www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Surse, Surse


sorin65
 Share

Recommended Posts

pt ca tot am vazut intrebari de genul "pot folosi nu stiu ce sursa pt alimentarea rigului" etc

am atasat cateva poze edificatoare cu riplul ce apare chiar la surse oarecum destinate chiar pedalelor.

deunazi am primit la "reparat" o pedala cu doua niveluri de gain, extrem de sensibila la sursa de alimentare. in imagini aveti forma de unda pe alimentare - prima cu o sursa korg, a doua cu una zoom (are stabilizator cu 7809 , dar si niste armonice f mishto de vizualizat) , ultima, cu o sursa buna, singura cu care pedala in speta, care e vreo 315USD, functiona.

normal, am modificat pedala sa mearga cu orice sursa ddr *****, si utilizatorul sa nu ajunga sa recurga la solutii fanteziste de genul noise gate, ecranare chitara, etc

vizionare placuta!

ps: sonda e 1:10. scala 5 mV / div

post-19049-0-74392400-1384870962_thumb.jpg

post-19049-0-83285600-1384870984_thumb.jpg

post-19049-0-07455900-1384871007_thumb.jpg

post-19049-0-95786800-1384871023_thumb.jpg

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca iesirile nu sunt separate, apare bucla de masa, deci zgomot. O sursa buna trebuie sa aiba iesirile complet separate. A mea (facuta de Sorin) are sase iesiri, facuta cu trei trafuri, fiecare cu doua secundare, nu are nici un zgomot. Nu se simte diferenta daca pedala este alimentata pe baterie sau din sursa. Dupa parerea mea, asa ar trebui facute toate sursele, dar pentru una "de firma" facuta in acest fel platesti ceva...

Link to comment
Share on other sites

Cu ce e mai buna a treia sursa decat celalalte doua?

In afara de faptul ca, probabil, iesirile sunt pe secundare separate ce o face asa buna/scumpa? - intreb, nu te contrazic :)

 

cred ca se vede f clar ca doua surse prezinta un riplu f mare, care intr-o pedala cu gain mare se transmite, mai mult sau mai putin in semnalul util.

a treia sursa nu are riplu... mai sus am alimentat o singura pedala, asa ca nu este important ca una are mai multe iesiri separate.

btw... 315USD costa pedala, nu sursa ;)

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

are stabilizator cu 7809 , dar si niste armonice f mishto de vizualizat

Văleu! Dar cu ce-o fi greșit săracul stabilizator? Clar n-ar trebui să arate așa, poate e defect sau teribil de prost proiectată sursa.

 

Daca iesirile nu sunt separate, apare bucla de masa, deci zgomot.

"Separate" însemnând izolate galvanic, presupun. Dar cum am spus de fiecare dată, nu orice buclă de masă induce zgomot perceptibil și nu doar alimentatoarele cu ieșiri izolate reprezintă o soluție. Oricum irelevant pentru discuția de față.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Văleu! Dar cu ce-o fi greșit săracul stabilizator? Clar n-ar trebui să arate așa, poate e defect sau teribil de prost proiectată sursa.

 

asa apare cand traful e nashpa...adica f ieftin. 7809-le incearca sa stabilizeze... dar nu are ce ;) oricum, nu prea ai ce sa gresesti acolo. compara primele doua grafice - primul nu are stabilizator. si inca ceva - in grafic ai doar componenta alternativa, augmentata - ceea ce este deasupra "liniei" de 9v! sa nu creada cineva ca asa arata tensiunea in DC pe iesire.

transformatorul, cum este construit - tole, sarma, totul este extrem de important.

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca se vede f clar ca doua surse prezinta un riplu f mare,

Cred ca marea dificultate a colegilor nostrii este ca nu stiu ce inseamna riplu (ripple) . Sau poate nu-si imagineaza cat si cum pot fi afectate, sculele pe care le folosesc .

Echipamente care sufera din acest motiv sunt atat cele digitale cat si cele analogice. In momentul in care aceste armonice/distorsiuni depasesc 10% , frecventa de clock a chipurilor care folosesc quartz pt frecventa de tact sunt puternic influentate. De cele mai multe ori echipamentele se blocheaza datorita chipurilor care intra in autoprotectie.

In cazul echipamentelor analogice este si mai trist , pt ca este posibil sa se incalzeasca anumite componente pana la distrugere .

Problema surselor (in general) este una care trebuie tratata cu maxima atentie .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Buna initiativa, nu multa lume are osciloscop.

Cred ca ar ajuta la vizualizare (audificare?) si niste mostre audio de la o pedala cu gain extrem si sensibila la alimentare, alimentata de la sursa buna, sursa proasta si baterie (the good, the bad and the ugly :lol:).

 

Legat oarecum de subiect, sursele cu transformator fac loc celor in comutatie. Nimic rau cu faptul in sine, doar ca si aici calitatea alimentatoarelor este hmm... variata. Am cuplat o data iesirea unui alimentator in comutatie la un amplificator (printr-un condensator, fireste) si am auzit un fluierat care depasea cu mult fundalul de zgomot cumulat de la chitara. efect si amplificator.

Asa ca Sorin, cand ai alimentatoare in comutatie (mai ales daca sunt proaste) ar fi educativ sa faci acelasi tip de poze cu osciloscopul.

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

pai cam asa sunt toate sursele comerciale. nu orice osciloscop "vede", conteaza mult si sonda, si, mai ales, nu oricine poate interpreta semnalul vizualizat. in cazul d fata sunt doar 2.5 mV si daca raportezi la un DC de 9V, nu sunt decat 0,02% . dar asta se traduce prin zgomot in lant. daca in rig ai cel mai mic zgomot, fie si atunci cand e vb de high gain, ceva nu e in regula. fie ca este vb de surse, cabluri sau echipament slab.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Ironia face ca am patit o chestie recenta.

Doresc sa va impartaresc si voua.

 

 

Case in point: am facut niste pedale unui om, una nu avea nimic(o compresie), alta in schimb, un sadowsky preamp cu tranzistoare FET 2n5457, alta poveste.

 

Omul spune ca pedala ii face ciudat, si m-am mirat tare, ar fi prima oara cand as pati ceva cu o pedala facuta.

Omu trimite pedala frumos inapoi, cu tot cu traful folosit de el.

 

Cred ca video-ul este destul de relevant , traful folosit de mine fiind unul Digitech Harman, el folosind unul banal thomann care aparent, ar fi ok...well

 

NU E!

Omu a trimis deci pedala back degeaba :lol:

People, buy better adapters!

 

101_0035.JPG 101_0036.JPG

 

zgomotul crumbling ce se aude la inceput e ca tin eu mana ca un taran pe camera, dar o sa auziti ce vreau sa se auda prea clar cu traful thomann

 

http://www.youtube.com/watch?v=k0YfJ6EMxz0&feature=youtu.be

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ironia face ca am patit o chestie recenta.

Doresc sa va impartaresc si voua.

 

 

Case in point: am facut niste pedale unui om, una nu avea nimic(o compresie), alta in schimb, un sadowsky preamp cu tranzistoare FET 2n5457, alta poveste.

 

Omul spune ca pedala ii face ciudat, si m-am mirat tare, ar fi prima oara cand as pati ceva cu o pedala facuta.

Omu trimite pedala frumos inapoi, cu tot cu traful folosit de el.

 

Cred ca video-ul este destul de relevant , traful folosit de mine fiind unul Digitech Harman, el folosind unul banal thomann care aparent, ar fi ok...well

 

NU E!

Omu a trimis deci pedala back degeaba :lol:

People, buy better adapters!

 

post-2645-0-16099700-1385568056_thumb.jpg post-2645-0-54861300-1385568058_thumb.jpg

 

zgomotul crumbling ce se aude la inceput e ca tin eu mana ca un taran pe camera, dar o sa auziti ce vreau sa se auda prea clar cu traful thomann

 

http://www.youtube.c...eature=youtu.be

Sursa de pe Tohmann e o porcarie in comutatie,nu am nimic cu sursele in comutatie dar cea din clip este UN GUNOI ELECTRONIC! :death:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ca sa inteleg si eu, ca sunt luntre la electronica: o sursa proasta are influenta asupra zgomotului, sau poate afecta si pedala in sine adica sa o strice ?

si atunci este recomandat sa folosesti o baterie vs o sursa proasta ?

merci.

Depinde şi ce schemă are pedala, cît de bine e proiectat cablajul etc. De stricat nu are cum s-o strice.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ironia face ca am patit o chestie recenta.

Doresc sa va impartaresc si voua.

 

 

Case in point: am facut niste pedale unui om, una nu avea nimic(o compresie), alta in schimb, un sadowsky preamp cu tranzistoare FET 2n5457, alta poveste.

 

Omul spune ca pedala ii face ciudat, si m-am mirat tare, ar fi prima oara cand as pati ceva cu o pedala facuta.

Omu trimite pedala frumos inapoi, cu tot cu traful folosit de el.

 

Cred ca video-ul este destul de relevant , traful folosit de mine fiind unul Digitech Harman, el folosind unul banal thomann care aparent, ar fi ok...well

 

NU E!

Omu a trimis deci pedala back degeaba :lol:

People, buy better adapters!

 

post-2645-0-16099700-1385568056_thumb.jpg post-2645-0-54861300-1385568058_thumb.jpg

 

zgomotul crumbling ce se aude la inceput e ca tin eu mana ca un taran pe camera, dar o sa auziti ce vreau sa se auda prea clar cu traful thomann

 

http://www.youtube.c...eature=youtu.be

 

Ce avea diferit sursa ta fata de a lui? Nu ai fost curios sa le desfaci ca sa le compari? Intreb pentru ca eu nu am avut nici odata probleme cu sursele pe care le-am folosit.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.