www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stop Discriminarii Aspectului Fizic In Scoli ! Si Baietii Pot Avea "plete"!


Claudiu Ibanez
 Share

Recommended Posts

Am avut pleata in liceu. Mai zicea cate unul ceva, aprobam si apoi faceam fix cum aveam chef. Comentau ca aveam pleata, comentau ca aveam cioc, comentau ca fumam in fiecare pauza, ca la scoala trebuie cravata rosie simpla si eu tot timpul aveam cravate mai interesante si tot asa. Nu m-am simtit niciodata discriminat, nu am inceput sa spun ca "nu conteaza cat de lung am parul", sa comentez de libertate si alte lucruri de genul asta. Mi-am vazut de treaba, profii pana la urma si-au vazut si ei de treaba. Am fost amenintat cu nota la purtare, dar nu s-a concretizat nimic si tot asa. Daca discuti, dramatizezi si faci pe victima, fix o victima vei deveni.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu tine nici de dorinta de a fi roacãr, si nici de hipstãrealã.

E vorba de dreptul fiecaruia - fie el un pusti cordit, sau un batran decrepit - de a fi asa cum doreste, si de a-si asuma judecata sau indiferenta celorlalti. Nu are importanta cum isi tine fiecare parul, sau cum se imbraca, atata timp cat acestea nu ultreaza bunele moravuri, sau nu afecteaza in vreun fel bunastarea celor de langa el.

Pe de alta parte, exista in lume scoli / universitati de prestigiu unde exista un anumit cod vestimentar si tinute impuse, si a purta tinuta scolii respective reprezinta o onoare pentru elevi; dar acelea sunt scoli de prestigiu mondial, nu Liceul din Fagaras,

Una peste alta, ce se intampla acolo este un abuz asupra drepturilor elevilor, si NICI un demers facut pe acest forum nu va da roade, pentru ca noi suntem o comunitate pasionata de muzica, nu de exprimarile vestimentare; cred ca cele mai bune rezultate vor aparea daca vor fi implicate niscaiva televiziuni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai spus-o si o repet. Lucrurile se vor mai schimba dupa ce vor disparea relicvele comuniste numite profesori. A fi dascal ar trebui sa insemne mai mult decat a cunoaste si a preda o anumita materie. Din pacate insa in scolile de la noi, notiunea de pedagogie e destul de vag intalnita. Si de aici si numeroasele conflicte profesor-elev, care ar trebui gestionate/aplanate de catre profesori pentru ca elevii la varsta respectiva nu au maturitatea necesara.

 

Si da, a alege sa fii altfel, presupune si asumarea consecintelor. Tu faci, tot tu tragi, nu strigi dupa ajutor dup-aia prin petitii pe net, ca n-are nimeni ce sa-ti faca.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca faceti prea mare tam-tam dintr-un subiect lipsit de importanta.

Si eu am avut plete in liceu...n-am avut niciodata probleme. O singura data m-a strigat directorul din spate "domnisoara" si cand m-am intors mi-am ingrosat vocea si am zis "domnisorule!"; a ras si si-a cerut scuze. Lipsa problemelor se trage si din modul jovial in care am pus problema...daca un prof ma intreba de ce nu ma tund ii ziceam in gluma ca "n-am bani pentru ca mi-am luat carti si caiete", fie ca e o traditie de familie pentru baietii care devin barbati, fie ca am luat un medicament gresit si mi-a crescut peste noapte parul si nu-l pot opri...si variatiuni. Asa ii raspunzi la intrebare, eviti subiectul si il faci si sa rada.

Daca atunci cand ti se face observatie tu incepi cu "drepturi","comunism"etc, normal ca se va simti jignit si n-o sa te aiba la inima.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma, dar voi astia de 14 ani chiar va credeti buricul Pamantuli.

Da, si noi am avut 14 ani si nu am uitat cum a fost, dar noi gandeam altfel, comportamentul pe care il afisezi la 25 de ani e fix cel de la 14 ani dar mai complex si adaptat situatiei in care te gasesti..

Faza cum ca si noi am fost copii si ca am uitat cum este, este una complet cretina.

Adevarul este ca s-au prostit astia mici, noi nu credeam ca avem dreptul la un telefon mobil, bani, sa ne imbracam cum vrea pla noastra sau alte facilitati, acestea se castigau si se numeau recompense.

Voi nu meritati nimic la acea varsta, totul trebuie castigat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E cam ciudata comparatia intre vremurile pe cand aveam noi 14 ani adica prin '90 in multe din cazuri si cele pe care le traversam acum. In '90 nu prea aveai de nici unele ca asa erau vremurile. Intr-adevar cand am primit primul telefon mobil Bosch 607 eram Dumnezeu, cand mi-au luat ai mei primul Pentrum MMX 166Mhz credeam ca am acasa un server Nasa. Lucrurile se castigau intr-adevar mai greu si erau apreciate altfel odata dobandite.

 

Insa daca acum treaba sta altfel, nu prea poti pretinde acelasi sistem de recompensare de pe vremea noastra. Pustii de azi au de toate, nu-i mai poti motiva cu nimic si normal ca ti se urca in cap. Dar asta e realitatea, degeaba vorbim de cum ar fi daca...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Dragii mei " colegi de generatie ", ca sa zic asa... Nu va mai agitati atata pentru par. Oare e asta sfarsitul lumii ? Eu am terminat liceul anul asta, si am facut seminar teologic. Ei bine... aici era scris in regulament ca elevul nu trebuie sa aiba barba, cioc, sau nimic altceva de genul asta, si trebuie sa fie tuns decent. Ce insemna decent, nu spunea nimeni. Eu pentru ca aveam parul de 6-7 cm, mai mare decat aveau majoritatea eram mereu luat in vizor. Luam note aiurea cand reusea s ama prinda in off-side, imi scadea la purtarea. Asta e... Atat timp cat invatati intr-o institutie care are specificat in regulament ca nu aveti voia intr-un anumit fel, trebuie sa va confirmati. Dar nimeni nu va ia dreptul de a va transfera in alta unitate de invatamant. Eu, slava Domnului, am terminat asa cum am terminat.... m-am connformat regulamentului pentru a-l face fericit pe director ( de natie arian, chiar daca era preot ) si iaca am trecut. Ganditi-va ca daca va faceti probleme la scoala, nu faceti altceva decat sa le dati batai de cap parintilor vostri, si daca dati si de vreun bou de profesor va puteti "ferici" cu un obiect pe vara, sau chiar un an in plus de scoala. Sunt tot felul de specimene in lumea asta... In liceu vedeti-va linistit de treaba, faceti cum vor ei si gata. Eu eram persecutat si pentru ce faceam in timpul liber. Pentru ca indrazneam sa cant la chitara, eram cel mai rau din scoala, eram rocker!!! Ceva extrem de grav in ochii lor, chiar daca rock-ul nu e ceea ce cant eu. Dar atat timp cat eu stiam sa-mi acopar cat de cat belelele, eram conform regulamentului si invatam cand era nevoie, nu aveau ce-mi face chiar daca prinsese cea mai mare ciuda pe mine. Asa ca... conformati-va, invatati, si stati linistiti ca veti trece de liceu si nu o sa va mai opreasca nimeni sa va lasati par lung. Si o sa va puteti duce linistiti meciurile cu fostii profesori, daca o sa va doriti chiar asa de mult, si o sa vreti sa fiti la nivelul lor. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Am sa recomand acest forum oricarui student la psihologie sau chiar psihiatrie.

 

E foarte interesant.

 

Cognek tata, putin Diazepam ti-ar face bine.

Daca nu intelegi Diazepam in romaneste poti sa-i zici Valium.

 

P.S. Cognek nu e singurul cu suruburi destranse.

 

nu mersi prefer whiskey si marlboro... Si nu cred ca ma insel referitor la noile generatii si incotro se indreapta... ca-s mai "hectic" in ceea ce zic... asta-i partea a 2-a...

Suruburi destranse? haha... da, situ ca nu ma incadrez in etaloanele multor persoane referitoare la "normalitate" dar asta e...

Si da, ai mare dreptate... nu sunt singur si sper sa fim cat mai multi si sa ai parte de specimene ca mine tot restu vietii de acu incolo pana o sa te alaturi si tu... Join the nuts side :vader1: altfel o sa te fortam sa mananci branza de centaur cu polonicu... :fuckoff: Kids don't try this at home... haha

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca asociatia "Parintii Uniti in Lupta cu Alcoolul" saluta si sprijina moral mucosii mici si complexati care isi numesc profesorii comunisti si spun in fiecare zi ca Romania e de *****. Cautati acolo consolare.

Edited by eduard.alexandru
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Aveam plete in liceu. Dupa ce m-am tuns am inceput sa joc fotbal din ce in ce mai bine. De cand am castigat campionatul liceelor din Constanta ( prin 99 parca ), ma tund periuta o data pe an ( adica fix inainte de un fotbal cu oameni burtosi ). Nu stiu cum e cu bataia, ca io n-am avut probleme din astea. Dar iti pot da un singur sfat : daca vrei sa joci fotbal mai bine, tunde-te !

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca parte din concluziile discutiei sunt 'crede si nu cerceta' si 'capul plecat sabia nu-l taie'?

Pai hai sa ne intoarcem atunci la inchizitie, sa lasam toti distrusii sa faca reguli fara sa ne punem probleme si sa acceptam orice mizerie.

 

Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu sunt un rebel, accept anumite conventionalisme cu conditia sa aiba si un fundament. Nu 'faci asa pentru ca asa spun eu'. P-asta n-am inghitit-o pana acum de la nimeni si nici nu o voi inghiti cat 'oi trai. Am trecut si eu de 30 de ani, deci nu vorbesc chiar in dodii. Mi-am scris demisii, am pierdut functii, avantaje, clienti, bani, am dat si luat mu*e din cauza unor principii. Insa sunt perfect impacat cu mine din punctul asta de vedere si nu mananc rahat. Si culmea ca atitudinea asta s-a dovedit a fi benefica in ceea ce ma priveste in sensul ca am avut numai de castigat.

 

Imi vine in minte un vers de la Parazitii: "iti lingi in c*r seful ca sa ajungi un sef mai mic?"

 

Nu e vorba de plete aici, e vorba de ceva ce natia asta a noastra nu are si n-a avut niciodata: coloana vertebrala sau altfel spus, c*aie. Stiu ca multi imi vor sari in cap, dar astia suntem, un popor de lasi. Altfel nu ne-ar fi calcat toti in picioare de-a lungul istoriei. Culmea ca ne-am si obisnuit cu asta si multora ni se pare normal. Ei bine nu e normal.

 

Daca-i bagi in cap unui copil de mic ca nu are drepturi si ca trebuie sa faca tot ce i se spune fara sa filtreze informatia prin propria minte, va deveni un sclav. Despre asta e vorba dupa parerea mea, nu despre plete, petitii sau hipsteri. Oricum majoritatea copiilor de 14 ani din ziua de azi nu inteleg nimic din nimic, nu despre ei e vorba, e vorba de restul. P-astia lasati-i sa gandeasca si sa se manifeste 'artistic' daca intr-adevar au cu ce!

 

Ah, personal am trecut de mult de perioada in care incercam sa schimb lumea, asta ca parca deja ii aud pe filozofii forumului... Acum IDGAF, dar daca altii au energie sa lupte, lasa-i frate sa lupte. Si-o vor lua ei in bot cat de curand...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit ce scrie pe aici. Am ras nitel la anumite chestii, recunosc.

Sunt la 11-a la unul din cele mai bune licee din orasul meu. Toate bune si frumoase pana aici.

Am inceput liceul cu parul scurt. Cret fiind, se mai gaseau profesori care sa imi zica una alta, sau daca nu mie, dirigintei din anul respectiv. N-am facut scandal cu drepturi, cu vrajeli, toata lumea s-a potolit. Exact cum spunea un alt user mai sus, o gluma aruncata cum trebuie te scoate din rahat in multe situatii.

Au fost si replici de genul: "saptamana viitoare nu mai vii asa la ora mea". D-aia n-am mai putut, saptamana viitoare m-am dus tot asa fara sa mai zica cineva ceva, ba mai mult, ironic, dupa ce incepuse sa imi creasca pleata profa respectiva se juca in parul meu si se plangea ca ea nu poate sa il aiba asa.

Anul asta, la sfarsitul clasei a 10a dupa o discutie cu o profesoara, care decursese foarte lejer, replica de final a fost "poate la toamna faci ceva cu parul ala". I-am raspuns ca promit sa imi tund varfurile sa creasca mai mare si mai frumos, a inceput sa rada si totul s-a terminat cu bine.

Daca stii cum sa iti sustii punctul de vedere fara sa te victimizezi si fara sa incepi sa ameninti in stanga si in dreapta ca tu faci si dregi nu iti face nimeni nimic.

Recunosc, la inceput ma enerva chestia asta, dar cu timpul mi-am dat seama ca nu are nimeni nimic cu tine daca iti vezi de treaba ta si nu te duci la scoala doar de dragul de a fi smecher si a-ti etala basinile pe holuri.

Plus de asta, un elastic de par face minuni. Am o profesoara care de fiecare data cand intra in clasa imi zicea sa fac rost de un elastic si sa fac ceva cu paru'. Data viitoare mi-am invatat lectia, mi-am prins parul si gata. N-a mai avut nimeni nimic.

Acum, ca mai sunt si d-aia care isi lasa parul lung si nu se spala cu lunile, e partea a doua. Sunt si persoane carora daca le storci parul faci doua portii de cartofi prajiti, dar aia e problema lor. Daca oamenii ma judeca pe mine doar pentru ca ii au pe aia ca exemplu, e fix problema lor. Sa comenteze ce vrea p**a lor, cainii latra, caravana trece.

Edited by AddRien
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca-i bagi in cap unui copil de mic ca nu are drepturi si ca trebuie sa faca tot ce i se spune fara sa filtreze informatia prin propria minte, va deveni un sclav.

 

Atunci, n-ar trebui sa ne bucuram ca se duce naibii sistemul actual de invatamant ? Si uite-asa, din analfabeti, noua generatie o s-ajunga eroi ... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Cognek: Hai sa vorbeasca despre armata astia care au facut-o, ce zici?

 

Atunci, n-ar trebui sa ne bucuram ca se duce naibii sistemul actual de invatamant ? Si uite-asa, din analfabeti, noua generatie o s-ajunga eroi ... :)

 

Ok, spalati-i pe creier atunci. "Sistemul actual de invatamant" nu exista, printre altele d-asta suntem unde suntem...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ok, spalati-i pe creier atunci. "Sistemul actual de invatamant" nu exista, printre altele d-asta suntem unde suntem...

 

Pai, e cam lunga discutia... O fi avand si tunsul asta rolul lui, nu stiu... Cert e ca lasat liber, spiritul uman n-are tendinta de a auto-evolua... Parerea mea, nu stiu... Cred ca e ca sergentul ala al dracu', din armata... Toata lumea-l uraste dar, probabil, are si el rolul lui...

Nu stiu, zic si eu...

 

Deurnare spre amuzament :

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Era o gluma sam ca i-am vazut numele lui Radu Burcea si mi-a venit in minte filmu asta... Si cel mai probabil am sa ajung la USMC dupa ce-mi termin licenta 03XX machine gunner. Semper Fi!

 

Pai cam asa fac astia prin scoli, exact cum zicea domn' capitan: "De maine fara inele, cercele, chestii, socoteli. Labă!"

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut plete in liceu, un liceu foarte strict si rigid (Cantemir-Voda din Bucuresti). Nu am purtat niciodata uniforma desi unii purtau si am avut parul lung chiar daca se luau profesorii de mine. De ce nu am purtat uniforma? Pentru ca nu imi placea. Exista cod vestimentar strict in vest? Foarte bine! Aici nu suntem in vest. Aici se traieste, in vest doar se exista. Fiecare cultura cu plusurile si minusurile ei, daca vreau sa fiu rotita in sistem, spalat la creier si imbracat in uniforma ca sa fiu la fel ca toata lumea o fac asta. De ce sa port uniforma la 16 ani? N-am timp toata viata sa port costum daca asta imi doresc? Ce sa zic, Vestul! Daca un milion de oameni au o idee proasta, tot proasta ramane.

Apoi, ce legatura are codul vestimentar cu aspectul personal? Daca sunt curat si ingrjit pot sa umblu cu pleata si barba. CUM SA ISI PERMITA CINEVA SA-MI SPUNA MIE CE SA FAC CU CORPUL MEU? Sa fiu civilizat? Categoric! Sa-mi respect colegii si profesorii? Absolut. Liceul era plin de cocalari tunsi scurt care fumau si aruncau chistoace peste tot, scuipau, injurau, se luau de aia mai mici, vorbeau urat cu fetele etc. Adica ei erau in regula ca aveau parul scurt iar eu care ma purtam frumos dar aveam pleata eram delincvent nu?

Acum nu prea mai am din ce sa-mi las parul lung. La asta se gandeste cineva? Ca unii chelesc de pe la 20 si ceva de ani si ca singura lor sansa sa poarte parul lung e cand sunt adolescenti?

Si ca incheiere, pleata este problema in invatamantul romanesc ??? Materia e actualizata si coerenta? Profesorii sunt toti competenti, evaluati si platiti corect? S-au rezolvat toate problemele arzatoare si a ramas pleata? Mai sa fie ...

Edited by 24fret
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

N-are paru' treaba...exista rockeri pletosi mai cocalari decat o trupa de bodyguarzi' de camatari de pe taraf tv - tunsi scurt si cu perciune ascutit...finut!..faceti o vizita prin vama veche, vara in plin sezon, si o sa-i descoperiti !..e baru ala de pe principala cum intri...primu pe stanga parca, acolo am baut o bere si am incercat sa inteleg limba neomeneasca a trei rockeri cu paru pana la buric si inca un chelios dubios, a caror "smecherie" consta in a scuipa pe oricine intra in barul ala imputit...ma rog, nu generalizez, dar cred ca ar trebui sa existe si varianta " nu conteaza cat de scurt ai parul " :)

Link to comment
Share on other sites

pai am zis ca nu generalizez...si io merg in vama de vreo 15 ani ( da despre prirati e vorba ), si intr-adevar...acolo gaseai "candva" oameni super ok, da io nu prea i-am mai vazut...tot ce vroiam sa subliniez e ca intr-adevar nu conteaza cat de lung sau scurt ai parul, cocalari sunt peste tot :)

Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am I the only one ... care n-a fost afectat de chestia cu parul in Liceu? Ba dimpotriva, am jucat si in chestii, mi se CEREA sa il am lung :lol:

 

Also in regulament scria doar atat: ,,Baietii cu parul lung, sa il tina prins in coada.''

 

Man, am avut noroc.

Culmea era ca ma intelegeam si cu cocalari dinastia de prin scoala, nimeni nu zicea nimic sau nu facea misto, prof sau elev.

Pitzipoancele admirau pleata ,,cu ce te speli baiatu ai par frumos'', si nu erau mistouri, lol

 

Ca sa vezi, oameni si oameni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Man, am avut noroc.

Culmea era ca ma intelegeam si cu cocalari dinastia de prin scoala, nimeni nu zicea nimic sau nu facea misto, prof sau elev.

Pitzipoancele admirau pleata ,,cu ce te speli baiatu ai par frumos'', si nu erau mistouri, lol

 

hahaha...la fel si la mine!...am facut acelasi liceu?:)

Link to comment
Share on other sites

Fu*#in' kids. Niciodata nu am inteles de ce e "NEVOIE" de pleata ca sa fi "ROCKER". IDGAF, Pe vremea cand era, mergeam in viking in camasa.

 

Curios cati vor intelege ce am vrut sa zic.

Nu e vorba de asta, e vorba de o preferinta. Pletele nu mai sunt de mult asociate cu rockul... la mine in cap cel putin. Daca tie iti sta mai bine moaca incadrata de suvite rebele, de ce sa nu iti lasi parul asa cum vrei? Pana la urma, face parte din identitatea ta, din felul in care te prezinti. Si eu sper ca aceasta interdictie sa dispara din invatamant.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.