www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Place Jimmi Vaughan ? Mie Nu !


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

" In Internet slang, a troll (/ˈtrl/, /ˈtrɒl/) is a person who sows discord on the Internet by starting arguments or upsetting people,[1] by posting inflammatory,[2] extraneous, or off-topic messages in an online community (such as a forum, chat room, or blog), either accidentally[3][4] or with the deliberate intent of provoking readers into an emotional response[5] or of otherwise disrupting normal on-topic discussion.[6] " ( wikipedia )

 

deci...daca mut " troll-ul " din virtual in real, si-i pastrez caracteristicile, cred ca obtin o definitie relativa a dreptului democratic la opinie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Păi dacă Jimi Vaughan n-are ce căuta pe scena aia, de ce ar fi Hubert Sumlin? Nici pe BB King nu-l mai țin degetele, e normal, are o vârstă. Pe scenă la Crossroads, la jam-ul ăla de la sfârșit avem istorie în primul rând și apoi calitate.

Pentru a răzbate în industria muzicală nu ai nevoie doar să fii șmecher pe chitară. Sunt multe alte talente pe care trebuie să le ai

Uite-te la el, e în fața unei super trupe care sună ață. El e liderul, e dezinvolt, se simte bine, transmite starea aia către public. Are o imagine consistentă pe care a expus-o toată în toată cariera lui. Când atinge chitara, alea câteva note pe care le face, poți să auzi prin ea toată esența bluesului ăla texan, doar că el e mai pe latura aia rockabilly, ca stil.

Nu e pe scenă pentru că e fratele lui Stevie, ci pentru că e prieten cu Clapton. Ce să-i faci, muzicienii sunt oameni sensibili, merge mai mult pe prietenie nu pe meritocrație. Oricum e un domeniu subiectiv.

E foarte interesantă munca lui cu Fabulous Thunderbirds, are 7 albume cu ei în anii 80. Iar în anii 90 are câteva albume faine singur.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Discutia transmiterii unei stari catre un public format din fani e la fel de subiectiva ca si titlul acestui topic. ( si la un concert inna, tinerii sunt in delir, danseaza si se bucura exact ca si publicul lui vaughan ). Dezinvoltura e si ea relativa si difera de la artist la artist : de exemplu Bob Dylan, eu am fost la 3 concerte de-ale lui si pot spune ca ceea ce transmite e total opus fata de omul plictisit, blazat si miserupist de pe scena. Cat despre notele in care spuneai ca e prinsa esenta bluesului texan, aici sunt de acord cu tine...insa el canta niste lickuri " pline de esenta " intr-o maniera foarte sloppy, care pe mine ma lasa rece. E un domeniu subiectiv....ai dreptate,paradoxal - tocmai asta il si face interesant : punerea in discutie a acestor idei subiective despre un artist.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am auzit de Jimmie Vaughan, de la Terry Lee Burns, americanul cu care am cântat prin 2004. El spunea că în cercul lui de prieteni muzicieni, Jimmie e considerat un muzician mai complet decât Stevie, care e mai mult un chitarist, ale cărui piese sunt o scuză pentru a face un solo :)

Tot de la el am ascultat și primele exemple, pe care le-am catalogat neinteresante tocmai din cauza stilului chitaristic destul de steril. Dar dacă treci peste faptul că e fratele lui Stevie, că aștepți ceva de la el din punct de vedere chitaristic, ai să vezi că piesele lui sunt mult mai interesante și ofertante.

Chiar acum, că am citit acest topic, am reascultat câteva piese și omul e chiar bun. Aș merge la un concert de-al lui dacă ar veni prin orașul meu :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si io as merge sa-l vad daca ar veni in orasul meu, insa nu m-as duce sa-l vad in orasul lui :)

 

P.S. o sa-l mai ascult...cine stie, poate imi scapa acum ceva sau poate ca o sa-l ascult altfel peste cativa ani...who knows :)

Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@tudorzzz Chiar mă uitam acum la Crossroads 2014 și am început să râd.

pe scenă BB King, Eric Clapton, Jimmie Vaughan și Robert Cray. Piesa Everyday I have The Blues

Fac fiecare pe rând solo.

BB King nu prea mai poate, e foarte sloppy, dar na, mi-ar plăcea și mie să mai pot așa la 88 de ani

Clapton elegant, corect, dar nimic deosebit

Cray, de bun gust, câteva chestii subtile, frumos

și intră Vaughan cu un lick hotărât, bine înfipt ritmic. Îi înseninează automat pe ceilalți 3, care încep să zâmbească. Eric se uită cu interes. Continuă cu abordarea lui jazzobilly, și termină foarte melodios.

I-a inspirat pe ceilalți 3 să mai încerce un solo, că la primul au lăsat de dorit :))

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Maaan... y'all sure don't know shit bout em texas blues... Punct! haha... Nu se face asa ceva in nici un caz... in nici una din tabere... iar tudor tata, te respect, totul e ok dar incep si mergi prea departe... pe bune frate nu e bine ... nu e bine de loc. Asa a facut si georgica mai jos cand s-a bagat pe un "uncharted territory"... nu frate... nu ...

bush-shoe.gif

Link to comment
Share on other sites

intră Vaughan cu un lick hotărât, bine înfipt ritmic. Îi înseninează automat pe ceilalți 3, care încep să zâmbească.

 

asta imi aduce aminte de un fost coleg de generala. "Cariatu" ii ziceam. Era mediocru la mate. Da din cand in cand avea cate o sclipire, rezolva cate o problema din aia nasoala - de olimpiada - si apoi redevenea el. :)

 

Nu stiu cat de buna-i comparatia, dar tot ce sper e sa se mai calmeze apele, si lumea de aici sa nu mai trateze subiectul asta cu atata incrancenare...pana la urma n-a dat nimeni cu paru :)

 

Sarbatori fericite - cu sau fara jimmie vaughan - va urez ! :)

Link to comment
Share on other sites

ma...nici mie nu-mi place Jimmie Vaughan(de gustibus). In schimb John Mayer rupe la chitara, desi vocea e cam enervanta din punctul meu de vedere.(asta pentru ca a zis cineva ca e naspa)

 

@Tudorzzz...stii ca exista Fender Strat Jimmie Vaughan signature? :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.