www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrarile Mele (Sam)


sam
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Inca o colaborare online cu mike_KidLazy careia ii multumesc ca a acceptat sa traga basul.

 

Este prima mea tentativa de a bate la tobe asa ca n-o judecati prea aspru :) Totul a fost facut pe fuga, eu ar fi trebuit sa mai trag o data si tobele si chitarele dar timpul e ala care e asa ca am ramas cu primele 'take-uri'.

 

Edited by sam
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Mişto rău asta. De ce naiba n-ai zis că ai tobe? Îţi place să cânţi la ele? :D

 

Multumim pentru aprecieri!

 

Tobele le-am luat acum cateva luni, timp in care au fost suportul perfect pentru tricouri :) In rest n-am mai cantat niciodata, imi place dar mi se pare totusi destul de complicat neinitiat fiind si fara sa am timp si rabdare sa studiez de unul singur complet de la zero.

 

In rest, intr-o ora maxim doua cat am invatat si tras tobele pentru piesa de mai sus m-am ales cu asta, dovada ca habar n-am sa tin betele-n mana :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

@lefmir: Relativ corecta remarca pentru ca majoritatea cover-urilor pe care le-am inregistrat pana acum au fost trase in timp ce invatam piesele, experimentam tonuri, schimbam chitari, setari, faceam mixaje si pre-masterizare in acelasi timp. Si nici un cover nu cred ca mi-a luat mai mult de 2 zile de la invat piesa la montajul/mixul final ceea ce cu tot cu filmat/montat/mixat e totusi putin.

 

De obicei dau REC la camera ca sa-mi fac setup-ul si inregistrez chitara ca sa vad cum suna in mix. Ulterior insa fie ma plictisesc de piesa (pentru ca o ascult/cant de prea multe ori) fie nu mai am timp/rabdare sa trag totul de la zero si ramane asa. Stiu ca nu e profesionist dar fara sa ma scuz, am si eu un job ca noi toti si asta o fac printre picaturi ca si hobby.

 

Plus de asta, n-ai idee cat timp iti ia sa inregistrezi cu 2 camere, sa alegi partile bune, sa le sincronizezi, sa montezi, sa mixezi, sa astepti la render cate juma' de ora si sa vezi ca ai lasat un punct aiurea si sa o iei de la capat, etc, etc. Iar de cand m-am complicat si cu tobele imi vine cateodata sa apuc campii...

 

In rest sa stii ca sunt destul de critic cu mine si de cele mai multe ori stiu exact ce si unde gresesc, ca si in piesa de mai sus pe care nu vroiam sa o public asa dar era 'take it or leave it' pentru ca a 2-a oara nu o mai trageam garantat.

 

Atat, m-am mai descarcat, ne 'auzim' la urmatorul cover :P

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Faceam ordine prin youtube-ul personal si am gasit o incercare nepublicata si incompleta de Hendrix care atunci (acum cateva luni) mi s-a parut groaznica dar care acum ma face sa-mi para rau ca n-am tras-o toata. Nu c-ar fi nemaipomenita ci ca probabil nu o voi mai trage prea curand. Plus ca intre timp am dat si chitara si procesorul din video. Hm...

 

Concluzia: Nu lasa pe maine ce poti sa faci ieri :)

 

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...
Si in premiera absoluta, un cover la pian... by me :) Atentie, eu nu cant la pian si nici n-am cantat vreodata, asa ca cei care se mai pricep la instrumentul asta 'nesuferit' sa nu arunce cu rosii. Asa e cand te apuci de muzica la batranete :)))

 

P.S. Are cateva greseli, sunt perfect constient de ele, dar totul a fost facut astazi pe fuga si ca de obicei nu am avut rabdare sa trag pana iesea perfect.

 


Edited by sam
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

si mie imi place mult piesa asta de la cash, chiar am ascultat-o zilele trecute si ma gandeam sa-i fac un cover mai nonconformist, imi vin multe idei in cap. Oricum felicitari pentru partea de pian!

 

p.s. : stiu ca nu am timbrul lui cash, dar as putea sa trag maine o voce peste daca ma lasi. :))

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

@lefmir: Lasa-ma ca am vazut azi niste cover-uri la 'Hurt' de-mi venea sa plang si eventual sa-l si sterg pe-al meu :))) Eu nu prea ma uit la alte cover-uri inainte sa ma apuc, dintr-un singur motiv: nu mai fac nimic :) Si nu ma refer la cele 98% proaste ci la cele 2% foarte bune :) Eh, noi sa fim sanatosi...

 

Astept si varianta ta, si mie mi se pare excelenta piesa si destul de ofertanta.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

p.s. : stiu ca nu am timbrul lui cash, dar as putea sa trag maine o voce peste daca ma lasi. :))

 

N-am vazut asta initial, banuiesc ca ai dat 'edit'. Normal, iti dau maine piesa fara clapa care face vocea si n-ai decat sa te destabalezi :) Daca iese bine, eventual mai trag si eu o data restul si poate o facem cum trebuie. Am si un amic care canta la vioara si care e lesinat dupa piesa, poate il luam si pe el si facem o 'opera rock'. Si nu glumesc! :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si mie imi place mult piesa asta de la cash, chiar am ascultat-o zilele trecute si ma gandeam sa-i fac un cover mai nonconformist, imi vin multe idei in cap. Oricum felicitari pentru partea de pian!

 

p.s. : stiu ca nu am timbrul lui cash, dar as putea sa trag maine o voce peste daca ma lasi. :))

Johnny Cash a fost un mare cintaret, dar cred ca esti in avantaj daca nu ai timbrul pe care il avea el cind a inregistrat Hurt :)

Frumos coverul si reusit, ca de obicei. Vad ca nu ai folosit Sol-ul pe care il batea obsedant pe pian catre sfirsitul melodiei :)

E adevarat, cuvintele dau alta culoare piesei, si mai ales daca e un om batrin care cinta versuri de genul "you could have it all, my empire of dirt".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-a trimis @lefmir un demo cu vocea si am fost foarte placut surprins. E intr-adevar greu sa canti Cash, chiar daca asta nu era piesa lui. Apropo, pentru cine nu stie, 'Hurt' le apartine celor de la Nine Inch Nails:

 

 

Il astept pe @lefmir cu varianta finala si daca iese bine promit ca imi dau si eu interesul sa scot pianul cum trebuie, ba chiar voi incerca sa inregistrez pe un pian real.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

P.S. Oribila interpretarea mea la 'Hurt'. Am (re)ascultat-o acum si imi vine sa imi iau campii... Nu mai cantati la instrumente la care nu va pricepeti, va rog eu mult :) Si nu glumesc!

 

Nu, nu, interpretarea ta e faina, frusta, tensionata dar chematoare, incitanta. Ca nu e ca asta din video e-adevarat. Nici a lor nu e ca a lui Cash.

Poate ca platesc tribut felului in care privesc eu muzica unora ca NiN dar varianta lor mi se pare slaba si a ta mult mai buna, un soi de less is more indeed. E buna linistea in muzica!

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

Mersi @Posho, esti dragut si mai ales diplomat :) Insa din fericire am simtul realitatii si o ureche care ma aduce cu picioarele pe pamant :P Iar comparatia nu o faceam cu Nine Inch Nails (varianta lor chiar nu-mi place), o faceam cu // cum mi-ar fi placut mie sa pot canta piesa asta (la pian).

 

Uite un cover bun (convingator) din punctul meu de vedere:

 

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.