www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepator In Ale Inregistrarilor


Recommended Posts

Salut rgc,

As vrea si eu ma apuc de inregistrari, cu o intreaga trupa. ce as fi vrut eu, sa imi iau un mixer pe care sa il conectez la un laptop, pe care sa il pun in audition sau orice alt program de inregistrat, si sa inregistram toate instrumentele de odata. Mai tarziu, cand dam iar de bani, o boxa pasiva(sau activa, I don't know which one I need) pentru repetitii. Sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Pentru inregistrare, daca vrei sa inregistrezi tot o data, ti-ar trebuii un multi-track. El iti trage totul pe benzi separate ca sa poti lucra mai apoi. Asa, cu un mixer, ar trebuii sa tragi pe bucati, adica sa cantati fiecare in parte, unul dupa altul. Ca sa poti lucra mai apoi benzile de inregistrare ale fiecarui instrument. Sa tragi totul asa deodata nu e ok. Pt repetitii ti-ar trebuii o boxa pasiva in cazul in care ai un mixer cu amplificare, ori un mixe pasiv cu o statie. Dar mai rentabil iesi cu un mixer simplu si-o boxa activa(cu statie incorporata). Insa nu stiu ce vrei sa faci, si daca ti-ar fi ok doar o boxa.

Link to comment
Share on other sites

Aici sper sa nu gresesc, deoarece eu am lucrat doar cu analogice. Dar cred ca un mixer digital iti ofera posibilitatea de a inregistra multi-track. Daca gresesc, sa ma corecteze careva! Insa pt nevoile tale e ok ceva mai "low-cost" decat un mixer digital. De ex am vazut un set de la Peavey cu 1500 lei. Doua boxe, mixer, microfoane, stative pt boxe si cablurile necesare. Mixerul avea parca patru intrati. Bine... gasesti si mai ieftine de atat, dar si mai slabe calitativ si ca putere. Sistemul de care zic are 100 w, si-l gasesti mai la toate magazinele on-line de profil.

Link to comment
Share on other sites

diferenta dintre mixere digitale/analogice?

 

nu mixerul e problema ci recorderul digital ...sau recorder analogic ce trebuie sa fie multicanal ...de preferinta sa inregistreze simultan toate intrarile mixerului .

 

mixerul poate fi analogic.dar sa aiba convertor AD pe iesirea fiecarui canal ...daca se inregistreaza digital ...sau un magnetofon multicanal( multitrack) ce la fel ptr fiecare canal are cate o pista pe care sa inregistrezi .

 

Canalele de obicei la aceste mixere-recorder incep de la 4 si ajung la 24 ..

 

digitale ..in jur de 300 euro

un Zoom R8 sau un Boss BR8080 au doua intrari si 8 canale OK ptr un chitarist /instrumentist singur ...

 

ptr trupa ar fi bine sa ai inregisrare separata pe 8 canale simultan

Aceste scule digitale au DSP complex ptr formator de ton preamp chitara.bas. microfon etc si posibilitate de mixare si masterizare ,,,plus efecte ambientale postrecording ...

 

Cele analogice sunt deja invechite ...unul parca Tascam ..ce trage pe caseta audio ,,pe 4 canale stereo se vindea la 50 Euro ..calitatea mult sub cele digitale ..

 

 

intre digitalul fata de analogic are avantajul ca se poat mixa canalele "nondistructiv" si poti face overdub ( suprainregistrare _) ori de cate ori vrei fara sa se piarda din calitate ce la analogic cu fiecare "copiere si "reinregistrare" duce la pierderea calitatii ...etc

 

Ptr inceput poti invata cu un recorder DAW soft cu PC-ul de ex Audacity sau Cubase ai doua intrari mono sau o intrare stereo pe placa de sunet ..OK ptr a inregistra singur acasa pe HDD ca sa inveti ..cum e cu inregistrarea .si mixarea ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca tot zici ca esti incepator, as mai adauga ceva, ca sa incepi sa iti faci o idee:

 

Incearca totusi pentru inceput, sau macar pentru test, pentru a vedea cum e, sa nu tragi toate instrumentele deodata. Fa inregistrarile pe rand pentru fiecare din instrumnetisti, caz in care ti-e de ajuns o intrare de instrument sau / si microfon, si un DAW pe PC. tragi dupa metronom, canta toti, dar inregistrezi doar un instrument; apoi canta iar toti dupa acelasi metronom dar inregistrezi alt instrument. Cand le ai pe toate le mixezi in DAW si vezi ce iese. Apoi, daca totusi, vrei sa tragi multitrack tot deodata... da, ia-ti mixer/recorder pe mai mutle canale, dar poate ca o sa iti dai seama ca de fapt nu ai nevoie de asta si ca varianta asta e mai simpla si mai versatila (nu iese ceva bine din prima refaci, si apoi mixajul e mai usor).

Link to comment
Share on other sites

In functie de nevoi, poti opta fie pentru un recorder digital cu mai multe input-uri (parca Zoom au asa ceva destul de OK), fie o placa/interfata de sunet cu mai multe intrari. De luat in calcul este faptul ca pretul interfatelor de sunet este in stransa legatura cu numarul de canale (creste numarul canalelor, creste si pretul :) ). Avantajul fata de un recorder dedicat este insa faptul ca poti ulterior edita ce s-a inregistrat, daca exista nevoia asta.

 

Ce nu ai specificat : vreti sa trageti si tobe odata cu restul trupei? ca in situatia asta apar deja alte probleme de luat in calcul...vei avea nevoie de macar 5-6 canale pentru microfoanele de toba (in functie de numarul pieselor din setul de tobe, numarul asta poate creste spre cote alarmante...). Daca asta e situatia, atunci un mixer digital SH (cred ca am vazut cateva Yamaha chiar pe aici pe forum) ar putea sa faca treaba, mai ales ca alea au si gate-uri pe fiecare canal, si daca ai de tras tobe te vor ajuta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.