www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Blues Junior Iii


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Controls: Reverb, Master, Middle, Bass, Treble, "Fat" Switch, Volume Voltage: 120V Wattage: 15 Watts Inputs: One - 1/4" Speaker Jack: One 1/4" Mono Channels: One Rectifier: Solid State

Pre Amp Tubes: Groove Tubes® - (3 x 12AX7) Power Tubes: Groove Tubes® - (2 x EL84)

 

Cumparat de la Guitar Shop anul trecut.

 

Parti bune : usor de transportat ( 14kg ), robust, clean superb, overdrive reglabil din volumul preamplificarii - bun pentru blues/blues-rock/classic rock, are un fat switch pe post de booster pe care-l tin mai tot timpul deschis ( n-am primt footswitch pentru el, il pierdusera sau ceva de genu ).

Parti rele : la volum peste 8-9 ( merge pana la 12 ) si cu master volumul etajului de amplificare la maxim incepe sa sune "boxy", simti ca ar vrea o carcasa mai mare - cel putin asta-i senzatia mea.

 

Cant cu un fender blacktop telecaster cu humbuckere, ceea ce-l face sa intre in overdrive destul de repede...sunetul incepe sa se "murdareasca" cu volumul la 3-4 ( asta cand dau si master volumul la maxim ), iar cand las master volumul pe la 5-6 incepe sa sa intre in overdrive cand dau volumul pe la 5. Cant mai mult pe clean, cu volumul la 3-4, basul la maxim si mediile la 4 ( vreau un sunet de tweed ), dar, dupa cum spuneam cu volumul si master volumul la maxim ( facand abstractie de "sfaraitul ca din cutie" ) poti obtine tonuri de AC/DC. Vine cu o boxa 12" Fender® “Lightning Bolt” Design by Eminence® - care suna din ce in ce mai bine de la o zi la alta. Lampile sunt rusesti Sovtek atat in preamplificare cat si in amplificare. Nu le-am schimbat pana acum, desi cant zilnic.

Cant cu niste prieteni si face fata la repetitii fara probleme, rar ii dau volumul peste 5-6. ( repetam intr-o sala de vreo 100 mp...daca are vreo relevanta )

 

Per total...imi place maxim, mai ales de cand m-am mutat la casa :)

 

Singurul upgrade spre care as merge ar fi un Fender Deluxe Reverb

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.