www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Decupare


sdsallazar
 Share

Recommended Posts

Salut. Nu m pricep la partea inginereasca, ca sa-i zic asa si am sa pun urmatoarea intrebare. Nu stiu cat de stupida o sa vi se pare eu totusi am vrut sa incerc.

O chitara cu forma de X (Xyphos mai exact) se poate decupa in forma flying V(banuiesc ca se poate taia)?

Mai exact taierea pe care am evidentiat-o jos

Rog seriozitate si daca intr-adevar se poate, care ar fi costurile?

Cu tot respectul

Dragos

post-26532-0-96071400-1383644767_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a troll-a sau cum s-ar zice pa' romaneste: se poate, dar o sa arate ca un anus de crocodil. Nu o sa iasa ca in poza, una la mana, pentru ca o sa-ti ramana ditai' taietura, lata, neslefuita, ne-vopsita... iar a doua, strici chitara deeeee-geaba, cand o poti vinde si poti sa-ti iei un V.

 

step 1: aquire hack-saw

step 2: use hacksaw on dotted line

step 3: ???

step 4: profit !

 

Eu i-as taia celelalte capete, s-o fac reverse V :)))

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eu as taia colturile de sus, si fac topor din ea. vezi atunci metal axe :confused:

acu serios, daca o ciopartesti, nu stiu cine ti-o mai cumpara dup-aia, in caz ca vrei sa o vinzi...daca ai vreun mester prin apropiere, zi-i sa iti faca colturile detasabile, si poti avea instant flying v, explorer, typhus (sau cum ii zice la forma asta), sau ce mai vrei tu.

de fapt, chiar ma intreb de ce nu e patentata ideea asta...

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

Ai trei variante care-mi vin in minte acum:

1. Nu merge, caci, daca vei dori s-o faci s-arate ca o chitara va trebui sa-i refaci relieful (tesitura) care uneste topul cu eclisele, apoi revopsire. Dupa cum vezi, relieful trece prin doze.

post-3082-0-51081600-1383649245_thumb.jpg

 

2. Poti face relieful de mai sus (te opresti cu el la grif). Scoti doza neck, slefuiesti, vopsesti, montezi doza si realizezi ca inelul dozei sta in aer, ne mai avand lemn dedesubt. Te poti lipsi de el, iar ca sa fie in asentiment, il scoti si pe cel de la doza bridge.

 

3. Poti lasa chitara asa, o vinzi si-ti iei ce vrei tu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se poate taia, doar e scandura! :) Dar ar fi pacat sa o strici, chiar daca la prima vedere pare ca e o idee ok. Gandeste-te cat ai de munca, si tot n-ai reusi sa o faci cum vrei. Poate doar daca ai fi prea "mester" ca sa-i mai si adaugi material, sa o duci exact cum trebuie. Cum zicea un coleg mai sus, relieful trece prin doze. Asta ca sa-i dai forma exact cum vrei. Mai asteapta pana o vinzi, daca nu cade pica, si tot e ceva! Si-ti vei lua in timp ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.