www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Stereo Pe Tuburi


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Buna. Mai demult am inceput constructia unui amplificator stereo pe tuburim schema de baza a fost un Artima 6w http://www.alexandrugroza.ro/lumeatuburilor/Tuburi%20Electronice/ARITMA%20Stereo%206W/index.htm

 

Am sa pun cateva poze cu ce am reusit sa fac cu ajutorul uni domn de pe un alt forum care mi-a facut trafurile de iesire si cea de alimentare si placa de negativare fixa plus mi-a zis cum sa fac si mia trimis o gramada de piese. Am facut totul manual insa pentru finisat am sa-l trimit la acel domn, pentru ca are un brumm de care nu pot scapa,

Link to comment
Share on other sites

Foarte multa cablaraie,lampa 6H2P trebuia pusa intre cele doua finale,puteai sa faci tot montajul direct pe pinii soclurilor,cu trasee cit mai scurte.

Inca ceva ciudat,la ampurile SE cu EL84(6P14P) nu prea se foloseste negativare fixa,adica cu tensiune negativa in G1 finala, se foloseste negativare automata cu 120..150 ohmi in catodul finale.

Te-ai complicat fara rost cu filtraje separate pt fiecare canal in parte,daca ampul e plin de zgomote ce rost mai are filtrajul separat? reduce" diafonia zgomotului" ? :w00t:

 

Daca nici prietenul nu reuseste sa-i dea de cap ,amplificatorul e asteptat la Bucuresti,impreuna cu un "PL500" :drinka:

:yay:

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6n2p a fost pus acolo unde se afla acuma condensatorul ala mare(care defapt doar acopera gaura nu are alta functie) numai ca era prea aproape de transformatorul de alimentare.

Din pacate am facut montajul fara sa stiu prea multe despre electronica. M-a ajutat un prieten care facea amplifuri dar pe tranzistori si nu pe lampi.

Oricum va fi amplificatorul trimis la Bucuresti la Userul Vera de pe elforum. Daca nici el nu poate rezolva o sa ajunga la dumneavoastra impreuna cu un PL500 proaspat fabricat:))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.