www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dictionar de Termeni


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

nu ar fi mai eficient sa incorporam un diccionar in bara de sus de la rgc ... si acolo sa caute cuvantul ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...
artificial harmonics... armonice artificiale? :))

 

Din cate am citit si imi ies, trebuie sa folosesti degetul mare si trebuie sa lovesti coarda aproape simultan cu pana si degetul mare in acelasi timp practic... E destul de greu de facut pt mine momentan dar cu practice sigur merge...

 

 

As vrea sa imi spuna cineva ce este un "Dive Bomb" ? nu stiu cum ii zice in romana sorry...

Edited by Allu
Link to comment
Share on other sites

poate ma ajuta si pe mine cineva .. ce inseamna mai exact "cutaway" ? Stiu ceva dar nu sunt sigur.

Si cum traduc "artificial harmonics" ?

Mersi :)

 

art./nat harmonics - flagioleti

( http://lectii-de-chitara.blogspot.com/2009...li-distors.html )

 

cutaway - am auzit de multe "decupata..."

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

floyd si doza? :) ms

Floyd Rose Tremolo (impropriu spus ,,Tremolo") - sistem ce permite intinderea sau destinderea corzilor in timp ce canti, astfel poti urca sau cobora intre 2 si 4 tonuri in functie de chitara. floyd rose-ul blocheaza corzile la ambele capete , astfel chitata nu se dezacordeaza cand il folosesti. asta inseamna ca e si mai greu de acordat din pacate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

BARRE - thenica folosita in tinera unor acorduri care implica prinderea tuturor celor sase corzi cu degetul aratator

 

BEND - intinderea corzii, corzilor pentru a se realiza alterarea notei cu un semiton sau chiar un ton mai sus

 

 

blink.gifblink.gifblink.gif

 

pentru Barre știam că e prinderea cu arătătorul a cel puțin două coarde simultan...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.