www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Pe Lampi


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Am masurat tensiunea pe pini de pe 6p6c la pin1 267v,pin 3 240v, pin 4 232v. E cam greu de masurat pt ca lampa din redresare trebuie fixata intr-o anumita pozitie.

Se aude un mic zgomot de fond decui amplificatorul e bun..

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Dupa schemele primite de la Dl Lazaroiu am masurat urmatoarele valori in 6p6s KAtod +15v

Anod 263v Grila1 1,2v Grila 2 242V

Tensiunea pe G1 la tubul 6P6S nu este in regula,grila este foarte pozitiva (!!!),trebuie sa verificati C5 sau chiar tubul 6P6S, cu toate ca Pda pentru 6P6S ar fi de 11.3W,deci buna!..ceva nu este in regula cu tensiunea pe G1.

Pentru o prima proba deconectati de la G1 condensatorul C5 si masurati din nou tensiunea pe G1 si pe catodul lui 6P6S.

Tubul redresor U4 (din schema) il puteti inlocui cu o dioda 1N4007 dar iseriata cu o rzistenta de putere (10W) de 220/330ohmi.

Ar fi bine daca tineti neaparat la aceasta schema,sa inlocuiti cele doua condensatoare de cuplaj intre etaje si chiar condensatori electrolitici de pe circuitul de filtrare al tensiuni anodice,sau sa-i masurati pe cei existenti si ar mai fi bine sa renuntati la acel autotransformator si sa echipati amplificatorul cu un transformator separator.

 

 

 

Modificarea necesara pentru inlocuirea tubului redresor cu o dioda cu siliciu,grupul rezistenta dioda le lipiti direct pe soclul tubului U4.

 

MODIFICARE.jpg

 

ATENTIE!!! amplificatorul nu este separat galvanic fata de reteaua de alimentare!!!

Edited by lazaroiu
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa raman la aceasta schema. Cat mai putin as vrea sa modific pe ea. Am masurat condensatoarele de filtraj si sunt bune.

Poate ca si lampile sunt obosite dar Vio mi-a promis ca-mi trimite tuburi nos inclusiv si cea de redresare. Nu se poate pune un transformator care separa? Trebuie facut un transformator nou de alimentare? Ar fi mare problema daca as lasa acest alimentator?

Link to comment
Share on other sites

Sincer ,mai bine pui un traf de alimentare si renunti la acel autotransformator,gasesti prin tirguri de vechituri un asemenea traf,de la aparatele de radio cu tuburi.

Trimite pe pm adresa si tel sa-ti trimit tuburile.

Corect ce spune Viorel,neaparat trebuie sa schimbati acel autotraf,este riscant nu numai pentru pericolul electrocutari dar si pentru faptul ca puteti distruge multe alte scule electronice ce doriti sa le folositi prin acest amplificator,obligatoriu schimbati autotraful sau utilizati un transformator separator 230V~/230V~ de minim 100VA pentru alimentarea acestui amplificator si asa veti pastra in original acest mic amplificator.

Edited by lazaroiu
Link to comment
Share on other sites

Aicea din pacate nu sunt targuri de genu, nici un ***** de condensator nu se poate cumpara

Daca ajungi lunea dimineata in Oradea, este un batran in piata de vechituri care aduce tot felul de chestii vechi, din obiecte pe lampi. Duminica nu iese, dar mai sunt si altii cu obiecte din domeniu. Poate gasesti ce iti trebuie. Evident, daca ai drum, ca nu merita sa arzi benzina doar ca sa vezi ce e prin ocska piac.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.