www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tc Electronic Nova Drive Vs. Fulltone Fulldrive 2 Mosfet


andrei91
 Share

Recommended Posts

Sunt complet diferite, atât cât pot fi diferite două efecte de distorsiune.

Nova Drive e mult mai flexibilă, dar IMO sună generic atât distorsiunea cât și OD-ul. Ceea ce poate fi exact ce cauți, sau nu.

Detin un Nova Drive si sunt foarte multumit de el, dar am auzit de la cineva ca Fulldrive-ul ar fi mai dinamic :-??...de aceea intrebam

Link to comment
Share on other sites

... parca "generic" nu e la fel -))

pentru ca mi-au trecut prin mana, la reparat, diferenta este infernala in favoarea nova drive.

nova contine doua od-uri, cu clipping diferit care se pot preseta digital. ramane totusi pe calea audio analogica, cu un punct forte intangibil, cu un headroom imens datorat tensiunii de + /- 12 v la operationale.

fata de + / - 4.5 la fulldrive. fulldrive e un ts simplificat, cu un switch pt modificarea clippingului . cam simplut. bine... departe de mine gandul ca ceva simplu nu poate suna bine. dar daca am masura costuri, cercetare etc, daca nova ar costa 1 leu, fulldrive ar trebui sa coste 1 ban :)

daca e vb de dinamica, nova drive e mult peste fdrive. strict electronic.

muzical - conteaza daca stii ce sa faci cu butoanele. ambele suna f ok.

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Din experienta mea, ca si procesoare multi fx detin: Boss ME-70, bun, dar cu un sunet grav, si limitat ca posibilittati. Are un sunet specific Boss, dar mie COSM mi se pare depasit. Zoom G3x, mult peste Boss ca si tehnologie. Poti aranja ce vrei in ce ordine vrei, dar la unele efecte (distors) sunetul este cumva spre "inalte" si cam "dry". Mi se pare ca "modellingul" este ok comparat cu "distors-ul". Imi e greu sa explic termenii, dar cine a incercat pedale stie despre ce vorbesc. Nu are "aux in", dar cu un mixer simplu de 45 EUR, o rezolvi. Digitech RP 355, partea de modelling asa si asa, dar distors-ul, foarte bun. Seamana cu o pedale "custom" dedicata. Nu poti aranja efectele in ordinea pe care o vrei, dar altfel foarte bun ca si sunet. TC Electronic Nova System. Cel mai scump, dar "AWESOME". Eu nu cant "metal" si e ceva mai greu sa obtii asemenea sunete, dar altfel, in opinia mea cel mai bun. Il am de putin timp, nu il stiu in toate cele, in termeni de recording, pare ca ii lipsesc multe, dar ca si sunet unul foarte bun. Nu are "modelling amps", iti ofera doar efecte, dar daca ai un amplificator rezonabil, si nu ceri metoda celor patru cabluri (mie mi se pare cam fita pentru un utilizator mediu) pe care TC Nova System nu o suporta, eu il recomand cu caldura. Scuze, imi e greu sa fac recenzii complete, gusturile difera de la om la om, nu sunt un chitarist care traieste din muzica, e doar un hobby, dar din ce detin asta e parerea mea. Daca din ce am spus bat campii, scuze.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.