in care poate afla e sa intrebe inculpatii. Direct (Bai, iti place chestia asta?) sau pe ocolitelea (Marfa cantecu, este?, Asculti de multa vreme Azur?, Cat de des vin Azur aici si unde mai canta?, Unde se mai asculta genul asta de supermuzica?, Moah, super, de mult vroiam sa dansez pe genul asta de muzica, nu prea mai gasesti asa ceva, samd).

Intrebarile sociologice pe RGC dau informatii despre RGC, nu despre hipsteri. E ca si cum as intreba eu aici de ce credeti c-a trecut Picasso din perioada albastra in aia rozalie. (Cin'sapte, nu raspunde :) )

Link to comment
Share on other sites

Discuția este fără sens doar în ideea că, pentru unii, ceilalți sunt niște proști [ nu ? ] și cum marea șmecherie când ești prost [ teoretic vorbind ] e că nu-ți dai seama că ești prost, concluzia e că... ...

 

'tui, am uitat concluzia ! .... Mă duc să-mi mai torn o cafea !

 

:)

Link to comment
Share on other sites

cat era cea mai ieftina bere acolo? e local de fite? in functie de asta se poate lamuri insa tot si anula tot ce s-a discutat.

 

9 roni ( mica ), "fite"?...nush ce sa zic, e pe trendu ala de casa parasita si convertita rapid in club( cu preturi piperate )...nu cred ca asta face sau nu diferenta, dupa cum nu ma derenjeaza vestimentatia, ochelarii cu rama groasa sau fularasele. Moda-i moda, aici chiar n-am nimic de comentat, "moda sociala" e altceva insa. Critica mea ( na' c-am folosit cuvantul ), se axeaza pe superficialitatea lor. Un exemplu : hipsterul asculta ultimele 2 albume de la THE BLACK KEYS, si e la zi cu toate informatile despre trupa, iti da citate din Dan Auerbach, se tunde ca tobarul, stie pe de rost piesele si-ti zice ca e cea mai tare trupa rock. Dar hipsterul nu e curios sa asculte si primele albume. Nu-l intereseaza. " Blues-rock?..ce vorbesti Jeane' !..stai chill...o fi, da nu ma intereseaza ". Daca i-au dat pe Guerrila sunt brici. Asta-i certificat de valoare. Get it ? Atitudinea lor e ceva de genu : am citit prefata deci nu mai am nevoie sa citesc si romanul. Hipsterii sunt destul de multi si deloc de nebagat in seama. Au si parti bune. Daca aveti vreo trupa si ati cantat/aveti de gand sa cantati in vreun club din Bucuresti ( si nu nu numai ), fiti siguri ca o sa fie si hipsteri acolo. Le plac concertele. Asta e un lucru bun. Am facut micul asta excurs pentru ca mi-am adus aminte de un profesor de-al meu din facultate care, dupa ce a castigat un concurs, a fost intrebat : cum de ati reusit domnle? iar el a raspuns : simplu - am studiat foarte mult juriul.

Link to comment
Share on other sites

Incepe muzica. Live. Pe scena : trupa Azur ( primii manelistii din 91-93...sau ma rog, un fel de etno-pop de cea mai joasa speta ). Trupa asta a murit odata cu generatia de aur la fotbal. N-a mai auzit nimeni de ea, n-au mai cantat, s-au retras. Toti hipsterasii de acolo incep sa danseze. Si sa se simta bine. Din ce in ce mai bine. Am plecat dupa o ora.

 

Am trait s-o aud si pe-asta: Azur live intr-un club din Bucuresti in anul de gratie 2013. :D

Pe cand un concert Generic, cu Albatros in deschidere? Naste din Berceni mai traieste?

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.