www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ton Piesa


Guest A7x.
 Share

Recommended Posts

De preferat un single coil in bridge , o tona de spring reverb dar cel mai important acest instrument indispensabil :

Ear.jpg

Ma indoiesc ca acest obiect indispensabil tine loc de un procesor bun...in fine...procesorul pe care il am momentan nu dozeaza foarte mult reverb deci o sa caut o pedala mai potenta.

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca acest obiect indispensabil tine loc de un procesor bun...in fine...procesorul pe care il am momentan nu dozeaza foarte mult reverb deci o sa caut o pedala mai potenta.

 

Ce nu face? :huh:

Despre ce procesor e vorba? La profil ai unul de bas. Tu vorbeşti de tonul de chitară sau de ăla de bas? Dacă vorbeşti de tonul de chitară, e posibil să nu reuşeşti cu procesorul ăla, fiind gândit pentru bas. Dar reverbul ar trebui să fie la fel, problema la simulările de amp-uri şi pedale din el ar fi.

 

Văd că e cam al treilea topic de genul, în care nu dai detalii despre întrebare, nu spui ce scule ai, ba chiar ultimele două tonuri au fost asemănătoare. Eu cred că tu ne trollezi... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce nu face? :huh:

Despre ce procesor e vorba? La profil ai unul de bas. Tu vorbeşti de tonul de chitară sau de ăla de bas? Dacă vorbeşti de tonul de chitară, e posibil să nu reuşeşti cu procesorul ăla, fiind gândit pentru bas. Dar reverbul ar trebui să fie la fel, problema la simulările de amp-uri şi pedale din el ar fi.

 

Văd că e cam al treilea topic de genul, în care nu dai detalii despre întrebare, nu spui ce scule ai, ba chiar ultimele două tonuri au fost asemănătoare. Eu cred că tu ne trollezi... :)

Am trecut din greseala alt procesor...Ma refeream la tonul de chitara evident.Nu te obliga nimeni sa postezi in topicul asta...deci nu inteleg de unde atata frustrare cu "trollatul".Cam plini de voi sunteti unii de pe aici....chiar daca nu am auzit de voi.

Am incercat doar cu reverb si nu suna cum suna chitara din piesa.

Edited by A7x.
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca problema e cu tine nu cu echipamentul tau .

Fix asta am zis și eu în primul "reply" de aici. Eu mai repar și reglez din când câte o chitară, de vreo 3-4 ani încoace, și am observat că în majoritatea cazurilor peroblema nu este la chitară, amp, efecte etc, ci la cel care le folosește.

Link to comment
Share on other sites

Cu un Fender Jazzmaster si un amplificator Fender cu reverb cu arc.

 

asta-i reteta default. dar aici e si multa chitara bass, pe corzile subtiri. incearca corzi flatwound.

inceputul anilor '60, california - amp 1000% fender, cu reverbul caracteristic.

super ton!

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.