www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Colinde Romanesti


Dragos_007
 Share

Recommended Posts

Buna ziua!

Revin pe acest forum dupa aproape un an. In tot acest timp am fost in continuare la chitara, la palatul copiilor. Am invatat lucruri noi si m-am dezvatat de tabulaturi si alte cele.

Intrucat sunt la chitara clasica si pana acum am studiat doar din Carcassi si Carulli, mi-ar placea foarte mult sa mai invat vreo 2-3 colinde, insa nu am de unde sa le iau cu note pe portativ. In continuare sunt fan Hrusca si nu ma intereseaza ce spun unii pe aici despre el.

Anul trecut am invatat:Am plecat sa colindam, Iata vin colindatorii, Mos Craciun cu plete dalbe si We wish you a Merry Christmas.

Credeti ca ma puteti ajuta cu ceva colinde romanesti? Dar sa fie pe portativ cu note.

Multumesc.

 

 

daca are cineva cartea lui Carulli in romaneste , in format pdf si vrea sa ma ajute si pe mine, ii multumesc anticipat.

Edited by Dragos_007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ia tonalitatea din tabulaturi si restul fa dupa ureche. Degeaba stii teorie muzicala si stii sa citesti de pe portativ daca nu poti sa iei un acord si sa-l variezi dupa ce asculti intr-o inregistrare. Asculta mult inregistrarile, incerca, greseste, invata si o sa-ti vina natural.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Am cartea lui Carulli in format pdf completa, dar e in limba engleza si mi-ar fi placut sa mai si citesc teorie de acolo.

 

Nu-i nimic, Dragos, iata o ocazie sa inveti si limba engleza si chitara. Crezi sau nu eu asa am invatat engleza, invatind sa cint vreo 50 de bucati Beatles voce si chitara fara sa am la inceput cea mai vaga idee ce spun de fapt! Am invatat mai apoi. Sint sigur ca si altii de-aici au facut asa ceva.

Spor la treaba, anii de studiu iti vor folosi pe viitor :)

Edited by Posho
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

N-ai incercat si colinda de la "Fara Zahar", cea propusa de George M?

 

Cate defecte poate sa aiba copilul, nici colinde nu stie si nici umor nu are. :lol:

 

Cand eram de varsta lui rupeam audientele cu Domn' Domn' sa-naltam, Astazi s-a nascut Hristos si Steaua sus rasare... hiturile vremii, nu Hrusca. :nay:  Eram propriul meu impresar si aveam turneu planificat in tot cartierul. La cererea publicului faceam deplasari si peste hotare, adica in alte cartiere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uite tu lipseai sa te bagi in seama cu replici de 2 lei. Iti ascunzi frustrarile in locatia din semnatura dar te dai de gol prin replicile de kko.

 

Rog un moderator sa faca putina ordine pe acest topic.

 

Nu te-a atacat nimeni. Nu exista nici un motiv intemeiat sa se implice un moderator.

 

Pana la urma asteptam o inregistrare cu minunata colinda. Deja s-a adunat publicul dar artistul esueaza in a livra cantarea.

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa fiu la somn acum. O sa pun si colindul, dar deocamdata ma cam amana tata cu inregistratul fiindca are treaba. Sper sa-l pun in weekend.

Cat despre artist, sa nu va asteptati la cine stie ce, l-am invatat singur, profesorul nu vrea sa ne dea colinde, studiem doar din manualele lui Carcassi si Caruli muzica clasica.

Noapte buna tuturor!

Edited by Dragos_007
Link to comment
Share on other sites

Te-ai simtit?
Prietene,singurul frustrat de p-aici,esti tu.
Nu esti in stare sa porti o conversatie. Nu te-am atacat nici eu,nici alti useri. Ti-am spus,daca nu te descurci cu critica,nu mai posta pe forumuri,e simplu.
Pana una alta,am vreo 8 ani peste tine,un pic de respect te rog. Cat despre moderator...las-o asa pana nu te faci de c...t.
Nu ma face sa te jignesc,nu-mi sta in fire.
Te salut.

Link to comment
Share on other sites

Lasati acuma , amice oricum nu te-a atacat nimeni , cum spunea si colegul @Alex Goia 

 

Deci,dupa aproape un an,inca nu ai invatat sa te descurci cu critica si nici cu umorul nu stai mai bine.
Incep sa cred ce spunea un coleg de pe forum despre Braileni =)).

 

Si inca asteptam minunata colinda , poti sa te inregistrezi si cu telefonul mobil :D Nici eu n-am invatat colinde ( cant de aproape 2 ani  ) , nu stiu muzica clasica , singurul lucru pe care-l stiu este metal-ul si blues-ul , dar pot sa invat o colinda la chitara in vreo 30 de minute , hai sa zicem 1 ora , maxim 1h jumate, nici eu neavand multa experienta in chitara

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.