www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dictionar de Termeni


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

va suparati daca scriu niste termeni mai pentru incepatori?

 

mai demult, asa am ajuns pe forum, cautand pe net un dictionar cu termeni legati de chitara :)

 

am facut o lista acum cateva seri, da` nu stiu unde am pus-o :) scriu ce-mi amintesc:

 

efect (...efecte)

riff

floyd

doza

 

 

(ultimii doi termeni mi-au fost explicati, da` ar fi dragutz sa fie si aici, la dictionar)

dupa ce voi gasi lista, voi pune mai multi termeni (daca nu va dau bataie de cap :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Prin efecte se inteleg acele procedee de modulare a sunetului de genul reverb, delay, chorus, flanger etc. Este un "artificiu" aplicat sunetului pentru a-l face mai interesant. Impropriu, poti numi efect o pedala pentru chitara sau un procesor. Mai multe despre asta aici.

 

Riff-ul este laitmotivul unei piese rock, tema principala. Ca sa iti dau un exemplu, gandeste-te la Smoke on the Water - inceputul piesei este si riff-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Cine poate sa-mi explice ce inseamna modulatia?

 

 

transpunerea unei linii armonice,solo,riff..u name it intr-o alta gama pastrand aceeasi progresie armonica..succesiune de acorduri...ex:plecand de la o formula..sa zicem E G A..modulezi un ton si ai F# A B.dpv al efectelor cred ca te-ai prins...

Link to comment
Share on other sites

G inseamna sol, sus vine de la suspendat, iar Gsus5 nu exista, existand numai sus2 sau sus4

daca Gmaj inseamna G B D (arpegiul din gama sol major, sol (tonica), si(terta mare), re(dominanta)), in sus2 respectiv sus4 se inlocuieste terta cu o secunda mare, respectiv cvarta perfecta.

add inseamna ca s-a adaugat o nota care formeaza cu radacina un interval (de cele mai multe ori peste octava, acesta de obicei fiind nona, undecima sau tertdecima - de aici add9 add11 si add13)

acel 7 inseamna ca s-a adaugat la acord si septima (7 inseamnand septima mica, 7M fiind septima mare)

aug vine de la augmentat, in acord inlocuindu-se dominanta (cvinta) cu o cvinta marita, mergand astfel din terta mare in terta mare.

dim vine de la diminuat, acordul mergand din terta mica in terta mica

 

you do the math.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

nu are sens. mai bine invata regulile de formare a unui anumit tip de acord, apoi isi face ce acord vrea el, decat sa invete mecanic toate acordurile.

 

Exact, inca nu vreau sa imi incarc mintea cu tot felu de acorduri.Le stiu pe alea majore si minore, care sunt de baza, si pe baza acestora formez altele .

Da oricum nu strica sa ai si niste diagrame peste care sa te mai uiti, tot timpu iti sunt de ajutor .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Broken Thirds! Are cineva idee la ce se refera? Banuiesc ca e acel artificiu prin care se optine aceea senzatie de swing. Astfel, primele doua note din gruparea de 3 fiin inlocuita cu una, aceasta avand durata insumata a celor doua. Ma insel?

Link to comment
Share on other sites

 

Exact, inca nu vreau sa imi incarc mintea cu tot felu de acorduri.Le stiu pe alea majore si minore, care sunt de baza, si pe baza acestora formez altele .

Da oricum nu strica sa ai si niste diagrame peste care sa te mai uiti, tot timpu iti sunt de ajutor .

 

Bineinteles formarea acordurilor trebuie invatata si totodata sa

studiezi si pozitiile pe grif , le retii mai usor vizual , apoi la chitara transpozitia practica este relativ usoara , "muti mana mai sus sau mai jos pe grif"

 

exista si acorduri

 

sus46 si sus469

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Am si eu o mica nelamurire... ce inseamna ACORDURI DIATONICE (banuiesc ca asa se traduce "diatonic chords"). Stiu ca pentru semitonurile diatonice denumirea este doar un "moft" teoretic, tinand de notatie (Gb-G = cromatic, F#-G =diatonic, muzical vorbind nu este nici o diferenta). Dar in cazul acordurilor?

De unde apare nelamurirea : "Here are a few more licks from the major scale. They're all in C major. Play them over all the diatonic chords in that scale : C/Cmaj7, Dm(7), Em(7), F/Fmaj7, G/G7, Am(7), B0/Bm7b5)" ... ori in acest caz C nu este acelasi lucru cu Cmaj7.

M'ar putea ajuta cineva?

 

 

si uite asa se mai dezgroapa un topic :) ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest arosulescu

Am si eu o mica nelamurire... ce inseamna ACORDURI DIATONICE (banuiesc ca asa se traduce "diatonic chords").

 

diatonic se refera la o succesiune care are la baza celula ton semiton sau ton ton semiton sau semiton ton semiton. Daca cromatic inseamna din semiton in semiton diatonic vrea sa fie din ton in semiton etc.(C,D,E,F etc, este deci o succesiune diatonica ). Asadar acordurile care se formeaza pe treptele gamei majore (le-ai enumerat mai sus) urmeaza o succesiune diatonica de aici numele de acorduri diatonice.

 

sau uite o definitie mai exacta DIATÓNIC, -Ã adj. Compus din tonuri ºi din semitonuri naturale.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest Alin Gabriel

La mine pe cutie scrie cv de genu (am tradus, ca e in engleza :)) :cap/ gat din molid, si spatele/ laterale din artzar"

super folositor :) (dictionaru tau, ma rog, cteva cuvintele alea :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Bl0nd1n@.
Cine imi spune si mie ce e ala Legato.

 

Legato = Indicã modul de executare a unui grup de note muzicale fãrã nici o întrerupere între sunete, în mod continuu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Floyd-ul nici eu nu prea stiu ce inseamna.. dar doza este o parte a chitarii (electrice in general, dar si chitarile acustice pot avea doze..si devin electro-acustice) care capteaza sunetul emis .. de fapt vibratiile sunt preluate de doza.Dozele functioneaza pe baza de magneti, difera ca forma/calitate/sunetul redat. Dozele se pot demonta si schimba.

guitar%20pickups3.jpg

Daca nu e corecta definitia, va rog sa ma corectati ^^.

 

Am si eu o intrebare: ca DEFINITIE ce inseamna Hammer-on si cum il traduc in limba romana? Stiu ce inseamna practic.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: ca DEFINITIE ce inseamna Hammer-on si cum il traduc in limba romana? Stiu ce inseamna practic.

 

il traduci Legato in romana. care inseamna si pull off, iar cel care citeste tab-ul isi da seama ce e, in funtie de context, fraza muzicala.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Mihai.
L-ai lamurit grozav. :)

 

 

 

sorry. ce inseamna hammer si pull se poate vedea in exercitiu de

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi-Radu
sorry. ce inseamna hammer si pull se poate vedea in exercitiu de

mersi... ce inseamna hammer-on si pull-off stiam, dar nu eram sigur ca de acolo vine. multam fain

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.