www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tape Delay Evans Superecho Ee3


panda
 Share

Recommended Posts

Se pare ca foarte putin useri stiu des[re ce este vorba;este un delay analog cu banda de magnetofon.Are 3 capete[stergere,imprimare,redare]Capul de redare se poate plimba pe o sarniera si astfel se modifica timpul de delay[distanta intre capete]Din pacate inca nu s-a fabricat inca un delay digital care sa se apropie de un analog cu banda.Diferenta majora este ca cel cu banda este foarte organic,cald,si toate repetitiile sant la fel ca dinamica si frecvente.Lista marilor chitaristi care folosesc echo tape[cum mai este numit generic]este foarte lunga.http://www.youtube.com/watch?v=Hs87GuoOvYo

Iata si o demonstratie care spune absolut tot despre echo space[alta denumire]O sa explic cum procedeaza;foloseste 2 aparate ECHOPLEX[am si asa ceva!]montate in bucle paralele.Secretul este ca daca unul are timpul sa zicem T ,al 2-lea are exact 2xT.Restul explica maestrul.Notele "vin din urma" si se aud EXACT ca si semnalul original.Asa a-ti aflat cum se face live sunetul asa de ravnit de multi chitaristi.Cine este curios sa incerce asa ceva este asteptat cu multa placere in laboratorul meu.Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.