www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M-Audio Fast Track Pro Cu Win 7 ?@#$%^%%? :)


Recommended Posts

Am vrut sa incerc si o alta placa de sunet decat line 6-ul pe care-l folosesc de ceva vreme.

 

Mi-a picat in mana un M-audio Fast Track pro dar nu reusesc sa-i instalez driverul. Imi da o eroare.

 

Am sapat putin pe net si am constatat ca multora nu le-a functionat cu win7.

 

Aveti ceva idei? Cineva care a reusit sa o faca sa functioneze cu windows 7?

 

http://forums.m-audi...stopped-working

Edited by mariusteicu
Link to comment
Share on other sites

Win 7 are problem...mari . Are metode de securitate mult prea paranoice , aplicate exact cand nu este cazul.Cea mai mare porcarie fiind acea sa nu poti avea acces la fisiere care sunt Adminstrator Owner cand tu esti Administrator user. A doua mare problema este emularea asta de 32 bit . Are "tone" de probleme .

Dar daca scrii aici exact numarul si descrierea eroarei ,s-ar putea sa-ti fim de folos cu cateva idei .

Pana atunci , uite un link cu driver-ul pt Win 7 x64 care al carui "setup" trebuie rulat cu (click-dreapta pe fisierul selectat) "Run as Administrator" chiar daca esti logat cu un utilizator din grupul Administrators .

http://akmedia.digid...6_0_7_77137.zip

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Ok.Eram convins ca este 64 de bit .

Ar trebui facut un Clean Boot pt a elimina conflictele dintre diferite versiuni de software deja instalate . Din acest motiv apare "Runtime Error".

http://support.microsoft.com/kb/929135

Dupa care ar trebui sa reinstalezi driver 32 bit pe care banuiesc ca , deja , il ai .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Am gasit si eu pe net anterior discutiei cu tine faptul ca ar trebui un Clean Boot insa nu eram convins.

 

incerc in dupa-masa asta cand o sa am timp sa fac operatiunea si te tin la curent.Multam deocamdata (cu plasa de beri vin dupa :) )

 

recomand XP :yay:

speram sa o fac sa mearga cu win7 ca altfel ma gandesc sa schimb modelul placii

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Reînvii acest topic cu o întrebare:

 

Cum se comportă Fast Track Pro de la ultimele update-uri de drivere?

Pe Win 8/8.1 există posibilitatea să apară probleme?

 

Poate vă ajută configurația:

 

i5 4440 - 3.2 Ghz - Haswell

8 GB DDR 3 1600 MHz

Placă de bază MSI H87 G41 cu chipset Intel H87 Express

 

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Win 8 ?

 

Si Win7 este o mare problema .

 

Firmele se lauda ca au drivere compatibile cu Vista , Win7,Win8

 

apoi dupa cateva zile de crash si blue screen ( ce nu am mai avut de 20 de ani cu W98 si W XP ) ajungi la concluzia ca de fapt functioneaza numai cu "Compatibility mode" de XP sp2 .

 

Singurul; mod in care am reusit sa instalez cate ceva a fost in mare majoritate cu Compatibility dar ! nu manual caci daca nu stii care sistem ar fi OK apar conflicte ...sa da click si se bifeaza optiunea de "alegere automata " sa Win7 cauta ce-i cel mai OK . .

Unele programe este bine daca le instalezi in "Compatibility mode" ..tot automat sa aleaga sistemul ce se poate folosi .

 

Multe programe nu folosesc resursele "dual core" de mai multe "core " este o mare intrebare , mai bine zis sunt foarte putine programele vechi ce pot utiliza dual core ..

 

XP numai cel Profesional functioneaza cu dual core si acela cu un "program adaptor " ce zice -se ca nu-i prea OK ( nu am incercat )

 

Peste Win7 Profesional ( si inca un tip de W7 ) se poate rula un XP dar ??? am home edition.

 

Virtual Box A folosit cineva ?

 

 

- Zice-se ca poti sa instalezi cate OS-uri vrei doar spatiu de memorie sa ai , nu stiu cum foloseste resursele o sa incerc cand ma apuca iar febra "install/uninstall " deocamdata trebuie sa-mi revin dupa o luna de configuri Win7 . .si mai am de instalat o groaza de programe ..audio inca nu am inregistrat ..practi sunt interesat in latenta minima ptr tobe MIDI ca sa pot face formule ritmice cu pad-uri , dar si orga armonie din claviatura USB ca sa nu mai trebuiasca sa pierd vreme cu Quantise si timing-uri trase manual cu cursorul ..

Acum urmeaza sa " mut " Cubase cea ce o sa fie un cosmar cu "eLicencer" online si d'astea ..probabil iarasi cu mail-uri ,si scandal si timp pierdut .Apoi legatura intre doua Cubase in doua PC ...un cosmar dar ...

 

Ptr W8 ??? nu stiu ce este cu acest sistem , de un an la job exista pe zeci de PC-uri ..in afara de aspectul grafic .ptr copii ? .si de alte prostii nu stiu daca-i bun la ceva mai ales daca nu au rezolvat problemele W7 doar au creat inca o problema ..?

 

Cred ca cu un PC cu Single CPU de viteza mare se poate merge cu XP cu programele vechi inca o vreme ..dar ?

oricum vor veni programe "interesante " care nu vor mai fi compatibile cu nimic vechi si vom fi fortati sa trecem la

"urmatorul nivel "...financiar .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu am Fast Track MKII pe Win 7 Professional 64-bit si face figuri. Intel Core 2 duo la 3 litri, 8GB RAM

Cand se incarca memoria calculatorului, in boxe se aud tot felul de pocnituri si zgomote la volum foarte mare.

Am inteles ca ar fi de la driver. Urmatoarea mea placa va fi pe firewire.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

@24fret

Trebuie rabdare tutun si mult timp liber ...probabil o sa gasesti pana la urma un driver ,,OK

in saptaminile trecute am vazut o droaie de drivere "si ptr 64 bit " dar cele mai multe erau ptr W8 ....

Cauta cu google si vezi prin forumuri , asa am gasit multe linkuri .Direct pe pagina producatorilor nu prea am gasit si culmea ca le au dar nu stiu de ce sunt greu de depistat .o fi vre-un interes si aici ..

 

Sunt nevoit sa instalez o placa de sunet mai veche " E-MU Live 24 bit " pe Win7 ptr MIDI .IN/Out ca sa cuplez la celalatr PC prin MIDI al placii de sunet ptr sincron intre doua Cubase ..am gasit un driver ptr Win7 ..o fi OK ..poate .

 

Problema este ca R8 -USB audiodriver /Asio se instaleaza cand vreau sa folosesc Zoom R8 pe post de Controler MIDI ptr MIXER-ul din Cubase .

Habar nu am daca o sa vada MIDI din placa PCI cand partea audio este "furata" de interfata USB ?.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.