www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxe Verticale Pozitionate Orizontal


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Am o intrebare probabil prosteasca dar am zis sa mai cer totusi o parere. E vorba de niste monitoare nearfield pe care vreau sa le folosesc in pozitie orizontala, in ciuda faptului ca ele au fost concepute vertical. Intrebarea e daca e sanatos pentru ele sa lucreze in alta pozitie fata de cea pentru care au fost gandite.

 

Difuzoarele cu siguranta nu vor avea de suferit datorita formei conice si simetrice, ma gandesc in schimb la amplasarea anumitor module din interior care datorita gravitatiei si vibratiilor s-ar putea sa fie dezavantajate de noua pozitie si in timp sa tinda sa migreze prin carcasa sau mai stiu eu ce. Sunt paranoic? :)

 

Intreb asta pentru ca n-am prea vazut pe nimeni care sa foloseasca boxele in alta pozitie in afara de cea fireasca. Vede cineva vreo problema sa le folosesc asa? :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea nu cred ca va fi vreo problema atata timp cat, din cate stiu eu, elementele din interior sunt fixate pentru a preveni 'migrarea' lor.

 

Daca tin bine minte cred ca am vazut pe youtube in niste video-uri niste monitoare care erau puse in pozitie orizontala pe niste suporti.

Link to comment
Share on other sites

Evident ca sunt fixate si vorbind despre niste incinte acustice sunt (sau ar trebui sa fie) fixate chiar destul de bine pentru a preveni desfiletarea suruburilor/piulitelor sau a altor elemente care ar putea reactiona la vibratii. Se da cu un fel de lac/rasina la imbinarea dintre surub si piulita, etc. Nu la asta ma refeream, pentru ca asta se poate intampla in egala masura si cand stau 'in picioare'.

 

Exista intr-adevar si monitoare construite sa stea 'culcat'. De aici si intrebarea mea, e o optiune personala, sau are la baza si ceva argumente?

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea mea se referea la 'mecanica'. Dpdv acustic am ales pozitionarea orizontala ca sa-mi aliniez pe cat posibil tweeterele monitoarelor cu tweeterele pasivelor si cu linia urechilor. Am control pe fiecare in parte, sunt conectate toate la aceeasi placa de sunet, e totul perfect. Atat doar ca daca ridic monitoarele in picioare trebuie sa ridic si capul ca sa aud ce se intampla acolo...

 

Varianta 2 ar fi sa tai din birou :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa pui monitorul pe un material care sa absoarba vibratiile. Am asezat pe lateral niste boxe intr-un beci si am avut o rezonanta foarte puternica cu gresia de pe jos pana in momentul care am folosit picioruse de cauciuc

 

E corecta observatia, le-am asezat deja pe un material care sa absoarba vibratiile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.