www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Colinde Romanesti


Dragos_007
 Share

Recommended Posts

Te las sa ghicesti cum se vede de la 40 de ani un pusti de 17 ani zicandu-i unui copil de 10 ca e arogant :)

Inteleg perfect,dar nu stiu cand mi-am permis ultima oara sa ma contrazic cu cineva mai mare.

Arogant poti fi atunci cand stii ca esti bun la ceva,dar..cat de bun poti fi daca ceri ajutorul oamenilor pe forum?

Nu stiu tu,dar eu la 10 ani inca ma jucam cu roboteii si ma uitam la familia Flinstone.

=)

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu tu,dar eu la 10 ani inca ma jucam cu roboteii si ma uitam la familia Flinstone.

=)

Pana mea, copiii din ziua de azi :)

 

La 10 ani nu stiu daca vazusem un robot vreodata (nici la cinema, nu vorbesc de jucarii). Flinstones da, in limita celor 10-15 minute saptamanale de la gala desenului animat de sambata. 

 

Pe de alta parte, pescuit, minge, jucat pe maidan, baie la garla, furat de fructe din livada statului, prastie, arc, vanatoare de gugustiuci, bataie cand am gresit o data si-am halit porumbelul vecinului, etc...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pana mea, copiii din ziua de azi :)

 

La 10 ani nu stiu daca vazusem un robot vreodata (nici la cinema, nu vorbesc de jucarii). Flinstones da, in limita celor 10-15 minute saptamanale de la gala desenului animat de sambata. 

 

Pe de alta parte, pescuit, minge, jucat pe maidan, baie la garla, furat de fructe din livada statului, prastie, arc, vanatoare de gugustiuci, bataie cand am gresit o data si-am halit porumbelul vecinului, etc...

Acum nu mai suntem in paleolitic, ca pe vremea lui Ceasca :D si , si acuma am juca un fotbal , dar unde , toti copiii sunt in casa pe facebook ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...

Multumesc domnul Liviu.

Asa este, acum am intrat iarasi pe forum, sa mai vad ce si cum...

Cat despre studiu, eu zic ca merge treaba, acum ma pregatesc pentru sarbatorile de iarna si am de studiat cateva colinde noi, pe care le voi canta impreuna cu clasa, la diverse serbari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza, a avut 9 in teza la romana.


Poate numi "nepot" pe cine vrea muschii lui.


Pe bune, mi-o fost dor de topicu' asta :D


Cum se apropie sarbatorile, cum isi fac aparitia doua personalitati. Una e Dragos. Spor la colindat, Dragos, si jos cu concurenta, a colindat deja prea mult!

 

Si bravo ca te tii de chitara. Daca ma tineam si io de la varsta ta, acum eram chitarist, nu caricatura.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 9 months later...

Salutare!

In curand vin sarbatorile de iarna, cele mai frumoase din an.

Incepand cu luna decembrie o sa revin cu cateva colinde inregistrate si filmate si poate gasesc cativa prieteni aici care sa ma sustina.

Nu stiu daca v-am spus dar am deja pe chitara autograful lui Hrusca care a cam inceput sa se stearga. Poate anul asta revine iarasi la noi in oras si reusesc sa-l reinnoiesc. :yay:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

... am deja pe chitara autograful lui Hrusca care a cam inceput sa se stearga. Poate anul asta revine iarasi la noi in oras si reusesc sa-l reinnoiesc. :yay:

 

Da, stim ca Hrusca a cam inceput sa se stearga. Are si el o varsta, deh ...

 

Asteptam materialele promise. Succes!

Ma bucur sa vad ca mai dai pe-aici, Dragos.

O sa ai sustinere, dar sa te astepti si la critici care, daca-s constructive, sunt spre progresul tau. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am scris acum 4 ani pe vremea asta ceva despre colinde. Na ca se potriveste.

 

------------------------

Pentru ca vine vremea lor, ma pregatesc anticipind ce colinde voi auzi in iarna asta. Cred ca vor fi colinde de varii tipuri si cam de joase spete.
Cu exceptia lui Stefan Hrusca, autentic si valoros, dar care a carui ubicuitate a inceput sa plictiseasca, am avea asa:
- colinda de emotivitate bleg-lacramoasa Tampax, acum si fara pete pe chilot. La Fuego.
- colinda tunator resemnata, tip "mnezaii lor de unguri/bucuresteni/olteni/moldoveni/chestii chezaro-craiesti/oricine-nu-i-ca-noi". La Nicolae Furdui Iancu.
- colinda tip moara cu bile. Fonta, tagla, blumuri. La colindatori de metrou.
- colinda usoara, roz, din noroi armat cu voaluri. Se interpreteaza de umerase anorexice ambulante. La Fashion TV.
- colinda stupid-interogativa: "credeti ca e bine ca Dan Diaconescu sa colinde? Raspundeti prin SMS la..., 1.21 Euro/SMS fara TVA.". La OTV.
- colinda smecher-fonfaita. La reprezentantii fara mandat ai celui sarbatorit pe 24-25.12, angajati cu contract de munca in functia de popa 2 baza la B.O.R. SA. Vor reveni pe 6.01 pentru comision.
- colinda 9-5 printre cubicle-uri. La multinationale si alte open space-uri.
- colinda enigmatic-ochioasa, cu valente ezoterice psiho-pupu. La Oreste. Teodorescu, Oreste.
- colinda electorala. No comment. Zau, e mai bine.
- colinda web. Care-ai incercat sa-mi scanezi porturile aseara? Cu Eset Smart Security 5.
- colinda turistica. "Haidi, uai, ca are iara ala turisti. Haidi ca ne-o chemat sa le-aratam noi cit de autentici sintem cind sintem platiti. Tu, prisleo, faci capra si le spargi urechile cu clampanitul tau autentic". La pensiuni "traditionale".
- colinda cheala cu sprincene. La Benone Sinulescu.
- colinda mustacioasa la cobza simfonica, cu rezolvare obligatorie pe acordul de septima dominanta ca altfel nu stim. La Tudor Gheorghe.
- colinda fardata cu tencuiala. Edulcorata amoros-tomnatic pina la insulinodependenta. La Gabriel Dorobantu.
- colinda ombilicala. La avortoni cifotici "adoratori de rit manelar" gen A. Copilul timpitel fenil-piruvic cu gusa endemica Minune. De Vit®o.
- colinda electromotostivuitorista cu conditionare tetracapilarotomica (cu taierea firului in patru adica). La neoprotestanti si pocaiti.
- colinda traditional-simfonica cu iz de imperiu prafuit. La Viena, pe ritm de vals.
- colinda hip-hop-hic-nunc-fleosc. La MTV si alergatii ei de dupa blocuri. Cu varianta schioare <<"dupa pirtii sintem noi care te facem pe tine", da' numa' daca e vreo televiziune prin preajma ca altfel ne e frica.>>
- colinda snowboard, cu sudalme: ca nu si-a luat protectia de noada.
- colinda "sper sa nu". La asigurator.
- colinda canadiana. "Poa' sa ninga, poa' sa ploua, mi-am luat canadiana noua".
- colinda fragila, usoara si delicata, glossy, de dama. La Mall.
- colinda SUV, de harabaie scumpa, urita, fitoasa si aiurea, pentru afaceristi moldoveni si atirnatoarele lor. Cu BMW X6.
- colinda manichiurista, varianta cromozomi XX, la manichiurista de unghii tehnice. Se va purta in poseta o masina de rectificat, una de gaurit in coordonate si se va asorta cu debitul verbal de croaziera. 200 de cuvinte pe minut.
- colinda manichiurista, varianta cromozomi XY, la garajul auto. Cum naiba iese vaselina asta de sub unghii? Se asorteaza cu o manivela.
- colinda clapara, cu suspine: ca i-au crescut monturile dar pantofii aia sint atit de draguuuti...
- colinda bolind postmoderna. Prin Centrul Vechi, pentru clubbing trendy. Cu shot-uri si tras in vena.
- colinda hrapareata, cinica, perfida, de curva care vrea sa para eleganta si neprihanita. La banci.
- colinda electrocasnica. Daca ti s-a spart vreo teava sau s-a stricat frigideru' pe 24.12.2012. Se serveste acasa pe post de marea surpriza a serii. Cu Dorel.
- colinda "sfirsitu' lumii ca asa au zis mayasii". Ca vor muri pe 21.12.2012. Nu-i nimic, ii va speria urmatoarea aliniere care va avea loc exact pe 21.12.2013.
- colinda cu vin Premiat. Cine naiba o fi premiat posirca aia?
- colinda prezervativa. Ca s-a spart.

PS: cu +, stil, sarmanta si mirabila eruditie a aparut Colinda d-lui Andrei Plesu intre interpretarile Parabolelor Christice: "Parabolele lui Iisus. Adevarul ca poveste". La Humanitas.

-----------------------

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Nicolae Furdui Iancu.

- colinda tip moara cu bile. Fonta, tagla, blumuri. La colindatori de metrou.

- colinda usoara, roz, din noroi armat cu voaluri. Se interpreteaza de umerase anorexice ambulante. La Fashion TV.

- colinda stupid-interogativa: "credeti ca e bine ca Dan Diaconescu sa colinde? Raspundeti prin SMS la..., 1.21 Euro/SMS fara TVA.". La OTV.

 

 La fazele astea am crezut ca fac pe mine de ras  :), de unde le-ai scos?  :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salutare!

Cum miroase a iarna, cum intru si eu pe aici.:D

Am deja un alt profesor de chitara, ne-a dat cateva colinde sa le invatam, insa eu urmaresc un tip pe yt care canta supe tare. Cel putin colindele renumite o sa incerc sa le cant pe ale lui.

Hrusca ramane in continuare favoritul  meu nr. 1. Din pacate, autograful lui s-a sters de pe chitara mea.

Ce chitara electro-acustica imi sugerati? Momentan am aceeasi chitara clasica de la Ibanez si mi-ar placea sa fie tot aceeasi marca. Ce ziceti de Ibanez TCM50-VBS ? Poate citeste tata si ii transmite un mesaj lui mos Craciun. :guitar:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.