www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tc Electronic Ditto Looper


Recommended Posts

Mi-am luat pedaluta asta acum 2 saptamani. Din cauza ei au inceput sa-mi reproseze baietii cu care cant ca nu mai vin la repetitii:).

Este mica ( ceva mai mare decat o jumatate de pachet de tigari ), solida, grea, iar pe langa footswitch are un singur buton de volum.

Apesi odata si incepe sa inregistreze ( 5 min maxim ). Apesi a doua oara iti reda. Apesi a treia oara inregistrezi peste -urmatoarea bucla. Si-o ti tot asa pana cand te saturi de suprapuneri .( in manual scrie ca poti face o infinitate de suprapuneri :)

Are o functie de undo , ce se activeaza daca apesi timp de o secunda pe footswitch ( iti sterge ultima bucla ), si o functie redo - ce se activeaza la fel ca undo-ul. Deci nu poti sa "sapi" mai adanc in piesa. Poti sterge si aduce inapoi doar ultima bucla. Am luat-o pentru compus acasa si-si face treaba de minune. Vin cu tema gata facuta la sala de repetitie :). E atat de simplu facuta, incat cred ca o poate folosi si un cimpanzeu :).

 

P.S.- Cumparat de la Guitar Shop - 580 roni ( fara alimentator) . 700 roni cu alimentator

- Inregistreaza pe 24 biti

- true bypass

 

 

Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dat 700 de lei pe mai nimic, cand mai puneai 50 si luai un loop station adevarat, cu zeci de minute de inregistrare, memory card, ritmuri etc.. plus "power supply included"

Ala daca ii tai alimentarea se sterge tot.

 

http://www.guitarsho...-seo_p2869.html

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Ala daca ii tai alimentarea se sterge tot.

 

http://www.guitarsho...-seo_p2869.html

 

Nu-i chiar asa. Daca tai alimentarea, ramane ultima inregistrare ( cu toate overduburile facute ). Deci nu se pierde nimic.

N-am nevoie de zeci de minute de inregistrare. 5 minute sunt arhisuficiente pentru ce fac eu. Prefer sa cant cu trupa ore intregi decat sa inregistrez io singur zeci de minute. Am tobar, nu-mi trebuie ritmuri.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Nu-i chiar asa. Daca tai alimentarea, ramane ultima inregistrare ( cu toate overduburile facute ).

Ma rog, din punctul meu de vedere tot tzeapa e. De ce nu te-ai interesat, s-au mai deschis topicuri in legatura cu looperele pe rgc, variante mai ieftine, avantajoase, sau puteai sa deschizi un topic sa intrebi, sau poate chiar gaseai pe cineva sa-ti vanda un boss rc-2 la vreo 350-400 lei am vazut ca s-au dat pe-aici, care chiar si asa inapoiat cum e, tot e mai mult decat ce-ai luat tu.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa te interesezi sa studiezi problema

 

Ptr altii care o sa caute loopmachine :

 

1 -sa functioneze cu memorie pana la 32GB cu 200 locatii de memorie ...

2- sa aiba macar "metronom" sa poti preseta tempoul ptr mai multe "locati" ptr diferite parti ( Intro,A ,B,Chorus, Outro ) ale unei piese

3-sa aiba MIDI in/out ca sa ase poata sincroniza cu un drummachine sau sintetizatoare/sequencer din trupa ...ca sa poti utiliza si live pe scena in trupa ..

4-sa fie stereo

5-daca are tobe intern ar fi si mai bine pentru lucrat piese

8-sa aiba posibilitatea de "groove quantise" ...tap-tempo, autorecord...etc..ca sa poti face loop-uri exacte pe masura pe un anumit tempo .in orice moment fara greutate chiar si live ..

9-sa aiba un mini-mixer preamp pe intrare , iesire izolata direct si loop ,,,,]

 

10- meniu de copiat , stergere si aranjare locatiile loopurilor .

11- o editare nu ar fi rea ca sa faci "trimm" exact ptr capatul loopului ...

12 -sa poti salvasi "fixa" cate un loop in timpul cantatului live cu comanda la picior ,,,,

13- posibilitate de schoimbarea tempoului "din mers"

etc .....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mersi de informatii karpi, dar dupa cum am spus mai sus, nu am nevoie de super memorie sau drum machine, ( folosesc un metronom prin casca legata la laptop ), iar snobul din mine, vazand pedala asta cu un buton, a zis ca-i exact ce-i trebuie ca sa-si faca tema acasa intre repetitii ( si functioneaza de minune ). Grosul tot cu basistu si tobarul il fac. Live nu folosim deloc looper. Asa ca varianta " less is more " merge de minune pentru mine :)

 

p.s. stiu ca e scump! si ca nu-si face banii astia, adevarat! dar cum ar zice yoda : ceva extrem, extrem de simplu de umblat cu vroiam ! :) si asta era cel mai simplu si mai basic dintre toate.

Edited by tudorzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.