www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Place Jimmi Vaughan ? Mie Nu !


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Inainte sa-mi iau injuraturile de rigoare, vreau sa specific ca am deschis topicul asta dintr-o curiozitate "estetica" sa-i zicem : ce-l califica pe jimi vaughan, sa cante alaturi de clapton, buddy guy, b.b.king, etc, si sa fie considerat unul dintre "greii" bluesului? Am mai citit ici-colo comparatii cu T-Bone-Walker si bluesmanii din anii 40-50, in ceea ce priveste tehnica sa...insa ascultandu-i cu atentie si comparandu-i, parerea mea este ca suna ca un imitator prost. Imi place viteza lui Srv la fel de mult cum imi place un solo aerisit de-al lui Muddy Watters. Insa Jimi Vaughan suna incalcit, incurcat si "nedus pana la capat" ( stiu ca unii vad tocmai in precaritatea asta tehnica una din supapele " groove-ului ", insa io' n-am prins-o ) si oricat am incercat sa-l ascult, n-a reusit domnle' sa-mi dea emotie estetica. Pun aici un video :

 

http://www.youtube.com/watch?v=_iBrNGqStKw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vorbesti prostii si oricum nu-i pasa absolut nimanui ce iti place tie sau nu.

si btw ,ar trebui sa ai respect pentru un om care canta de ani buni alaturi de cei mai mari chitaristi de blues din lume ,printre care de la bun inceput cu fratele sau,numai din motivul ca tu esti un nimic prin comparatie.

word!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie nu îmi plac ciorba de burtă, John Mayer şi fetele care vorbesc mult la telefon.

 

(And so it begins - Se poate redenumi - Cum NU trebuie să se cânte un blues)

 

si btw ,ar trebui sa ai respect pentru un om care canta de ani buni alaturi de cei mai mari chitaristi de blues din lume ,printre care de la bun inceput cu fratele sau,numai din motivul ca tu esti un nimic prin comparatie.

word!!!

 

Şi dacă Justin Bieber ajunge să cânte cu Clapton de ce trebuie să ai respect pentru el? E vorba de marketing. E o industrie, nu un centru de artă. Şi cine e Clapton?

 

În cazul ăsta... Vaughan e acolo datorită numelui de familie care e cunoscut de public, mai uşor de acceptat, deci, de plăcut.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa-mi iau injuraturile de rigoare, vreau sa specific ca am deschis topicul asta dintr-o curiozitate "estetica" sa-i zicem : ce-l califica pe jimi vaughan, sa cante alaturi de clapton, buddy guy, b.b.king, etc, si sa fie considerat unul dintre "greii" bluesului? Am mai citit ici-colo comparatii cu T-Bone-Walker si bluesmanii din anii 40-50, in ceea ce priveste tehnica sa...insa ascultandu-i cu atentie si comparandu-i, parerea mea este ca suna ca un imitator prost. Imi place viteza lui Srv la fel de mult cum imi place un solo aerisit de-al lui Muddy Watters. Insa Jimi Vaughan suna incalcit, incurcat si "nedus pana la capat" ( stiu ca unii vad tocmai in precaritatea asta tehnica una din supapele " groove-ului ", insa io' n-am prins-o ) si oricat am incercat sa-l ascult, n-a reusit domnle' sa-mi dea emotie estetica. Pun aici un video :

 

http://www.youtube.c...h?v=_iBrNGqStKw

 

Sunt exact de aceeasi parere cu tine. JV este tolerat doar pentru ca este fratele lui SRV, si eu am fost frapat de lipsa totala de feeling (pe care ar trebui sa-l aiba orice blues-man). Am ascultat foarte multe concerte (30,40) gen "Crossroads", unde se aduna pe aceeasi scena mai multe nume mari si nu trebuie sa fii mare geniu muzical ca sa-ti dai seama ca JV nu are ce cauta pe scena respectiva. Si mai sunt ca el, "overrated" ca sa-l amintesc doar pe Keith Richards (cu care tocmai am vazut un DVD - Make it Funky - un mini documentar si concert live despre funk, cu toti greii genului, printre care era ca musca-n lapte si "nea Chit" penibil ca de obicei. Imi era mie rusine de cat era de penibil pe scena.).

 

Now, let the war begin! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-28152-0-02332400-1382540610_thumb.jpg

Mie nu îmi plac ciorba de burtã, John Mayer ºi fetele care vorbesc mult la telefon.

 

(And so it begins - Se poate redenumi - Cum NU trebuie sã se cânte un blues)

 

 

 

ªi dacã Justin Bieber ajunge sã cânte cu Clapton de ce trebuie sã ai respect pentru el? E vorba de marketing. E o industrie, nu un centru de artã. ªi cine e Clapton?

 

În cazul ãsta... Vaughan e acolo datoritã numelui de familie care e cunoscut de public, mai uºor de acceptat, deci, de plãcut.

deocamdata nu a cantat justin bieber cu eric clapton,despre care se zicea''is god'' btw...putin respect si din partea ta...

Subliminal.......cred ca tie iti pasa daca imi place sau nu....dovada raspunsului tau plin de spume la degete :)...relax omule

post-28152-0-02332400-1382540610_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

deci,nu,personal nu ma omor dupa jimmie,nici dupa eric clapton,asta nu inseamna ca eu-un neica nimeni din capatu alalalt al lumii sa ma apuc sa le-o dau peste mufa pe net asa de-a moaca..

personal nu ma intereseaza ca lu vecinu ii place sau nu talisman ,cargo ori holograf,dar ,sincer,desi nu ascult trupele in cauza ever,mi se rupe de opinia lui atat timp cat aia is pe scene de 40 de ani si el trage cu chitara in laptop acasa 2 note jumate..

pur si simplu i don't give a fuck.

asta ca sa raspund la ''voua?''.

si da,daca imi amintesc bine ,jimiie a avut niste momente destul de ok in filmul concert ''tribute to SRV'',pe scena cu cei mai professeurs din domeniu.

Link to comment
Share on other sites

post-28152-0-02332400-1382540610_thumb.jpg

deocamdata nu a cantat justin bieber cu eric clapton,despre care se zicea ''is god'' btw...putin respect si din partea ta...

 

Tocmai, că matale spui că 'gusturile nu se discuta'. Deci gusturile nu sunt un argument, ci o opinie.

'Se zicea' nu implică decât că tu eşti o oaie care ascultă ce spun ceilalti. Dacă vine acu Sony Entertainment şi face o campanie de promovare a Innei cu Clapton, cu piese noi, chestii şuşanele ţie o să ţi se pară că a fost ceva ce n-ai vazut în Inna şi că este, de fapt, o mare artistă.

 

Să aduci pseudo-argumente de ţăran de la oraş, gen, 'gusturile nu se discută', nu arată decât că eşti incapabil să analizezi obiectiv aportul şi caracterul unui artist într-un anumit domeniu şi context.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

mai sublimule care esti subliminal...nu e primul post rautacios si jignitor pe care il faci, daca nu stii sa contribui constructiv la o polemica ( mai ales daca e lansata de un mare "nimeni" ca mine ) nu te mai baga si priveste in continuare nemuritor si rece fara sa te mai "cobori", printre noi muritorii care pun in discutie ( decent...spun io ) statutul unui artist gonflat. Si apropo de poza de la avatarul tau...daca e C.V.-Tudor...nu stiu cum sa ti-o zic...cred ca nu ai folosit poza deloc intr-o maniera ironica. ( asta referitor la felul ieftin in care arunci injurii si intelegi ca trebuie sa-ti impui punctul de vedere )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Să aduci pseudo-argumente de ţăran de la oraş, gen, 'gusturile nu se discută', nu arată decât că eşti incapabil să analizezi obiectiv aportul şi caracterul unui artist într-un anumit domeniu şi context.

 

Adevarat si neadevarat in acelasi timp. Poti sa aduci argumente, si chiar unele fondate, dar acestea nu vor schimba niciodata modul in care rezoneaza o alta persoana cu muzica aflata in discutie. Muzica (defapt arta, in general) este judecata, in stagiul final, din punct de vedere afectiv, nu intelectual.

Link to comment
Share on other sites

Adevarat si neadevarat in acelasi timp. Poti sa aduci argumente, si chiar unele fondate, dar acestea nu vor schimba niciodata modul in care rezoneaza o alta persoana cu muzica aflata in discutie. Muzica (defapt arta, in general) este judecata, in stagiul final, din punct de vedere afectiv, nu intelectual.

 

Corect. Dar la fel, adevărat şi neadevărat. Pentru că şi afectivul poate fi foarte uşor influenţat, mai ales când 'filtrul' raţiunii e foarte slab. (Vezi formulele de progresii+vers+imagine din muzica comercială - ca să rămânenem oarecum în domeniu).

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Corect. Dar la fel, adevărat şi neadevărat. Pentru că şi afectivul poate fi foarte uşor influenţat, mai ales când 'filtrul' raţiunii e foarte slab. (Vezi formulele de progresii+vers+imagine din muzica comercială - ca să rămânenem oarecum în domeniu).

 

Nu cred ca "afectivul" are de-a face prea mult cu "filtrul" ratiunii, termenii sunt antagonici, afectivul usor influentabil de termenii enuntati de tine mai sus isi sufera mutatia nu din cauza lipsei ratiunii ci a culturii ( cred eu )...cunosc oameni rationali care compara un tablou de Grigorescu cu un design de Audi.

Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bun, scopul topicului care e pana la urma? adica, imi dau seama din titlu: "va place de nenea asta? stai ca nu imi pasa, vreau doar sa imi dau eu cu presupusul, si cine ma contrazice si-o ia in freza!" ....cam asa. cum sunt discutiile alea clasice: "asa-i ca metallica e mai buna ca megadeth?" si se ajunge la un balamuc general unde se arunca in stanga si in dreapta cu injuraturi, truisme, si rahaturi ca astea pe care il zic eu acuma.

iti ajungea o postare la "cum ar trebui sa se cante un blues", cu subtitlul: "asa nu!", si iti dovedeai punctul de vedere.

ontopic: da, tipul e jenant, in filmarea pe care ai postat-o. asa cum e si topicul asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca "afectivul" are de-a face prea mult cu "filtrul" ratiunii, termenii sunt antagonici, afectivul usor influentabil de termenii enuntati de tine mai sus isi sufera mutatia nu din cauza lipsei ratiunii ci a culturii ( cred eu )...cunosc oameni rationali care compara un tablou de Grigorescu cu un design de Audi.

 

[trecând peste cei irecuperabili...]

dar ambele lucreaza una cu alta... adica una o poate influenţa pe alta... Spre ex., citisem într-un studiu (nu mai găsesc linkul, era din Psychology Today) că melodiile pe care le asculţi când eşti mic şi creierul este mult mai maleabil în partea 'afectivă', pe lângă faptul că le reţii până la adânci bătrâneţi-pentru că intră direct în partea afectivă, îţi şi plac imediat, mai târziu când eşti adult, când le auzi undeva.

Gen - 90's hits la orice petrecere... *daca ai 20-35 de ani

Şi pe de altă parte, când introduci informaţii procesate raţional poţi să schimbi reacţiile pe care le ai când auzi, spre ex., Bob Brozman (o lună după ce s-a sinucis şi s-a aflat de ce, nu am mai putut să ascult Bob Brozman, fără să mă gândesc la faptul că a fost pedofil)

Sau rationalizari de cum ar trebui sa sune.

 

Dar da tine si de cultura, ca asa ai ceva cu care sa compari

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bun, scopul topicului care e pana la urma? adica, imi dau seama din titlu: "va place de nenea asta? stai ca nu imi pasa, vreau doar sa imi dau eu cu presupusul, si cine ma contrazice si-o ia in freza!" ....cam asa. cum sunt discutiile alea clasice: "asa-i ca metallica e mai buna ca megadeth?" si se ajunge la un balamuc general unde se arunca in stanga si in dreapta cu injuraturi, truisme, si rahaturi ca astea pe care il zic eu acuma.

iti ajungea o postare la "cum ar trebui sa se cante un blues", cu subtitlul: "asa nu!", si iti dovedeai punctul de vedere.

ontopic: da, tipul e jenant, in filmarea pe care ai postat-o. asa cum e si topicul asta.

 

Topicul propus s-a nascut dintr-o nedumerire personala ( chiar daca "addenda" titlului topicului ( " mie nu !" ) imi sta intr-adevar in defavoarea "nedumeririi" pe care o invoc acum ), a carei dezbatere nu-si are obiectivul imputat de tine " stai ca nu-mi pasa, vreau sa-mi dau cu presupusu", ci pune in discutie - dupa cum am mai spus - statutul unui artist. Am incercat sa fac o critica. Daca ar fi sa merg pe linia rationamentului tau ar trebui sa-mi suspend dreptul de a critica un artist. Nu am citit pe RGC vreo interdicite in acest sens. "Balamucul general" pe care il invoci se naste pe alocuri din incapacitatea unuora de a purta un dialog civilizat ( care " si-o iau in freza" singuri ). Mutatis mutandis...gasesc topicul asta ca pe o recenzie la o carte mult laudata dar care mie nu mi-a dat niciun deliciu literar. E interzis? E " jenant " ?

Edited by tudorzzz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Scuze. eram la servici si merge netu asa prost ca nu am mai vazut imaginea video-ului, am dat linkul gresit. era vorba de cine canta langa cine, uite e Jonny Lang alaturi de un greu:

 

 

Baiatul asta (neamt) nu se baga mult in seama, e respectuos dupa cum se observa, insa cand ii vine tura. spre minutu 3:35 o sa intelegeti de ce Mayer nu e bun, va recomand sa urmariti aceasta interpretare dementiala, in opinia mea.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

si daca tot am luat-o pe linia asta critica...hai sa zic si de ce mie imi place John Mayer :)

 

1. are versuri ok ( decente )...nu cred ca ma poate contrazice nimeni cand spun ca John Mayer scrie versuri mai bine ca tot neamul Vaughan la un loc.

2. stie mai bine cu chitara decat...jimi vaughan sa zicem, ca tot e pe topic. ( rectific...stie foarte bine cu chitara )

3. are un super ton ( chiar daca nu e original )

4. ii educa pe pustii aia de vin la el in concert cu blues de cea mai buna calitate...e un fel de paulo coelho care isi are meritul ca tine totusi lumea aproape de carte...dar, cu specificatia ca spre diferenta de coelho...john mayer asta frumuselu' si cu vocea soptita in pantalonasii puberelor, nu-i un marquez golit de continut ca cel dintai

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@tudorzzzzzzzzz:titlul e stupid, s-o zic pe sleau. degeaba bagi cuvinte pretentioase, ca rezumi totul in titlu. dar hei, cine sunt eu, sa ma cac in parerea multimii in agora? laugh.png

 

pai noi nu prea avem piete...deci poti sa te caci aici, intr-o agora virtuala...dar fa-o in "cuvinte pretentioase" domnule :)

Link to comment
Share on other sites

Jimmie Vaughan e un exemplu clasic de persoana ce a ajuns faimoasa doar din cauza numelui pe care il poarta si nu pe baza talentelor sale . Dar omu reuseste sa traiasca din asta asa ca toata stima .Ar fii fost chiar tampit sa zica '' bai eu nu sunt asa bun ca fratimiu' nu ma luati in seama '' Sincer mie nu imi place deloc . Nu imi place vocea lui , tonul lui si mai ales cum canta . Unii oameni se lasa orbiti de nume si il iau de bun ... dar nu e asa ... e ca si cand se schimba tutunu la tigarile preferate ... au un gust de c*cat da stii ca de'alea se fumeaza .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Presimt ca o sa se umple forumul de flame-uri gen "va place [inserati aici ORICE] ? Mie NU!".

Subiecte valabile ar fi :

- semintele de floarea soarelui vs cele de dovleac;

- va place frecventa scazuta a eclipselor solare? mie NU!

- va place CEVA? mie NU

 

Topicurile de genul asta sunt la fel de utile ca si o a doua gaura pozitionata perpendicular pe uretra la jumatatea distantei dintre baza si varful glandului;

 

Propun mutarea in Desertul Nuclear, unde trollingul e la el acasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am dat gres cu titlul topicului ( chiar daca in subtitlu am explicat alegerea titlului, )...io consider ca s-a dezvoltat aici o discutie decenta in cea mai mare parte a ei, cu argumente pro si contra...dar daca tu crezi ca haina il face pe om... Am o cunostinta care a scos un volum de poezie, cu titlul Poeme de stanga. Multi nici n-au vrut sa o rasfoaisca. Titlul le-a fost de ajuns ca sa o dispretuiasca. Cartea a luat ceva premii in urmatoarele luni. Nu interpreta asta ca pe o lipsa de modestie din partea mea...pur si simplu am facut o paralela.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.