www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Head + Cabinet Randall


Alex Gibson
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Head Randall RM100KH (Kirk Hammet Signature) si Cabinet Randall RS412CV , Numarul de serie este : 0809K0190

 

- Pret - Nu stiu exact cat e nou,am vazut la 2000 de dolari parca pe un site. Nu sunt sigur cat costa headul. Cabinetul e 2 659 PLN (bani poloneji,nu stiu cam cat vine in lei.)

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - De la un baiat din Budapesta. Un om de treaba si de incredere. Head-ul si Cabinet-ul au venit intr-o stare exceptionala. Nu m-am asteptat la asa ceva.

 

- Caracteristici - Head-ul : - Are 3 canale : KH1 (Clean) , KH2 (Crunch) , KH3 (Lead). Pe fiecare Channel are cate 2 lampi. In total 6.

- Controale : Master (Volum) Density , Presence , Effects.

- Puterea Amp-ului este de 100W

- 4 x JJ 6L6GC Lampi pe Power.

In spate are asa : - Series EFX Loop

- Parallel EFX Loop

- MIDI In/Thru

- Footswitch MIDI RF3

 

Caracteristici Cabinet : - 2x120 W

- Difuzoare Celestion Vintage 30

- Mono, (4/16 omi) , Stereo 8 omi

- Dimensiune : 4x12

- Cum suna / Cum se comporta - E un amplificator excelent pentru iubitorii Heavy Metal-ului. Notele sunt curate atat pe Clean cat si pe High Gain si la Volum mare.

 

- Parti bune / Parti rele - Eu find obisnuit cu procesor cu efecte (Delay,Chorus,Flanger,Phaser,Reverb etc..) nu m-am obisnuit inca fara. Iarasi nu are rost sa pun procesor la amp-u asta,e foarte bun asa cum e,doar as strica tonalitatea.

 

- Impresie generala - 10 Curat. N-am ce zice !!

 

Poza : 2ni2l1s.jpg

Edited by Alex Gibson
Link to comment
Share on other sites

- Nume echipament - Head Randall RM100KH (Kirk Hammet Signature) si Cabinet Randall RS412CV , Numarul de serie este : 0809K0190

 

- Pret - Nu stiu exact cat e nou,am vazut la 2000 de dolari parca pe un site. Nu sunt sigur cat costa headul. Cabinetul e 2 659 PLN (bani poloneji,nu stiu cam cat vine in lei.)

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - De la un baiat din Budapesta. Un om de treaba si de incredere. Head-ul si Cabinet-ul au venit intr-o stare exceptionala. Nu m-am asteptat la asa ceva.

 

- Caracteristici - Head-ul : - Are 3 canale : KH1 (Clean) , KH2 (Crunch) , KH3 (Lead). Pe fiecare Channel are cate 2 lampi. In total 6.

- Controale : Master (Volum) Density , Presence , Effects.

- Puterea Amp-ului este de 100W

- 4 x JJ 6L6GC Lampi pe Power.

In spate are asa : - Series EFX Loop

- Parallel EFX Loop

- MIDI In/Thru

- Footswitch MIDI RF3

 

Caracteristici Cabinet : - 2x120 W

- Difuzoare Celestion Vintage 30

- Mono, (4/16 omi) , Stereo 8 omi

- Dimensiune : 4x12

- Cum suna / Cum se comporta - E un amplificator excelent pentru iubitorii Heavy Metal-ului. Notele sunt curate atat pe Clean cat si pe High Gain si la Volum mare.

 

- Parti bune / Parti rele - Eu find obisnuit cu procesor cu efecte (Delay,Chorus,Flanger,Phaser,Reverb etc..) nu m-am obisnuit inca fara. Iarasi nu are rost sa pun procesor la amp-u asta,e foarte bun asa cum e,doar as strica tonalitatea.

 

- Impresie generala - 10 Curat. N-am ce zice !!

 

Poza : 2ni2l1s.jpg

Tuburile 12AX7 ,cele 6 , nu sunt montate cite doua pe fiecare canal.

Poti pune efectele din procesor in loop,asa o sa ai reverb/delay/etc,nu se strica sunetul.

http://gear-vault.com/randall-kirk-hammett-rm100kh-amp/

Ampul nu este full tube,Randall mai baga in ele un pumn de inegrate,asta nu conteaza ,ampul suna bine,e amp de metale grele si foarte grele.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pe fiecare preamp are 2 lampi + 4 in power

Scuze de deranj,acum am vazut ca ai 16 ani....ai citit acel link?

 

FEATURES

The power section of the Hammett’s Randall uses four 6L6GC tubes to produce 100 watts of thumping power. Each of the power tubes has its own test point, bias adjustment, fuse and tube failure indicator light. Ample transformers throttle the amp’s output, and a vertical fan simultaneously blows cool air around the tubes and across the circuit boards. Two 12AX7 preamp tubes are dedicated to the amazing- sounding series and parallel effect loops, while a third 12AX7 drives the preamp input stage for all three channels. Global knobs on the front panel control master output, density (low end depth), presence and the mix level for any effects in the parallel loop.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar nu are legatura varsta,doamne. La asta va uitati toti. Poate e un om de 26-27 de ani care nu stie asa de bine. Eu doar am spus ca are 2 lampi pe fiecare modul. +4 in power. M-am contrazis eu cu tine? Nu am zis: "Nu ba,nu-i asa." la 16 ani ma gandesc ca nici tu nu stiai lucrurile astea. Ma rog,fie cum vrei. Da' nu prea bag in seama,cat timp suna cum imi place mie. Nu am de ce

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.