www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima Melodie


norbid
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

Incearca urmatoarele chestii:

- Trage armonia de 2 ori si pune-o stanga/dreapta pe strofa (va suna cu mai multe oua) + poate mai tai putin din drive-ul preset-ului (mie mi se pare putin prea mult)

- da basul mai tare (abia se aude)

- foloseste unul din expansion-urile Metal Machine/Metal!/Rock Solid pentru tobe (si da-le nene mai tare :) ). DFH-ul nu e ce trebuie.

 

P.S. Lucreaza la track-ul de tobe in midi si pune accenti si treceri. Momentan e doar un backing facut din pattern-uri ale EZDrummer-ului. Lucreaza piesa cap-coada pe fiecare track :)

Edited by Alin Rosulescu
Link to comment
Share on other sites

Ms de raspunsuri.

Basul tot nu stiu cum sa il fac sa se auda. Imi strica sunetul complet daca il dau mai tare (basul il fac la aceeasi chitara, nu stiu daca e bine sau rau)

De tobe abia acuma m-am apucat si ma descurc mai greu, dar o sa incerc sa lucrez la ele ca la o singura piesa.

Link to comment
Share on other sites

poti incerca sa faci basul midi si sa iti iei Trilian-ul de la Spectrasonics ca VST. sigur va suna mai bine decat cu chitara, la care probabil pui un octaver si dai o octava mai jos...

in ce DAW lucrezi? mie Nuendo/Cubase mi se par foarte friendly la editare midi si nu numai...

Link to comment
Share on other sites

Pai reaperul mi s-a parut cel mai accesibil (fiind si gratuit). Ma descurc destul de bine in el si gasesc o gramada de videouri cu tutoriale pe net.

Nu stiu sigur cu cat afecteaza sunetul lipsa monitoarelor. Am un set de boxe de calculator si la mine melodia suna destul de ok.

Acuma iau trilian-ul sa vad ce e de el.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.