www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

powerchord


Guest omuletzu verde
 Share

Recommended Posts

Guest omuletzu verde

Am observat ca majoritatea chitaristilor folosesc la prinderea unui powerchord degetele 1-4.Nu inteleg de ce nu

se foloseste 1-3 ,pt. ca ma gandesc ca ar fi o pozitie mai fireasca si logica ?!

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca majoritatea chitaristilor folosesc la prinderea unui powerchord degetele 1-4.Nu inteleg de ce nu

se foloseste 1-3 ,pt. ca ma gandesc ca ar fi o pozitie mai fireasca si logica ?!

Asa cade mai comod si automat tii si octava cu degetul 4 cu degetul 3 este incomod sa tii apasata si octava .

Apoi cand treci la alte acorduri schimbi ...deci este mai ergonomic..

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Am observat ca majoritatea chitaristilor folosesc la prinderea unui powerchord degetele 1-4.Nu inteleg de ce nu

se foloseste 1-3 ,pt. ca ma gandesc ca ar fi o pozitie mai fireasca si logica ?!

 

 

Pur si simplu cine foloseste degete 1 4 pentru un power chord are o "impostazione " adica o pozitie proasta si are putine mobilitate articulara, in plus miscarea circulara a degetului 4 e mult mai usoara decat cea cu degetul 3. Cine canta de mult timp si continua sa foloseasca degetele 1 4 ,sunt sigur ca a inceput in acest mod GRESIT SI S-A OBISNUIT ASA.

Link to comment
Share on other sites

ESTE VORBA NUMAI DE POWERCHORD !!!!!!! In rest fiecare tehnica din anumite moduri de interpretare

poate avea alte ordine a degetatiei...erc

 

 

la powerchord trebuie sa tii apasat corzile la diferenta de doua pozitii

 

cu 1-3 degetele stau cam asa |/ asa ca la pozitii mai largi nu poti sa prinzi octava de pe a doua coarda de desubt .

 

cu 1-4 degetele stau cam asa |_| paralel ca si doua bereuri si prin urmare se pot tine lejer cvinta si octava .Si!! poti sa muti toata mana cu viteza mare si precizie buna la rifuri.

 

Se pot canta solouri uintregi cu numai aceste doua " bareuri" fara sa prinzi nici un t6on cu buricul degetelor.

 

Nu exista gresit sau ideal fiecare sa cante dupa cum poate mai bine.

 

Cum prinde Jeff Haley powerchords ?????? cred ca cu 4-5

Link to comment
Share on other sites

Cea mai comoda pozitie este 134.

Dar daca vrei sa adaugi riff de blues clasic (rock'n'roll classic) de genul "5shi6 - 5shi6" folosesti 133 pastrand degetul 4 pentru sexta ("shi6" :) )

Bineinteles ca nimeni nu poate sa interzica 144 sau orice varianta care este mai comoda pentru ceea ce se intampla concret in piesa.

Link to comment
Share on other sites

Pentru trash power chord trebuie neaparat degetele 1-4. Asta pentru ca daca ridici mana stanga si o indrepti spre public fara sa misti un deget, toata sala o sa inceapa sa scandeze. Atentie cand folositi 2-ul pentru ca asta are tendinta sa stea un pic mai ridicat si o sa va fluiere:)

Link to comment
Share on other sites

Pentru trash power chord trebuie neaparat degetele 1-4. Asta pentru ca daca ridici mana stanga si o indrepti spre public fara sa misti un deget, toata sala o sa inceapa sa scandeze. Atentie cand folositi 2-ul pentru ca asta are tendinta sa stea un pic mai ridicat si o sa va fluiere:)

Total de acord!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Am pus niste positie pentru power chords ca folosesc pentru elevi mei...dar cred ca pe aceste trebuie niste degete in plus...sunt inca multe alte...pentru cien este interessat me poate trimite un email sau pe messenger sau aici

power_chords_1.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest anghelescu

Pentru trash power chord trebuie neaparat degetele 1-4. Asta pentru ca daca ridici mana stanga si o indrepti spre public fara sa misti un deget, toata sala o sa inceapa sa scandeze. Atentie cand folositi 2-ul pentru ca asta are tendinta sa stea un pic mai ridicat si o sa va fluiere:)

:)

Link to comment
Share on other sites

Pentru trash power chord trebuie neaparat degetele 1-4. Asta pentru ca daca ridici mana stanga si o indrepti spre public fara sa misti un deget, toata sala o sa inceapa sa scandeze. Atentie cand folositi 2-ul pentru ca asta are tendinta sa stea un pic mai ridicat si o sa va fluiere:)

 

 

lol

 

si nu zice nimeni de drop D pt power chords? e pt lenesi..da e asa de comd :)

Link to comment
Share on other sites

Eu unul folosesc 134...

In carti si in manuale aceasta este forma corecta de a tine un baree insa depinde si de preferintele fiecaruia...nu prea exista reguli concrete in ce priveste cum sa tii un acord, daca suna, ii bine...indiferent cum l-ai tine...

:):):)

 

Da pai depinde - daca vrei sa iei acord major cu barre pe corzile 1-5, gasesc ca e mai usor sa folosesti doar degetele 1 si 3 si sa ajuti un pic 3-ul cu degetul 4.

 

Si da, eu tin powerchords cu octava cu 1, 3, 4. Powerchords simple le tin cu 1 si 3, caci 4 e folositor cand vrei sa treci din cvinta cu un semiton mai sus si sa revii usor. Sau cand canti riff-uri d-alea standarde de bluz :(

 

@marduk: DropD te ajuta doar pe coarda 6, totusi B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
pai da drop doar E in D si ai Tonica cvinta octava pe bare..super easy smile.gif

Plus ca daca ai doar riffaraie poti sa o faci mult mai repede(lol, ai 4 degete).

In general am chitara in drop D iar pe restul corzilor folosesc ori 1-2 ori 1-3. 1-3 e mai comod, dar 1-2 iti lasa doua degete libere, si se intampla sa le mai folosesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

chestia asta variaza si in functie de genul pe care il canti..parerea mea.personal folosesc 1-4 dar daca e nevoie..folosesc si 1-3 sau..tin cu tine blackmore powerchordu

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

cel mai bine e sa incerci de la inceput 1-34. mi se pare cel mai bine (desi multa vreme am folosit si inca folosesc 1-3).

 

daca exixta probleme la inceput cu pozitionarea degetelor 3 si 4, vor disparea in timp. pozitia lor fata de 1 se va stabiliza si se va "rigidiza" ca sa nu scape aiurea.

 

desi initial mi se parea ca 1-3 e mai comod, aceasta pozitie (ca si 1-2 sau 1-4) limiteaza mult rolul mainii stangi la simplul power chord. daca nu trebuie altceva, e ok. daca vrei sa te duci totusi in ceva mai complex dupa aia, CLAR 1-34.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Fiecare cum i se pare mai comod, parerea mea. Eu fac 1-4... Prietenul meu face 1-3-4 sau 1-3... Fiecare canta cum ii este mai comod si cum are mai multa viteza. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.