www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Antifonare Usa Metalica (Apartament)


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am probleme cu vecinii din cauza amp-ului de chitara si eram curios daca exista solutii de antifonare a usilor metalice de apartament. Apartamentul este intr-un bloc nou, deci peretii sunt destul de bine izolati, dar cea mai mare problema este usa metalica. Absolut tot ce se intampla pe casa scarii se aude inauntru si, normal, dinauntru afara...

 

Daca o imbrac in burete din acela pentru studiouri, ajuta? Nu as vrea sa umplu usa cu spuma poliuretanica (la cum se aude, nu cred ca are izolatie pe interior)...

 

Ma puteti ajuta cu ceva sugestii, cu tot cu link-uri de unde se pot achizitiona materiale?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

În plafonul din sufragerie şi sub parchet (suşinut de un schelet metalic) am 5 cm polistiren şi vată minerală, iar în uşa metalică de la intrare este un burete. Nu a venit nici un vecin să îmi zică ceva, iar de pe casa scării am verificat şi nu se aude nimic. Când sunt singur în casă, folosesc pentru monitorizare un sistem cu o putere totală puţin peste 0.5KW

Link to comment
Share on other sites

În plafonul din sufragerie şi sub parchet (suşinut de un schelet metalic) am 5 cm polistiren şi vată minerală, iar în uşa metalică de la intrare este un burete. Nu a venit nici un vecin să îmi zică ceva, iar de pe casa scării am verificat şi nu se aude nimic. Când sunt singur în casă, folosesc pentru monitorizare un sistem cu o putere totală puţin peste 0.5KW

 

Din cunostintele mele polistirenul nu izoleaza fonic.

Link to comment
Share on other sites

Din cunostintele mele polistirenul nu izoleaza fonic.

O bucată mare şi groasă de polistiren va propaga doar frecvenţe joase, deci şi sunete de impact (tropăit etc). Din această cauză, se aplică în straturi: polistiren, vată, polistiren, vată etc. Şi 2 straturi de polistiren cu aer între ele sunt mai eficiente decât o bucată de aceasi grosime, dar "monobloc".

Edited by eduard.alexandru
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai cercetezi. Nu este domeniul meu doar ca m-am documentat putin tot in ideea de a-mi trata acustic o camera si in acelasi timp de a o izola fonic. Citez de pe site-ul Details Acoustics (Importator, producator si distribuitor de materiale fonoabsorbante):

 

ATENTIE ! POLISTIRENUL NU IZOLEAZA FONIC SI NU SE ADAUGA IN NICIO STRUCTURA DE IZOLATIE FONICA ! El chiar reduce izolatia fonica a peretelui suport pe care este aplicat cu pana la 10 - 12 dB. Din cauza structurii materialului, functioneaza ca un amplificator al sunetului.

Vata minerala sau bazaltica aplicata in interiorul unui perete de gips carton ajuta doar la reducerea anumitor reflexii sonore dintre peretele suport existent si placa de gips carton (efect de antirezonanta), dar nu ajuta la izolatie fonica.

 

Daca aia mint, atunci te mint si eu. Informatia se verifica in n-spe surse.

 

Oricum omu' intreba de burete cofrat sau piramidal nu de polistiren.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Datorită structurii sale poroase, care duce la foarte multe schimbări de mediu (solid-gaz), este utilizat în izolaţii termice şi acustice. Pentru izolare acustică, nu este eficient în cazul în care este lipit de perete, ci doar dacă între perete şi polistiren există un gol, care, în situaţia ideală, este umplut cu burete piramidal. Pe acelaşi principiu funcţionează şi geamurile termopan: sticla este chiar foarte bun conductor termic şi deasemenea funţionează ca "sounding board", dar datorită construcţiei golului dintre cele două bucăţi şi a benzilor de cauciuc de pe margini, geamul izolează bine atât termic cât şi fonic. Oricum, geamul termopan este o soluţie foarte proastă dpdv acustic datorită reflexiilor.

Link to comment
Share on other sites

Auzi, dom'le, românii au descoperit amplificatorul pasiv! Numai la noi se poate încălca a doua lege a termodinamicii.

 

Lasand asta la o parte care intr-adevar e trasa de par, mie mi s-au parut destul de profi baietii din ce-am vazut ca au facut, din ce-am discutat cu ei s.a.m.d. Oricum peste tot pe unde am citit se spunea acelasi lucru, ca polistirenul nu izoleaza si nu se foloseste in izolatii fonice. Eu cel putin cu ideea asta am ramas dupa cateva zile citit pe net. Daca e gresit, inseamna ca sursele mele n-au fost corecte, dar ma gandesc ca n-or fi toti nebuni.

Link to comment
Share on other sites

Spuma fonoabsorbantã nu-i sinonimã cu izolația fonicã. Și polistirenul nu-i mare material fonoabsorbant, dar nu asta a spus Edy.

Vedeți de la pagina 80 încolo. Și citiți și restul cãrții while you're at it: http://mikethevideoguy.files.wordpress.com/2013/05/modern-recording-techniques-7th-ed-d-huber-r-runstein-focal-2010-ww.pdf

 

Acum, aș pune pariu cã nu ușa e problema, decât dacã e fãcutã dintr-un singur panou de tablã subțire. Probabil trebuie doar etanșatã.

Link to comment
Share on other sites

http://www.details.ro/shop/category.php?id_category=15 Dar personal n-as baga mana-n foc ca totul se datoreaza usii si ca peretii sunt atat de bine izolati pe cum spui. Intre camera in care canti si usa de la intrare nu mai exista o alta usa? Canti in hol practic?

 

Da, am sufrageria (living), holul de intrare si bucataria open space. Deci, cum ar veni, cant pe hol :)

 

Pana la urma, e viabila sau nu solutia cu burete de antifonare pt studio, ca nu prea reiese din dezbaterea voastra?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

http://www.keithmerr...nt-october-2011

 

depinde in ce camera canti, si in ce directie e indreptat cabinetul.

Ăla e tratament acustic, nu izolare fonică.

 

Pana la urma, e viabila sau nu solutia cu burete de antifonare pt studio, ca nu prea reiese din dezbaterea voastra?

Așa-i că n-ai citit capitolul? Aveai timp în juma' de oră, dar presimt că n-ai făcut-o.

Link to comment
Share on other sites

Ăla e tratament acustic, nu izolare fonică.

 

 

Așa-i că n-ai citit capitolul? Aveai timp în juma' de oră, dar presimt că n-ai făcut-o.

 

E interesant, nu zic nu, dar nu o sa citesc acum 600+ de pagini despre realizarea fizica a unui studio, doar pentru a izola fonic o usa (ma rog, izola e mult spus - reducerea zgomotului dintr-o parte a ei in cealalta).

 

nu-ti iei niste casti mai bine ?

 

E amp pe lampa. Ma costa prea mult echipamentele pentru a realiza o interfata intre el si casti... pe langa asta, se simte altfel sunetul in boxe fata de casti (nu ma refer la chitara, in general).

Link to comment
Share on other sites

Verifica in primul rand daca chederele de la usa etanseaza corespunzator. Daca e o usa metalica de 300 de ron s-ar putea sa ai surpriza sa vezi afara ceea ce e evident gresit si degeaba o plachezi cu burete.

 

E nasol ca ai open space acolo, eu am rezolvat problema prin schimbarea usii de interior. Noua usa izoleaza fonic de nu mi-a venit sa cred. Problema ramasa la mine e ca unul din peretele camerei da direct pe scara blocului, pe ala urmeaza sa-l imbrac in burete. Cert e ca la mine cu ambele usi inchise nu se aude mare lucru din fata usii de la intrare. In schimb daca las usa de la camera deschisa, e jale, aia face toata diferenta.

 

Dupa parerea mea daca nu-ti confectonezi un perete astfel incat spatiul intre camera unde canti si holul blocului sa actioneze ca un tampon, plus ce mai preia peretele, nu vei rezolva mare lucru. Ma rog, e doar o parere. Cum am mai spus nu e domeniul meu, ce-am afirmat se bazeaza pe cele studiate intr-o situatie similara pentru ca apartamenul unde zdrangan e intr-un bloc de bosorogi.

 

Edit: Daca te vei decide sa-ti faci un perete separator, fa-l de tip sandwich.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

- nu trebuie sa tragi concluzii pripite; solutii favorabile se gasesc, trebuie doar "sapat" un pic.

- cauciucul este un foarte bun izolant fonic; google>covor cauciuc electroizolant(cauta grosimea cuprisa intre 10-20mm- exista astfel de covoare realizate si estetic

- in trecut existau in cantitati mari in"uzinele electrice";

- FOARTE IMPORTANT E CA USA SA FIE PREVAZUTA CU CHEDARE DE CAUCIUC, de preferinta 3, altfel orice incercare de izolare este sortita esecului.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.