www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs - Schema Amplificator.


viobio
 Share

Recommended Posts

bine, dar nici scheme "obosite", cu etaje de gain simple, defazor, etal final pp, nu cred ca au vreo sansa in concurs. oricum, trebuie date carateristicile transformatoarelor pt definitivarea proiectului.

eu as da un 10++ daca as vedea o schema cu el84 in preamp si cu 6n2p in final :)

sau macar multe etaje de gain - catodina si autodefazor. asta chiar ar fi mishto -) asta din urma scoate de la clen de clean pana la superfuzz stoner.

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca doar un om care stie cu ce se mananca va castiga,nu stiu cu cat se va anima forumul,nu cred ca sunt asa de multi pasionati de electronica pe aici,mai bine animai un forum de profil,o sa fie maxim 10 oameni care stiu cu adevarat despre ce e vorba,acuma sincer cati oameni de pe RGC crezi ca stiu sa conceapa un amp cu piesele care le ai dat tu,daramite sa iti mai deseneze si o schema?Sincer?

Fara suparare.

Stima

Link to comment
Share on other sites

Nu avem voie sa ne inspiram din nicio schema?Trebuie sa fie conceptie proprie?

 

Tot respectul pentru initiativa!

:respect:

Nimeni nu a inventat apa calda dar multi au folosit inteligenta proprie,.

 

Pentru a anima forumul fac un mic concurs .

Premiul contine urmatoarele

- sasiu - cu gauri pentru tuburi

-traf alimentare cu prize pt tensiunea anodica

-traf de iesire 18W Ra 6k6 LMO - Lazaroiu

4X6H2P noi/nos

2X6P14P noi/nos

Aceste componente sunt baza si piesele cele mai scumpe ale unui amp,practic cisitigatorul poate realiza schema proprie.

 

Tema concursului

Sa se deseneze o schema pentru un amp de chitara ,cit mai complet,care sa foloseasca urmatoarele tuburi,4X6H2P&2X6P14P

 

Schemele se posteaza aici,cistiga ampul cel mai bine conceput ca schema ,originalitatea conteaza cel mai mult. Nu incercati sa copiati schemele altor ampuri!!!!! Ma prind!!

Schema poate fi desenata de mina si scanata/fotografiata, nu va bateti capul sa fie in format electronic.

Concursul incepe in acest moment si se incheie pe da de 03.11.2013 ora 20PM

 

 

Bafta tuturor :yay:

 

Am uitat :death:

dau si sase socluri novale

 

JURIUL

LAZAROIU OLIMPIU - LMO :respect:

Sorin 65 :respect:

eu :spidey:

 

iti dai seama ca doar un om care stie cu ce se mananca va castiga,nu stiu cu cat se va anima forumul,nu cred ca sunt asa de multi pasionati de electronica pe aici,mai bine animai un forum de profil,o sa fie maxim 10 oameni care stiu cu adevarat despre ce e vorba,acuma sincer cati oameni de pe RGC crezi ca stiu sa conceapa un amp cu piesele care le ai dat tu,daramite sa iti mai deseneze si o schema?Sincer?

Fara suparare.

Stima

Multe forumuri sunt accesate de oameni care nu au chef sa scrie verzi si uscate,sunt sigur ca si acest forum este accesat de asemenea pasionati.

Nu vreau sa supar pe nimeni dar ma intreb de multe ori de ce acest forum nu este accesat si de marii chitaristi din tara noastra? Sunt doar citiva chitaristi de calibru care au intrat pe acest forum,rar dar au intrat.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca doar un om care stie cu ce se mananca va castiga,nu stiu cu cat se va anima forumul,nu cred ca sunt asa de multi pasionati de electronica pe aici,mai bine animai un forum de profil,o sa fie maxim 10 oameni care stiu cu adevarat despre ce e vorba,acuma sincer cati oameni de pe RGC crezi ca stiu sa conceapa un amp cu piesele care le ai dat tu,daramite sa iti mai deseneze si o schema?Sincer?

Fara suparare.

Stima

Forumul de profil ,ELFORUM ,nu prea este accesat de pasionatii de chitara sau ampuri de chitara ,de aceea am facut concursul aici.

 

Sorin! Cine crezi ca stie exact cum sa dea aceste date de transformator ? Sunt oameni cu experienta care nu cunosc toate dedesubturile tranformatoarelor care se folosesc in amplificatoarele de chitara .

Gelu ai Ra 6K6 ,pe mine ma intereseaza schema ca topologie,cistigatorul daca are chef sa construieasca ampul poate folosi ce traf doreste.

Nu vad care este problema? cONCEPE TU O SCHEMA.

Link to comment
Share on other sites

Gelu ai Ra 6K6 ,pe mine ma intereseaza schema ca topologie,cistigatorul daca are chef sa construieasca ampul poate folosi ce traf doreste.

Si dupa aceea se va intreba de ce nu este sunetul la care se astepta , pt ca a respectat schema . Stii foarte bine ca un Ra si o tensiune anodica nu rezolva problema trafului de iesire . Astea sunt date care asigura functionarea electrica si care se confirma prin masuratori statice... atat . Adica amplificatorul va scoate niste sunete ...de care ,cum si in ce fel , nu se va stii ! In fine, nu este problema mea .

Succes cu acest concurs !

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

care e data limita? :) EDIT: trebuia sa citesc si eu tot...mi se pare cam din scurt. Pe langa partea teoretica(banuiesc ca asta te interesaza) ar trebui efectiv construit si tweak-uit(si tot ce implica asta) si modificata schema in consecinta. "Nu incercati sa copiati schemele altor ampuri!!!!! Ma prind!!" - mereu vor exista similaritati, nu inventam noi apa calda. Ca exemplu am vazut asemanare intre preu' de doina sigma si marshall jtm45; copie si nu chiar - depinde cum privesti problema.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

care e data limita? :)

Scrie sus.

Si dupa aceea se va intreba de ce nu este sunetul la care se astepta , pt ca a respectat schema . Stii foarte bine ca un Ra si o tensiune anodica nu rezolva problema trafului de iesire . Astea sunt date care asigura functionarea electrica si care se confirma prin masuratori statice... atat . Adica amplificatorul va scoate niste sunete ...de care ,cum si in ce fel , nu se va stii ! In fine, nu este problema mea .

Succes cu acest concurs !

Cum a spus si Vio mai sus, conteaza idea schemei, nu tine de concurs realizarea ampului. Cu alte cuvinte, cine castiga, daca nu e multumit de componente, foloseste ce vrea el. Nu zice nimeni ca trebuie sa foloseasca ce a castigat. Nu zice nimeni nici ca trebuie sa le foloseasca, in general.

Edited by ValeChitara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vale ! Nu este vorba de realizare , ci de perfomantele schemei . Care vor fi criteriile de departajare ? Cum se va evalua care este cea mai buna / cea mai interesanta ? O sa le simuleze Domn' Lazaroiu ?

Nu s-a spus ca schema trebuie sa motiveze un anumit sunet care sa fie de tipul A,B sau C . La asta m-am referit . Dar oricum , nu vreau sa va deranjez iar discutiile pot divaga . A fost doar o opinie si atat .

Succes :respect:

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MAI SCRIU INCA ODATA

MA INTERESEAZA DOAR TOPOLOGIA SCHEMEI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CUM MA STEPTAM O DAM IN FINETURI FARA ROST,cine stie ce si cum poate desena schema

 

Trebuie să se folosească doar acele lămpi ca elemente active? :)

Da

 

Vale ! Nu este vorba de realizare , ci de perfomantele schemei . Care vor fi criteriile de departajare ? Cum se va evalua care este cea mai buna / cea mai interesanta ? O sa le simuleze Domn' Lazaroiu ?

Nu s-a spus ca schema trebuie sa motiveze un anumit sunet care sa fie de tipul A,B sau C . La asta m-am referit . Dar oricum , nu vreau sa va deranjez iar discutiile pot divaga . A fost doar o opinie si atat .

Succes :respect:

TOPOLOGIE ,inseamna schema ,pot lipsi si valorile componentelor.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Let me get this straight.

 

Tu vrei o topologie completa [si relativ complexa], inovatoare [sa nu fie o copie de schema consacrata, fie ea si modata], pentru un amp cu elemetele active date ... IN TREI ZILE ?

 

Ain-t-Nobody-Got-Time-Fo-Dat-sweet-brown-31241125-480-330.jpg

Te rog să citesti primul post din acest toptic, au o saptamana la dispozitie.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai Davidescu

Buna seara, doresc sa particip si eu la concurs cu o schema de amp. Nu am reusit sa scanez, asa ca am fotografiat.

post-29012-0-77917800-1383342283_thumb.jpg

post-29012-0-65053600-1383342412_thumb.jpg

Edited by Mihai Davidescu
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca cea mai elaborata schema este a lui <Mihai Davidescu>,nu pentru sistemele de comutare care fac amplificatorul foarte versatil si nici pentru ca ar reprezenta o noutate absoluta

ci pentru ca se simte competenta unui electronist cu ceva experienta dar si cunostinte.

Nu pot spune cu un procent de 100% ca amplificatorul va functiona dupa schema postata si multi dintre noi stim despre ce este vorba,teoretic ar fi functionala judecand dupa aceasta configuratie,ca sa pot afirma ca va fi functionala un procent oarecare si in practica ar trebui sa vedem si valorile componentelor propuse de proiectant.

Etajul care mi-a placut foarte mult este etajul final din preamplificator,daca nu este copiat de nicaieri,ideea reactiei negative iesire/intrare din ultima trioda face foarte mult pentru adaptarea optima cu etajul final si mai ales pentru timbrul sunetului ce-l dorim pentru acest amplificator,bravo,felicitari!!!! (ce poate face o rezistenta pusa corect intr-un circuit!!!!)

Etajul final este clasic,alimentare mixta(tub serie pentru power-soft EZ81 anozi paralel pentru curent mare) ,deci daca este sa-mi spun parerea este ca schema gandita de <Mihai Davidescu> ar fi numarul unu,nu trebuie neglijat nici faptul ca si celelalte scheme sunt OK,dar fiind vorba de un concurs si cum am fost "agatat" de Viorel in acest mic juriu,mi-am spus parerea si sper fara resentimente din partea colegilor...

*****************************************************************************************************************************************************************************************************************

In afara concursului,eu as intreba si cam ce Raa a gandit <MIhai Davidescu> pentru aceasta configuratie,este important de stiut pentru a deterima prin calcule,grafice sau simulare raspunsul armonic,THD-ul si TDIM-ul,puterea pe sarcina si chiar limtele Bode.

Edited by lazaroiu
Link to comment
Share on other sites

De la bun inceput vreau sa stiti ca NU DORESC ACEST PREMIU .Public aceasta schema pt ca m-am hotarat sa nu mai fabric ampuri de chitara si poate vin in sprijinul celor doritori de un amp profesional.3 canale complect independente,bucla de efect paralela cu reglaj pe fiecare canal.Traful de iesire are in primar 120H.A fost modelul cel mai vandut.Din pacate softul pt controlere imi apartine si nu poate fi publicat,dar daca cineva reuseste sa faca un exemplar,fac cadou un set de controlere deja scrise.Va doresc numai succes!

head 3 canale18w.pdf

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.