www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Clapa Midi Direct In Laptop


struguri
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor. Vreau sa incep sa cant la clape. Intre o orga/sintetizator si un controller midi, prefer ultima varianta. Avand in vedere urmatoarele, va rog sa imi dati o solutie de buget:

 

 

M-am gandt sa cumpar o clapa midi,anume m-audio keystation 88es. Inainte sa o cumpar, vreau sa va rog sa imi ziceti daca e necesar neaparat sa cumpar o placa audio externa ca sa o folosesc fara nemultumiri.

 

Vreau sa o conectez la laptop. Rog frumos pe cei care au experienta cu folosirea controllerelor midi, sa imi zica, in cazul in care e necesar sa cumpar si placa de sunet externa pt laptop,ce recomandari au in acest sens.

 

Multumesc.

Edited by struguri
Link to comment
Share on other sites

care e bugetul?

eu am luat asta http://mcmusic.ro/cl...-esakgr49e.html

poate daca nu folosesti un daw nu ai nevoie neaparat de toate butoanele alea sa dai bani aiurea si iei ceva la 200-300 lei

merge pe usb nu iti tre placa sunet externa , pui firmware la zi, drivere, apoi vst-uri - piratate sau samson da o varianta de baza cu native instruments komplete

apoi te joci :D

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Sunt amator in domeniu, nu stiu cat de relevanta e experienta mea dar iti pot spune:

 

- fara placa externa = lag enervant, batai de cap si probleme de compatibilitate in diferitele softuri de inregistrare/vst-host

- cu placa externa = toate problemele de mai sus rezolvate

 

Acuma ma gandesc ca conteaza foarte mult ce laptop ai...

 

Setup-ul meu: Korg Nanokey + M-Audio Fast Track MKII + Sony Vaio cu 3GB RAM, Intel Core2 Duo 2GHz

Link to comment
Share on other sites

un toshiba, procesorul cred ca e un celeron 1,6 ghz dual, 2gb ram.

 

Merrsi sakavaka, deci fara placa audio cam nasol? am incercat cu guitar rig / amplitube cu o chitara bagata direct in line-in / mic si cu asio4all nu aveam o latenta asa enervanta. Era ok, nu stiu cum ar fi situatia cu clapa.

 

Sunt dechis la pareri sau recomandari pentru un setup privind clapa. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Lag-ul de la placa de sunet se rezolva folosind driverii Asio4All. Incearca asa, inainte de a da banii pe alta interfata de sunet. Sunt sanse mari ca latenta sa vina dintr-o limitare a configuratiei computerului tau, si nu din partea placii de sunet neaparat. Si in cazul asta, mai bine incearca sa te convingi ca e vina placii de sunet; altfel vei risca sa iei o alta placa de sunet, si sa ai acelasi "lag"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am nevoie de atatea butoane. Ma intereseaza calitatea mai mult decat sa aibe o gramada de functii si efecte. Si vreau sa aibe 88 de clape sa stiu ca nu am limitari in privinta anumitor piese pe care vreau sa le invat.

Preferam ceva cu clape grele, care sa aduca cat mai mult a pian in materie de cum se simte la cantat. Dar acolo vorbim de alta gama de preturi

Nu vreau ceva senzational, am mentionat mai sus ce ma intereseaza mai mult. O pianina digitala e prea scumpa si nu mi ofera posbiltatea sa modific sunetul rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Sunt amator in domeniu, nu stiu cat de relevanta e experienta mea dar iti pot spune:

 

- fara placa externa = lag enervant, batai de cap si probleme de compatibilitate in diferitele softuri de inregistrare/vst-host

- cu placa externa = toate problemele de mai sus rezolvate

 

Acuma ma gandesc ca conteaza foarte mult ce laptop ai...

 

Setup-ul meu: Korg Nanokey + M-Audio Fast Track MKII + Sony Vaio cu 3GB RAM, Intel Core2 Duo 2GHz

 

N-are treaba placa externa.

Eu merg pe un setup similar, cu 2 device-uri midi bagate direct in usb, unul pentru controlat TH2-u (pedalier midi) si clapa (patru octave) splitata in 4 care trimite automatizari si mai da in 4 vsti-uri (cate unul pe octava), totul in Cubase.

Asio4all, no lag whatsoever.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce programe folositi pentru clapele midi? Am cautat pe net si desi nu am fost prea minutios, totusi nu am gasit un program gratuit pentru clapa.

 

Ma refer la unul prin intermedul caruia sa rezulte sunet in boxe de la clape. Nu stiu denumirea generica.

 

Maine trebuie sa probez clapa si vreau sa instalez pana diseara program.

Edited by struguri
Link to comment
Share on other sites

Programul-gazdă e mai puțin important, și se găsesc suficiente gratuite. Vezi aici câteva: http://bedroomproducersblog.com/2011/05/16/bpb-freeware-studio-best-free-vst-host-applications/

Mai important e sintetizatorul sau sampler-ul care funcționează ca plugin în acel program, pentru că el îți definește sunetul. Și în acestă categorie există variante pentru toate buzunarele și pretențiile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.