www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect Muzica Atonala, Se Cauta Basist Bucuresti


nothing
 Share

Recommended Posts

Salut! icon_smile.gif

 

Cant la chitara acustica si electrica si am in minte un proiect de muzica atonala, mai putin conventionala. Daca n-ai mai ascultat uite aici putin sa-ti faci o idee:

 

http://www.youtube.com/watch?v=rphq-GRd02w

 

Experimentez de ceva vreme cu stilul asta si caut un basist cu care sa ma inteleg bine la muzica si in viata reala. Trebuie sa iti cunosti bine instrumentul si sa canti dupa ureche ce ti-ar suna bine cu ce cant eu, si eu voi canta ce ar suna bine dupa tine. Comunicare constanta. Stilul meu este "mai putin atonal" decat Schonberg, caut sa fie si pasaje de consonanta, nu disonanta/tensiune continua.

 

Pe viitor vom cauta un percutionist si o dansatoare si vom pune la cale un show ca lumea cum nu s-a mai vazut, cu care vreau sa ajungem mari (televiziune etc.). Dar asta o sa dureze. Deja caut dansatoare dar se dovedeste mai greu decat pare.

 

Numarul meu de telefon este 0757.571.414, ma numesc Victor.

 

Multumesc si toate bune icon_smile.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru intrebare :)

 

Consonanta este inevitabila. Am nevoie de la basist sa caute sa fie in armonie cu mine, sa caute dupa ureche rezolvarile. Daca s-ar putea mereu ar fi super, dar si tensiunea este inevitabila pentru ca nu sper la un basist cu auz absolut si care sa-si cunoasca pe dinafara instrumentul..

 

O sa fie o muzica mai accesibila decat ce este prin definitie muzica atonala. Va contine fraze, portiuni ritmice, motive de un fel sau altul. Trebuie cineva foarte inspirat, caruia sa-i placa si care sa vina si el cu idei si motive pe care sa lucrez. Comunicare constanta :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru intrebare :)

 

Consonanta este inevitabila1. Am nevoie de la basist sa caute sa fie in armonie cu mine, sa caute dupa ureche rezolvarile. Daca s-ar putea mereu ar fi super, dar si tensiunea este inevitabila pentru ca nu sper la un basist cu auz absolut si care sa-si cunoasca pe dinafara instrumentul..

 

O sa fie o muzica mai accesibila decat ce este prin definitie muzica atonala. Va contine fraze, portiuni ritmice, motive de un fel sau altul. Trebuie cineva foarte inspirat, caruia sa-i placa si care sa vina si el cu idei si motive pe care sa lucrez. Comunicare constanta2:)

 

2. Are you sure you're not PR for the next band that's gonna be advertised as atonal and ruin the concept like they did with avant-garde?

 

1. Nu era vorba de consonanta, era vorba de centru tonal, adica o armonie rezolvata*, care e de evitat in muzica atonala (thus the term).

 

*LE

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.