www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor - Tobe Electronice Pt Incepator


seinip
 Share

Recommended Posts

Salutari,

M-am tot gandit recent ce sa fac, ce sa-mi cumpar si pe ce sa ma axez in muzica, in fine fac lectii de tobe de 5 luni si o sa continui ca pare ca se prinde bine de mine. Acum ideea e ca as vrea sa imi iau un set de tobe electronice ca sa boostez repetitiile, momentan am niste tobe la o sala de repetitii unde repet cam de 2 ori pe saptamana pentru ca nu am timp sa ajung mai des, si daca as avea tobe acasa as face treaba asta zilnic, sau cel putin asa sper.

 

Ce as vrea eu de la voi, renumiti cunoscatori :P, ar fi sa ma sfatuiti cam ce kit sa imi iau, la ce trebuie sa ma uit, care sunt dezavantaje / avantajele... pe mine la tobele eletronice ma bucura faptul ca pot eu modifica bancile de sunet si asa mai departe, oricum nu sunt omul care sa stea prins in genurile clasice de muzica, visez la ceva experimente personale care sa se concretizeze in ceva nou :P. Asa ca va rog fara argumente de genu: tobele electronice nu sunt tobe sau altele de genu. Chiar ma gandesc serios la asta si am nevoie de ajutor :)

 

Ce imi pare mie a oferta buna la prima aruncare de ochi: http://www.magazinul...ET-_-47370.html

 

:)

 

Bugetu meu cam asta e: 15 mil, plus minus ce mai pot sa storc din salariu, desi nu cred ca mult.

 

Multumesc anticipat si abea astept sa aud parerile voastre!

 

o zi buna,

George

Edited by seinip
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand un set millenium la mana a 2-a . Pretul lor variaza de la 1000 - 1500 de ron . La banii astia e un instrument foarte bun de studiu . Nu se aseamana foarte mult cu toba acustica ci mai degraba cu niste practice pad-uri . Dar revin , este exact ce iti trebuie pentru studiu. Daca nu esti multumit de sample-uril originale , oricand il poti 'tuna' cu sample-uri de pe net : Vezi '' Superior drummer '' ; '' Ez Drummer '' etc. Bafta in continuare cu studiul. :yay:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Salutare,

 

Scurt pe doi, ma bate un gand sa-mi iau niste tobe electronice, n-am mai pus mana pe tobe in viata mea deci sunt complet afon si total dezorientat, dati-mi si mie va rog un punct de plecare.

 

In concluzie, m-ar interesa strictul necesar pentru un incepator, insa nu vreau nici ceva de proasta calitate. Mi-ar placea sa sune cat mai aproape de adevar, sa aiba o dinamica decenta, sa nu fie de unica folosinta, sa nu coste foarte mult pentru ca nu stiu daca e o chestie trecatoare sau daca o sa ma tin de asa ceva, sa fie second pentru a putea fi eventual vandute pe un pret apropiat de cel de achizitie second-hand, sa nu faca prea mare galagie neamplificate pentru ca vor fi folosite intr-un apartament.

 

Nu vreau sa dau in niciun caz mai mult de maaaaxim 2000 de ron second, desi ideal ar fi sa coste chiar mai putin si eventual sa le iau la schimb cu ceva de la mine din semnatura. Am postat aici un anunt in caz ca cineva are asa ceva de dat.

 

Multumesc anticipat.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat niste tobe electronice asa ca urmeaza sa va plictisesc cu niste intrebari de incepator. Prima se refera la bete si anume ce bete imi trebuie? Am vazut ca exista diverse materiale, diametre, lungimi, cu diverse forme la varf, etc. Momentan mi-am luat (fara sa stiu ce cumpar) 5A din artar cu varf de lemn.

 

Ma intereseaza in primul rand sa nu distrug suprafata tobelor in cazul in care unele bete sunt mai potrivite decat altele pentru tobele electronice. Multumiri anticipate.

 

P.S. Daca imi puteti recomanda si niste resurse pentru incepatori (tutoriale) ca sa nu iau eu tot internetul la mana si sa trec prin toate mizeriile ar fi perfect. Ceva bun, ieftin, scurt si la obiect. Sunt complet afon, nu am mai batut toba niciodata :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Ba poti . Poti atasa ce pedala vrei tu de pad .

Am avut mps 200 asa ca vorbesc din proprie experienta, ceea ce tu nu faci. Pedala poti monta bine mersi, modulul nu va triggarui sunetele pe pad decat cu intermitente. Am si un mail de la thomann, unde am intrebat si mi s-a raspuns. Asa ca...

Anyway, on topic: torrente, Search "Learn and master drums". Tot ce tre sa stii pentru inceput, e acolo. Video, pe intelesul tuturor. Si daca esti decis, si din bucuresti, te pot ajuta eu sa inveti tobe. Sau mai bine zis- te ajut sa inveti cum sa inveti tobe. For free.

Edited by damageplan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.