www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stop Discriminarii Aspectului Fizic In Scoli ! Si Baietii Pot Avea "plete"!


Claudiu Ibanez
 Share

Recommended Posts

http://www.rockfm.ro/rebel/educatie/cauza/710-Stop-discriminarii-aspectului-fizic-in-scoli-Si-baietii-pot-avea-plete?ref=n4h2uf7

 

 

Va prezint un articol:

"Intr-un liceu din Fagaras – baietii, obligati sa-si tunda pletele

 

Black Cat Campaign, care luptã împotriva toleranției vestimentare ºi muzicale, vine în sprijinul elevilor Colegiului Național „Doamna Stanca” din Fãgãraº, județul Braºov. Aceºtia se confruntã cu o cerințã cel puțin absurdã din partea conducerii instituției de învãțãmânt.

Toți tinerii de sex masculin cu pãrul lung din Colegiu au fost chemați în biroul directorului ºi au fost informați de faptul cã, în cazul în care nu se vor tunde, vor fi suspendați timp de trei zile ºi vor avea nota scãzutã la purtare. Deºi termenul pânã la care elevii trebuie sã se conformeze cerinței direcțiunii este pânã la data de 11 februarie, o parte din aceºtia s-au tuns deja de frica repercusiunilor. Cu toate cã majoritatea tinerilor amenințați sunt elevi buni, cu activitãți ºi rezultate care au contribuit la crearea prestigiului ºcolii, nu a fost luat în considerare acest lucru și este menținutã decizia. Black Cat Campaign deja promoveazã aceastã neregulã pe site-urile de socializare ºi îi sprijinã pe cei care nu vor sã se supunã acestei cereri.

Conform Ordonanței nr. 137 din 31 august 2000 (*republicatã*) privind prevenirea ºi sancționarea tuturor formelor de discriminare – se numeºte hãrțuire ºi se sancționeazã contravențional orice comportament pe criteriu de rasã, naționalitate, etnie, limba, religie, categorie socialã, convingeri, gen, orientare sexualã, apartenența la o categorie defavorizatã, vârstã, handicaã, statut de refugiat ori azilant sau orice alt criteriu care duce la crearea unui cadru intimidant, ostil, degradant ori ofensiv."

Citat din http://www.jurnalrock.ro/intr-un-liceu-din-fagaras-baietii-obligati-sa-si-tunda-pletele/

 

Ei bine, dragii mei vreau sa va anunt ca acest este unul din putinele cazuri similare dar, probabil, cel mai mediatizat. Va propun aceasta cauza deoarece si eu am fost obligat sa ma tund la randul meu de 3 ori. Sper sa inceteze aceasta discriminare. Oare de ce fetele au voie cu plete? Haideti sa terminam cu frazele de genul "Te tunzi in trei zile."; "Vrei sa iti impletesc parul si sa-ti fac codite?"; "Daca nu te tunzi ajungi la director."

La randul meu, asemenea celor din Colegiului Național „Doamna Stanca” sunt un elev cu rezultate destul de bune dar rocker, probabil unul dintre putinii dintr-un alt colegiu din Fagaras.

 

In aceeasi cauza as dori sa atrag atentia la aceeasi problema la fete. Ei bine, in scoli fetele trebuie sa aiba parul "strans" sau "impletit". Unei fete din accelasi an cu mine ia fost atrasa atentia ca nu are voie sa vine la scoala cu parul "prins in coc" si ca trebuie sa il poarte in "coada"

Va rog sustineti aceasta cauza,

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci tu ce-oi face, pana cand generatia comunista de profesori nu va disparea, n-ai sa reusesti sa schimbi mentalitati. Am avut plete din gimnaziu pana prin la sfarsitul liceului si stiu exact despre ce vorbesti. Am fost si propus pentru exmatriculare si tot nu m-am tuns, dar asta nu inseamna ca nu-mi faceau mizerii zilnic. Si asta se intampla dupa '89.

Iar la sfarsitul clasei a 12-a m-am tuns de buna voie si le-am aratat degetul. Sfidare mai mare n-a existat, le venea sa innebuneasca de nervi. Ma rog, acum am din nou plete :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

la scoala te duci sa inveti, nu sa iti fluturi pletele.

 

da, am purtat plete in liceu, scoala si facultate, mi-am asumat de-asemenea toate conseccintele.

 

m-am tuns din punct de vedere al practicabilitatii, am alte responsabilitati decat sa-i port de grija la par.

 

De unde sa incep ? E prea mult...

Link to comment
Share on other sites

O mizerie de sus pana jos.

Prin '86 am fost plimbat cu inca un coleg din clasa-n clasa in toata scoala de catre directoare si diriginta, pe motiv de par mai lung de 1 cm. Bineinteles ca ni se rupeau maciucile si nu consider ca am fost, asa cum si-ar fi dorit jegurile alea, umilit. Dar altii s-au simtit si este de rahat ca se mai intampla porcarii de-astea in ziua de azi.

In '89 am hotarat sa imi ignor frizerul si am reusit sa nu-i dau "buna ziua" pana prin 2001 sau 2002. Dupa care m-am tuns intr-un final, de buna voie (zica-se, ca de fapt infundam wc-ul de fiecare data cand ma pieptanam). Am avut ceva probleme prin liceu cu profesorii, la fel si-n facultate, dar am ignorat total parerile care nu erau copie fidela a parerii mele. Ceea ce recomand oricui.

Abia astept sa moara gioarsele alea comuniste.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fu*#in' kids. Niciodata nu am inteles de ce e "NEVOIE" de pleata ca sa fi "ROCKER". IDGAF, Pe vremea cand era, mergeam in viking in camasa.

 

Curios cati vor intelege ce am vrut sa zic.

 

Nu e vorba de asta, e alegerea fiecaruia daca isi lasa plete sau nu. Dupa ce-am avut 6 ani plete m-am tuns unu si tot rocker eram.

 

E vorba de cenzura si de a ti se impune un anumit lucru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba voi pustii in ziua de azi... problema voastra e ca aveti prea multa libertate... prea mare, liber si usor acces la informatie si prea putina munca si griji...

M-am saturat de leprele astea juvenile din ziua de azi care se cred junkeri... fac posta o bere la bar si cred ca sunt badass dar daca te faci un pic la ei se chisa in pantaloni instant.

 

Din partea mea sa va tot f... si sistemul, si toata lumea. Asa o sa fiti "hardcore si true"... ca de toata lumea in ziua de azi vorbeste engleza si se crede american da sa-mi bag caramizi in urechi daca e vreunu in stare sa vorbeasca precum pretinde sau se crede. Pozeri... laba. Pokemoni cum zice lumea...

Nu zic... sunt si exceptii, ceva de genu 1 la 10.000...

 

Uite si un exemplu ca sa nu zica lumea ca am fobie la ciutani... eram la repetitii acu ceva vreme, si au intrat 2 ciutanei in camin... s-au asezat pe scaune, au ascultat si dupa ceva vreme am luat o bauza de baut si fumat. M-am apropiat de ei si i-am intrebat ce muzica asculta. Unu din ei mi-a zis ca asculta cam de orice, nu are preferinte, dar asculta si rock... dupa o clipa de tacere mi-a zis ca, are acasa si o chitara clasica si ca nu a mai cantat niciodata pe o chitara electrica. I-am zis... urca-te sus, da de volum la maximum si distreaza-te. Recunosc, ma pregateam sa fiu sodomizat la urechi... dar nu a fost sa fie. Copil la 11-12 ani cati avea imi canta partea de ritm de la melodia aia "I love rock n roll"... Si n-a trebuit sa fie rocker, sa aiba plete sau ceva de genu ca sa-mi castige respectul si aprecierea.... din nou va zic... Poseri de la oras cu pretentii, figuri si cacaturi... asta nici bani sa cumpere alte corzi nu avea... nici net din cate imi amintesc nu avea. Ba!... mama voastra...

 

Probleme cu directoru de la liceu sau de unde mai veniti?... eu intr-a 12 l-am facut de ***** pe directoru de la liceul la care am fost (telecom Constanta) in audienta la el. N-am vrut sa platesc fondu scolii... asta a fost motivul.

 

Vrei rebel... freedom si toate cele... o faci cu mana ta si pe barba ta... iti iese bine, nu-ti iese, nu te apuci sa plangi si sa faci tot felu de cacaturi gen petitii si dracu stie ce va mai da prin mintea voastra de inapti ce sunteti... prafu o sa se aleaga de cultura si de toate la cum evolueaza lucrurile astea cu noile generatii... Trezirea, mama voastra! ... munca, sudoare si lacrimi... sa vedeti cum e viata si pe urma deveniti rebeli daca va mai arde... Pana atunci, cat mai multa... multa ... multa :fuckoff: din partea mea... succes cu petitia si cu discriminarea!

 

Dumnezeule mare... :facepalm: ... incurcate iti sunt caile... si mare iti e gradina... si gardu cam mic.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ba voi pustii in ziua de azi... problema voastra e ca aveti prea multa libertate... prea mare, liber si usor acces la informatie si prea putina munca si griji...

M-am saturat de leprele astea juvenile din ziua de azi care se cred junkeri... fac posta o bere la bar si cred ca sunt badass dar daca te faci un pic la ei se chisa in pantaloni instant.

 

Din partea mea sa va tot f... si sistemul, si toata lumea. Asa o sa fiti "hardcore si true"... ca de toata lumea in ziua de azi vorbeste engleza si se crede american da sa-mi bag caramizi in urechi daca e vreunu in stare sa vorbeasca precum pretinde sau se crede. Pozeri... laba. Pokemoni cum zice lumea...

Nu zic... sunt si exceptii, ceva de genu 1 la 10.000...

 

Uite si un exemplu ca sa nu zica lumea ca am fobie la ciutani... eram la repetitii acu ceva vreme, si au intrat 2 ciutanei in camin... s-au asezat pe scaune, au ascultat si dupa ceva vreme am luat o bauza de baut si fumat. M-am apropiat de ei si i-am intrebat ce muzica asculta. Unu din ei mi-a zis ca asculta cam de orice, nu are preferinte, dar asculta si rock... dupa o clipa de tacere mi-a zis ca, are acasa si o chitara clasica si ca nu a mai cantat niciodata pe o chitara electrica. I-am zis... urca-te sus, da de volum la maximum si distreaza-te. Recunosc, ma pregateam sa fiu sodomizat la urechi... dar nu a fost sa fie. Copil la 11-12 ani cati avea imi canta partea de ritm de la melodia aia "I love rock n roll"... Si n-a trebuit sa fie rocker, sa aiba plete sau ceva de genu ca sa-mi castige respectul si aprecierea.... din nou va zic... Poseri de la oras cu pretentii, figuri si cacaturi... asta nici bani sa cumpere alte corzi nu avea... nici net din cate imi amintesc nu avea. Ba!... mama voastra...

 

Probleme cu directoru de la liceu sau de unde mai veniti?... eu intr-a 12 l-am facut de ***** pe directoru de la liceul la care am fost (telecom Constanta) in audienta la el. N-am vrut sa platesc fondu scolii... asta a fost motivul.

 

Vrei rebel... freedom si toate cele... o faci cu mana ta si pe barba ta... iti iese bine, nu-ti iese, nu te apuci sa plangi si sa faci tot felu de cacaturi gen petitii si dracu stie ce va mai da prin mintea voastra de inapti ce sunteti... prafu o sa se aleaga de cultura si de toate la cum evolueaza lucrurile astea cu noile generatii... Trezirea, mama voastra! ... munca, sudoare si lacrimi... sa vedeti cum e viata si pe urma deveniti rebeli daca va mai arde... Pana atunci, cat mai multa... multa ... multa :fuckoff: din partea mea... succes cu petitia si cu discriminarea!

 

Dumnezeule mare... :facepalm: ... incurcate iti sunt caile... si mare iti e gradina... si gardu cam mic.

 

 

Hooo hooo hooo nu te mai frustra atat . Din nou , NU A ZIS NIMENI CA TREBUIE SA AI PLETE CA SI FII ROCKER , noi protestam impotriva discriminarii rockerilor , adica daca esti rocker nu ai voie cu plete in scoala , e dreptu nostru sa avem plete , nu mai suntem pe vremea comunistiilor cand era Ceasca , de ce putem fii liberi ?!?!?! Deci ma gandeste-te odata si dupaia postezi . Din nou ca se pare ca nu ma fac inteles : NU A ZIS NIMENI CA TREBUIE SA AI PLETE CA SA FII ROCKAR CI PROTESTAM CA , COMUNISTII NU LASA ROCKARII CU PLETE IN SCOLI .

Edited by Claudiu Ibanez
Link to comment
Share on other sites

Ba voi pustii in ziua de azi... problema voastra e ca aveti prea multa libertate... prea mare, liber si usor acces la informatie si prea putina munca si griji...

M-am saturat de leprele astea juvenile din ziua de azi care se cred junkeri... fac posta o bere la bar si cred ca sunt badass dar daca te faci un pic la ei se chisa in pantaloni instant.

 

Din partea mea sa va tot f... si sistemul, si toata lumea. Asa o sa fiti "hardcore si true"... ca de toata lumea in ziua de azi vorbeste engleza si se crede american da sa-mi bag caramizi in urechi daca e vreunu in stare sa vorbeasca precum pretinde sau se crede. Pozeri... laba. Pokemoni cum zice lumea...

Nu zic... sunt si exceptii, ceva de genu 1 la 10.000...

 

Uite si un exemplu ca sa nu zica lumea ca am fobie la ciutani... eram la repetitii acu ceva vreme, si au intrat 2 ciutanei in camin... s-au asezat pe scaune, au ascultat si dupa ceva vreme am luat o bauza de baut si fumat. M-am apropiat de ei si i-am intrebat ce muzica asculta. Unu din ei mi-a zis ca asculta cam de orice, nu are preferinte, dar asculta si rock... dupa o clipa de tacere mi-a zis ca, are acasa si o chitara clasica si ca nu a mai cantat niciodata pe o chitara electrica. I-am zis... urca-te sus, da de volum la maximum si distreaza-te. Recunosc, ma pregateam sa fiu sodomizat la urechi... dar nu a fost sa fie. Copil la 11-12 ani cati avea imi canta partea de ritm de la melodia aia "I love rock n roll"... Si n-a trebuit sa fie rocker, sa aiba plete sau ceva de genu ca sa-mi castige respectul si aprecierea.... din nou va zic... Poseri de la oras cu pretentii, figuri si cacaturi... asta nici bani sa cumpere alte corzi nu avea... nici net din cate imi amintesc nu avea. Ba!... mama voastra...

 

Probleme cu directoru de la liceu sau de unde mai veniti?... eu intr-a 12 l-am facut de ***** pe directoru de la liceul la care am fost (telecom Constanta) in audienta la el. N-am vrut sa platesc fondu scolii... asta a fost motivul.

 

Vrei rebel... freedom si toate cele... o faci cu mana ta si pe barba ta... iti iese bine, nu-ti iese, nu te apuci sa plangi si sa faci tot felu de cacaturi gen petitii si dracu stie ce va mai da prin mintea voastra de inapti ce sunteti... prafu o sa se aleaga de cultura si de toate la cum evolueaza lucrurile astea cu noile generatii... Trezirea, mama voastra! ... munca, sudoare si lacrimi... sa vedeti cum e viata si pe urma deveniti rebeli daca va mai arde... Pana atunci, cat mai multa... multa ... multa :fuckoff: din partea mea... succes cu petitia si cu discriminarea!

 

Dumnezeule mare... :facepalm: ... incurcate iti sunt caile... si mare iti e gradina... si gardu cam mic.

De unde toata frustrarea asta?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

problema e ca voi interpretati gresit 2 lucruri: comunism, libertate. Frustrat? Frustrati sunteti voi ca va depaseste cam orice situatie haha. Da, nu mai e ca pe vremea lui Ceausescu... nu cred ca azi te ia militia de pe strada si te obliga sa te tunzi... nu-ti convine regulamentu scolii?... Vorbeste cu directiunea. Nu esti in stare sa-ti impui punctul de vedere sau sa se ajunga la un consens... asta-i problema ta. Dar mai usor e sa protestam ori de cate ori apare vreo "provocare" care ne trezeste din starea asta de amorteala si letargie. De ce sa-ti mai bati capu atunci cand ai metode de bypass... ca de, asa e lumea... Indreptata spre progres haha...

 

Las-o mai usor cu libertatea si comunismul. Ca sa ai idee ce inseamna un lucru cu adevarat, tre sa-l ai, apoi sa-l pierzi si sa lupti sa-l ai inca odata. Eu va propun sa va traiti viata, cu bune si cu rele pentru ca asa e (si cand ai si bune, si rele e cel mai bine, altfel pici la extreme)... Voi visati la cai verzi pe pereti... treaba voastra.

 

Sa zicem ca rezolvam problema cu scoala si pleata... ok, mai multa libertate. Maine poimaine o sa se ridice problema ca de ce nu ai voie sa-ti dai limbi in timpul orelor (poate o sa vina vre-un om de stiinta d-asta din nord cu un studiu cum ca, activitatea cerebrala si puterea de concentrare sunt stimulate de schimbul de saliva...) ... si asa mai departe. Nu tata...viata nu e doar roz... viata nu e doar cum vrem noi sa fie. Iar libertatea are un pret... cei mai multi habar n-au cat de scumpa poate fi... Inca odata... LIVE life! ... atunci n-o sa "te mai frustrezi atat" haha :fuckoff:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ai fost maltratat in copilarie sau ai grave accidente ?

Daca ne punem sa mergem pe la directiuni fiecare , pun ochii pe noi si atunci numai pe noi ne asculta si ne da note proaste , am avut probleme de astfel cu un profesor , avem parul mare si nu vroiam sa ma tund , si un semestru mi-a dat note urate si m-a ascultat des , si m-a trimis acasa si o zis ca daca nu vin tuns tot ma trimite acasa pana vin tuns .

Link to comment
Share on other sites

Poveste adevarata: un prieten foarte bun a terminat UTCB-ul, iar in practica l-a bagat in masa si l-a rugat frumos pe profesor sa ii suga p..a.

Cat a vrut ala sa il pice, nu a putut, mai mult, a luat nota 10, iar acum lucreaz pentru el, ca al doilea om din companie.

Asa ca puneti mana si invatati, nimeni nu va da afara din scoala, deoarece dreptul la educatie e garantat, si asta e.

Profesorii isi permit astfel de lucruri cu voi deoarece sunteti lenesi si nu faceti nimic in aceasta privinta.

Si eu am facut un liceu, am avut si eu problemele mele, dar nimieni nu m-a dat afara ssi nici nu mi-au scazut nota la purtare/lasat pe vara etc.

 

 

Ai fost maltratat in copilarie sau ai grave accidente ?

Daca ne punem sa mergem pe la directiuni fiecare , pun ochii pe noi si atunci numai pe noi ne asculta si ne da note proaste , am avut probleme de astfel cu un profesor , avem parul mare si nu vroiam sa ma tund , si un semestru mi-a dat note urate si m-a ascultat des , si m-a trimis acasa si o zis ca daca nu vin tuns tot ma trimite acasa pana vin tuns .

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Dupa era facebuci in Ro, urmeaza era protestelor si a petitiilor: petitie anti kilarit caini, petitie anti rosia montana , petitie & proteste anti gazurile de sist, petitie 6% pt invatamant si medici, petitie sa folosim hartie igienica mai de calitate. s.a.m.d

 

Vad la stiri, cand mai vine un reporter rasarit si ii intreaba " dar dvs pt ce protestati?, se uita ala in pamant, asteptand ca la ore sa-i sopteasca cineva raspunsul corect... trec cateva secunda si ne asteptam la cel mai frecvent raspuns - nu stiu urmat de un ridicat din umeri".

 

 

Ce sa zic, eu am avut cioc de tap in a 11a si a 12a, si tot timpul imi mai reprosa cate un profesor subtil, sa-l dau jos, ca nu-mi sta bine, ca nu e pentru varsta mea. Pana nu te confrunti personal cu problema, poti face n petitii ca nu se intampla nimic, doar te bagi in hora like-urilor si a hipsterilor, ca sa preiau si eu .

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Categoric ca daca iti vezi de treaba, inveti, stii sa vorbesti si sa-ti argumentezi punctul de vedere, nu are nimeni ce sa-ti faca. Insa personal am avut in liceu un director betiv care nu suporta pletosii. N-aveai efectiv cu cine discuta, omu' era pur si simplu bou. Cu un om inteligent in principiu gasesti o cale de compromis, problema e cand dai peste prosti. E valabil in orice domeniu.

 

Cat despre petitii, subscriu la parerea majoritatii, sunt pierdere de timp in cazul de fata. Doar asa ca va strangeti voi mai multi pe facebook si va creste inima in voi ca sunteti mai multi care se confrunta cu aceeasi 'problema'. In rest, n-o sa impresionati pe nimeni.

 

In concluzie, daca esti tare pe pozitie, mori cu ei de gat. Si prin asta nu inteleg sa te duci sa le rupi capu', ci sa ai rezultate suficient de bune incat sa nu aiba ce sa-ti faca. Daca esti si pramatie si pletos si dai si de vreun bosorog de formatie comunista, atunci e nasol.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poveste adevarata: un prieten foarte bun a terminat UTCB-ul, iar in practica l-a bagat in masa si l-a rugat frumos pe profesor sa ii suga p..a.

Cat a vrut ala sa il pice, nu a putut, mai mult, a luat nota 10, iar acum lucreaz pentru el, ca al doilea om din companie.

Asa ca puneti mana si invatati, nimeni nu va da afara din scoala, deoarece dreptul la educatie e garantat, si asta e.

Profesorii isi permit astfel de lucruri cu voi deoarece sunteti lenesi si nu faceti nimic in aceasta privinta.

Si eu am facut un liceu, am avut si eu problemele mele, dar nimieni nu m-a dat afara ssi nici nu mi-au scazut nota la purtare/lasat pe vara etc.

 

Hai mai bine sa-i ajutam pe pustii astia... se vede ca au nevoie de niste sfaturi in viata...

 

Fratilor, eu n-am nimic cu voi, atata timp cat nu va adunati prea mult intr-un bar in care nimeresc si eu si nu mai am loc de voi...

Cand eram la liceu... am cam fost oaia neagra pe toata perioada (si nu eram roacker) ...

Nu aveam nici cel mai mic stres... ce note, ce prezente. Cum prindeam ocazia, cum imi motivam absentele de unu singur. Mai faceam si business din toata treaba asta. 1 leu absenta (pentru fetele blonde 2 lei haha)

Clasa am vandalizat-o de au luat-o toti dracii... in clasa a 9-a rupsesem vreo 7 scaune. Haha!

Aveam mania sa dau foc la lucruri... ca era pix... sau ce draci mai era eu le dadeam foc.

In prima zi de liceu m-am blindat cu bautura in ghiozdan si m-am dus sa-mi intampin noii profesori haha...

Cand am inceput liceul doar eu si cu inca un coleg (care se mutase dupa 2 saptamani) fumam... in clasa a 12-a 75% din clasa era fumatoare.

In primu an cand prindeam ocazia fumam in clasa... dupa aia m-am lasat... prea riscant.

Diriga mea nu stia cum sa scape de mine... dar stiam cat de mult sa intind coarda sa nu am mai putin de 7 la purtare si sa scap de consilii... Tipa era profa de engleza si cand mai era o olimpiada ceva ma punea sa ma inscriu si sa iau si locu I ca sa-mi mai reduca din chestiile pe care le stricasem si trebuia sa le platesc.

Daca e sa fiu sincer, nu meritam sa promovez dar am avut norocu sa pot sa discut cu profii si sa fiu eu de treaba. Cu toate ca eram nebun si tampit, cand m-au bagat in consiliu ca nu stiu ce furasem, cam 95% din profi mi-au acordat vot pentru a nu fi exmatriculat.

De inteles nu m-am inteles mai cu nimeni din cocalarii din clasa... aveam doar 1 roacker si ala vai de mama lui... Restu specimene tata.

 

Morala:

... am fost cretin si cand a trebuit sa-mi valorific timpu... am cam dat-o de gard... si asta se simte. Dar am avut experiente si experiente... si cu bune, cu rele, am invatat din fiecare cate ceva... Daca ar fi sa repet liceul, nu l-as mai face prin baruri, as fi atent la ore... as lasa un pic atitudinea de rebel la oparte si as incerca sa acord atentie la ce nu am acordat ca de... dupa ce e prea tarziu incepi sa vezi anumite lucruri...

 

Eu tot ma cac in mentalitatea voastra ca asa-s eu... dar nu o fac cu rautate... Probabil ca o fac deoarece am un mic feeling ca mai exista speranta... inca...

haha... abia acu mi-am reamintit ca i-am promis lu fostu prof de mate ca o sa iesim la o bere...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Cognek: In principiu ai dreptate dar e greu sa convingi niste pusti de 12 ani de niste chestii pe care tu le-ai aflat din propria experienta, mult mai tarziu. Pana la urma si noua ne-au spus altii cum ar fi bine si ne-am ***** pe parerea lor. Stii cum e, pana nu te dai cu capu'...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Eu prin 2003 am inceput liceu. L-am inceput cu paru putin lung si in clasa a 12-a aveam pleata pana sub omoplati vopsita tot timpu rosu cu negru sau galben. Am facut liceu mecanic cu 60 la suta tigani. Din partea didactica am fost constant amenintat cu exmatricularea, scaderi de nota la purtare, si corigente la diferite materii.

Din partea tiganilor, la inceput au fost amenintarile fizice si verbale. Dar nu au durat mult. Pentru ca niciodata nu am tacut in fata nimanui. Am tinut tot timpu gura ascutia, pumnu strans, pieptu in fata si fruntea sus. Pentru ca asa m-a invatat tata. Nimeni nu a avut si nu va avea dreptu sa imi impuna cum si ce sa fiu eu.

 

Am terminat liceu, luat bacu, si la predarea lucrarii de licenta la facultate aveam dreaduri impletite cu inele si verigi bagate in ele, evident la costum.

 

 

Lumea din jurul tau, de la o singura persoana, la o institutie, se va purta cu tine asa cum le permiti tu!

 

 

Gura ascutita, pumnu strans, pieptu in fata si fruntea sus.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hooo hooo hooo nu te mai frustra atat . Din nou , NU A ZIS NIMENI CA TREBUIE SA AI PLETE CA SI FII ROCKER , noi protestam impotriva discriminarii rockerilor , adica daca esti rocker nu ai voie cu plete in scoala , e dreptu nostru sa avem plete , nu mai suntem pe vremea comunistiilor cand era Ceasca , de ce putem fii liberi ?!?!?! Deci ma gandeste-te odata si dupaia postezi . Din nou ca se pare ca nu ma fac inteles : NU A ZIS NIMENI CA TREBUIE SA AI PLETE CA SA FII ROCKAR CI PROTESTAM CA , COMUNISTII NU LASA ROCKARII CU PLETE IN SCOLI .

 

din punct de vedere al institutiei, nimeni nu da doi bani ca esti rocker sau nu, ci un baiat care isi lasa parul lung, atat. Institutiile de genul acesta, apreciaza conformitatea, si e de preferat sa aiba anumite standarde, ca si in viata de-altfel. Sa nu ai impresia ca doar in institutiile romanesti nu este liber acceptata aceasta "exprimare" cum doresti sa o numesti, ci cam asa e peste tot, cu mici exceptii.

 

Nu poti sa urli discriminare la absolut orice. Sunt cazuri de discriminare adevarate, serioase (copii cu HIV, minoritati, statut social etc.), nu amenintari cu nota scazuta la purtare caci te-ai decis sa porti plete.

 

Porti plete, accepti ca este non-conform standardului institutiei si normelor sociale, si suporti conseccintele oricat de lejere, grave ori inexistente sunt. Nu poti fi nonconformist si cu pretentii la conformitate.

 

Gandeste-te ce-i mai important. Eu, unul, m-am tuns in primul an de liceu, sa pot trece la chimie teoretica, si nu din cauza neaparat a pletelor, ci ca is inapt in domeniul asta, dar am facut un "deal' cu profesoara. Dupa m-am pus pe invatat si nu am avut probleme de nici o natura.

 

Vezi de studiile tale, si lasa prostiile astea. Ai tot timpul din lume in timpul facultatii(daca o fi cazul la tine) sa te exprimi, de preferat cand mai intelegi cum functioneaza lumea.

 

 

 

@sam, statistic vorbind, baietii care isi lasa plete, in perioada scolii/liceului au deseori note mai bune, dar sunt si exceptii. Cu, sau fara par, tot aceeasi persoana esti. Ce-i drept, te mai ajuta la copiat, daca stii cum sa procedezi, dar asta e alta discutie.

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sam, statistic vorbind, baietii care isi lasa plete, in perioada scolii/liceului au deseori note mai bune, dar sunt si exceptii. Cu, sau fara par, tot aceeasi persoana esti. Ce-i drept, te mai ajuta la copiat, daca stii cum sa procedezi, dar asta e alta discutie.

 

Sunt al 4 - lea baiat din clasa la medie / primul baiat , asa ca nu are ce sa imi zica daca imi las plete , de ex. nu te las ca esti varza la invatatura si nu meriti .

Link to comment
Share on other sites

Copiii astia se victimizeaza singuri. Daca as fi profesor, chiar daca eu as fi barbos, tatuat si cu pierce-uri, daca as vedea la ore un mucos cu impresii de adolescent complexat care se crede mai elitist ca are plete si se plange de discriminare, l-as lua foarte tare, sa se simta inapoi in clasa I ca un copil obraznic pus sa stea la colt. Iar in cazul in care ar avea impresia ca sunt prof "cool" pentru ca arat a metalist si ma simpatizeaza pentru acest lucru si incearca sa se poarte ca si cum am avea ceva in comun, l-as face sa inteleaga relatia elev-profesor de nu ar mai zice nici "pas".

Link to comment
Share on other sites

Bai fratilor dar voi n-ati avut 14 ani? Chiar nu mai tine minte nimeni nimic? Nu mai judecati cu mintea de acum faptele/actiunile unor copii. La 14 ani ai mintea-n pelican, ai alte principii, ai alte idealuri si preocupari si o abordare total diferita a lucrurilor. De cele mai multe ori nu una corecta, insa caracteristica varstei. Mi se pare culmea sa pretinzi unui pusti de nici 14 ani sa gandeasca ca tine la 30+.

 

Asta nu inseamna ca nu sunt de acord in mare parte cu ce spuneti, discriminarea reala nu e asta, sunt probleme adevarate in scoli. Copii din ziua de azi sunt fu**ed up dar asta nu insemna ca nu pot intelege ce probleme pretind ei ca au, punandu-ma la mintea lor.

Ce dracu' n-aveti chiar 60 de ani sa fi uitat cum e sa fii copil...

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.