www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doua Chitari, Un Input


Recommended Posts

Poti, ca nu te opreste nimeni. Folosesti asa ceva http://hacknmod.com/store/images/uploads/sku_5212_1.jpg doar cu mufe de 1/4(adica d-alea babane de intra cablu de la chitara in ele). Legat de sunet... am facut experimentul cu un Marshall MG30, un BC Rich Warlock si un Harley Benton. Suna ca tractorul pe camp.

Link to comment
Share on other sites

Legat de sunet... am facut experimentul cu un Marshall MG30, un BC Rich Warlock si un Harley Benton. Suna ca tractorul pe camp.

 

Atunci nu ar fi cea mai buna solutie. Am mufele necesare...o sa ii dau probabil o incercare pe ampu altuia :D

 

Vrei sa si canti la ele simultan sau doar sa eviti interschimbarea cablului?

 

Vreau sa cant cu prietenii cand mai dau buzna prin casa lor. Deci mi-ar trebui o solutie compatibila la orice amp.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten facea treaba asta folosindu-se de un mixeras mic de la Behringer (evident, era pasiv). Cele doua chitari (sau chitare, sa nu ziceti ca-s taran) intrau intr-un Roland Jazz Chorus. Nu era cel mai genial sunet dar in situatii disperate e un compromis ok. Depinde si in ce context vreti sa faceti treaba asta. Daca va trebuie pentru repetitii ca nu aveti cum altfel sau sa va distrati, merge, dar la cantari n-ar fi prea indicat.

De ars, oricum nu vei arde nimic :wee: .

Edited by Radu Burcea
Link to comment
Share on other sites

vezi ca au asa ceva la esound (cu toate ca vad ca nu apare pe site, in magazin au sigur):

 

http://www.productre...ne-a-b-box.html

 

nu-ti trebuie altceva si parca era in jur de 200 de lei :)

 

La banii astia isi gaseste mixer plus ca din cate observ in poze, ala comuta intre canale - A sau B - nu merg simultan.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Si gasesti pe net o gramade de scheme: http://www.instructa...Volume-Control/

 

https://www.google.r...mixer+schematic

 

Sincer sa fiu nu am testat niciuna, doar mi-am pus problema asta candva.

 

nu functioneaza mixerul pasiv pt doua chitare.... in clip e vb despre altceva. sunt doua clape care au impedanta de iesire f mica si chitara e legata printr-un buffer cu impedanta mica de iesire. asa merge!

mixerul pasiv e redundant - tu oricum ai potentiometre pe iesirea chtarelor... asa ca ar merge direct solutia cu cabluri propusa de @capitan. dar nici asa nu merge bine pt ca fieacre o va influemta pe cealalta din puct de vedere al volumului iar frecvnta de taiere a tonului va fi la jumatate... deci se va auzi f inchis.

solutia e un mixer activ cu operationale sau tranzistoare. sau un mixer mic, ieftin (behringer)

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pai ti -am scris de ce nu merge solutia din clip.

ar merge daca dupa fiecare chitara ai avea cate o pedala - le pui sa sune clean.. sau cum o fi, dar fara sa le pui vreodata pe bypass.. apoi iesirile pedalelor le pui in mixerul din clip.

in fine... daca nu crezi, poti incerca. de stricat nu poti strica ampul.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Personal tind sa-l cred pe Sorin pentru ca din cate l-am urmarit aici pe forum, stie ce vorbeste la capitolul asta.

 

Insa daca ai rabdare poti gasi un Behringer second, ieftin si bun. Ma rog, atat de bun cat poate fi un Behringer. Eu am un 1202fx care in afara ca are zgomot de fond maricel (mare) isi face treaba. Al meu costa aproape 500 ron nou, dar are 8 canale si procesor de efecte. Evident pretul scade considerabil daca il gasesti mai mic, fara FX si la mana 2-a.

 

De exemplu: http://www.soundcrea...502-id1435.html

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

simplu de tot ...daca cele doua chitare sunt direct cuplate trebuie volumele reglate cu grije ca sa nu se shunteze cele doua doze ..,,iar ampliful sa nu intre in overdrive.

Daca se ia semnal de pe iesirile unor preamplifuri /pedale /procesor probabil nu va fi nici o problema caci iupedanta este mica si nu se mai influenteaza .

 

Oricum trebuie sa se ramana in plaja liniara deci nu in overdrive ca sa se auda curat amandoua instrumente .

post-902-0-37855400-1386281957_thumb.jpg

 

Un mixer din acela chiar si Behringer este OK .

 

Daca te esti hobby-st si ai experienta cu circuite electronice poti insa construi un mixer ...

 

Dar 70 Ron merita ,,,cea mai multa munca este cu cutia si partea mecanica ... 70 Ron ..patru pachete de tigari !

cu cutie , piese , butoane etc nu stiu daca iesi mai ieftin daca faci tu ..si nu stiu daca ai scule ca sa faci ceva fiabil solid , calitativ ,utilizabil live sau ptr. repetitii

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

simplu de tot ...daca cele doua chitare sunt direct cuplate trebuie volumele reglate cu grije ca sa nu se shunteze cele doua doze ..,,iar ampliful sa nu intre in overdrive.

Daca se ia semnal de pe ieirile unor preamlifuri /pedale /procesor probabil nu va fi nici o problema caci iupedanta este mica si nu se mai infnluenteaza .

 

Oricum trebuie sa se ramana in plaja liniara deci nu in overdrive ca sa se auda curat amandoua instrumente .

post-902-0-37855400-1386281957_thumb.jpg

 

poate sa puna si doua condensatoare de vreo 47-100nF.

Link to comment
Share on other sites

http://www.senia.ro/micromix-mx400-mixer-audio-behringer-6247-3 Aici ai o varianta. Am vazut ca a mai pus un coleg mai sus ceva la fel. :) Eu am o chestie din asta pentru casti (preamp), deci e invers, o intrare cu patru iesiri si e ok. Deci ar trebuii sa fie buna si varianta asta de "mini-mixer".
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

am incercat si eu dar nu mi -a iesit. cu un

http://www.thomann.de/ro/the_sssnake_1850_yadapter.htm am scos semnal din chitara cu jack ul din imagine si am bagat tot cu un jack asemanator in amp dar nu merge. nu se aude nimic. eu vroiam semnalul din chitara sa l am direct in amp si in acelasi timp in procesor de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Asta pentru ca semnalul la mufa jack mono e pe "varf" sau "tip"...ce ai tu acolo e un conector stereo. Are varf pentru un canal si mai are inel(mijloc) pentru celalalt. La amp si chitara ai mufe mono, deci semnalul de pe inel e in aer. Daca incerci toate posibilitatile(4) la ce ai facut tu acolo ai sa vezi ca in una se aude.

Link to comment
Share on other sites

exista un sw special conceput pentru asa ceva.comuta 3 instrumente la un singur amplificator.comutarea este asistata de un controler care comanda relee,deci totul este true bypass.are si functia de muting,deci nu se aude absolut nimic la comutare.fiind cu relee si complect separate intre ele,se poate folosi si invers,adica 1 chitara si 3 ampuri,pt ca nu se face bucla de masa.evident ca nu se schimba absolut de loc sunetul.ma poti contacta pe pm.daca este nevoie,luni pun si niste poze.se alimenteaza la 9v.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.