www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrarile Mele (Sam)


sam
 Share

Recommended Posts

@mike_KidLazy: Mersi, nu stiu ce mi-a venit sa ma apuc de ea, nu e nici in topul preferintelor mele desi o stiu din 'tinerete'. Am auzit-o intamplator dupa foarte mult timp si eram curios ce-i cu ea. Strumming-ul e tras cu putin timp inainte sa iau Takamine-ul, iar restul astazi. Cam asa s-ar explica revenirea Fender-ului :) Oricum se completeaza interesant, nu cred ca se aude mare lucru in piesa asta, dar sunt destul de complementare.

 

Edit: Oricum, a se consemna ca nu urasc CD-60-ul atat de mult pe cat am lasat poate impresia. Am spus doar ca e o chitara slabuta, ceea ce si este. Ca si Takamine-ul de mai sus de altfel.

Din pacate pentru noi muritorii de rand, preturile la instrumentele adevarate sunt formate din (cel putin) patru cifre si sunt exprimate in euro sau usd :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am primit niste intrebari referitoare la cover-ul de mai sus si am sa raspund aici in caz ca mai intereseaza pe cineva.

In primul rand e o piesa care nu mi-a iesit decat pe batranul Squier. Am incercat si pe alte chitare dar nu prea merge. As cataloga-o drept o 'piesa Strat', ceea ce cred ca si este.

 

Chitara e acordata un semiton mai sus, am departat dozele de corzi in partea de jos pentru ca erau prea pronuntate inaltele iar piesa originala are accente de bass. Totusi mi se parea prea sec sa cant doar bass-ul asa ca am atins subtil si corzile de jos. Tot din cauza asta am folosit un thumb pick in locul penei. Pana facea corzile subtiri sa sune pregnant si nu era cazul. Am injurat un pic, recunosc, pentru ca nu sunt obisnuit cu thumb pick-ul dar rezultatul suna decent dupa parerea mea. Atat doar ca nu am gasit tonul original...

Merge cantata si cu degetele dar bass-ul iese prea infundat si se pierde in mix. In fine, asta a fost alegerea mea.

 

E o piesa aparent plictisitoare dar cu o progresie interesanta pentru ca se modifica de la o strofa la alta. Oricum, iti da ceva satisfactii dupa ultima strofa :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Da, sufar deja de dubla personalitate si mi-o dezvolt pe a 3-a, fapt ce se reflecta adesea si in voce, aceasta avand capacitatea de a-si modifica cu usurinta timbrul si tonalitatea de la o zi la alta :)

 

Nu cred ca voi face niciodata cover-uri cu vocea mea iar daca totusi voi avea vreo ratacire de moment, am sa atrag atentia in postarea cu pricina. Multumesc pentru intelegere :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dupa o lunga abstinenta in ceea ce priveste chitara in general si acustica in particular, mi s-a pus azi pata pe Janis.

Se simte ca incercam sa-mi aduc aminte piesa in timp ce-o cantam (in special in prima parte) dar asta e, poate data viitoare.

 

https://www.youtube.com/watch?v=IJ9ovlhybBw

 

Daca tot mi-am reactivat gadget-urile, sper sa urmeze si alte piese cat mai curand.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Suna bine, ca deobicei :). O intrebare am, totusi. Ce te nemultumeste la Fender ? Eu, ca posesor de Reghin, visez la un CD-60 :)).

 

Mersi insa nu-s chiar de aceeasi parere :)

Depinde cu ce compari si ce asteptari ai. Cand am luat-o aveam un Stagg si diferenta mi s-a parut de la cer la pamant, ziceam ca am cea mai buna chitara din lume. Intre timp am mai testat/ascultat/cantat si alte acustice si nu e chiar asa. E o optiune ok la banii astia (mai ales cumparata second), dar per total e o chitara slabuta, ceea ce se simte si se aude.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ca ºi în alte cazuri, not my type at all, dar mi-a plãcut sã o ascult dimineața (târziu) la cafea :).

 

ªi nu pot sã mã abțin sã nu te Mai întreb o datã, dacã tot te numeri printre cei nemulțumiți de CD60-CE, de ce n-ai folosit cealaltã electroaustica, ci ai recurs tot la Fender :)?

 

O sã postez ºi eu curând (sper...) un cover acustic cu nenorocirea asta de chitarã :).

Link to comment
Share on other sites

Am facut azi niste inregistrari cu Telecaster-ul pe care l-am construit in urma cu ceva timp. Cred ca bausem cam multa cafea dimineata ca unele piese au un tempo cam mare, mai sunt si niste greseli pe ici-colo, m-au pacalit si castile pentru ca eu auzeam altceva si tot asa...

 

In principiu prima jumatate e clean si a doua... mai putin clean. Enjoy!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Un cover facut integral azi, mai mult pentru un Ibanez hollowbody cu care n-am prea apucat sa cant. Desi e prezent pe tot parcursul piesei, nu apare in video decat in primele doua cadre pentru ca n-a mai avut loc saracul de restu' :)

 

 

Nu e chiar gata, as fi vrut sa-i trag tot eu si bass-ul dar nu mai aveam lumina azi si nici chef sa mai pierd timpul cu asta si maine.

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Deci sã-mi crape griful de la Squier dacã nu m-am gândit fix la piesa asta când mi-ai zis asearã de "o piesã cu multe chitare ºi cu linie simplã de bass" :). Dar am zis cã poate m-am înșelat, speram sã nu fie asta... pentru cã vreau (mai bine zis, vroiam) sã-i fac ºi eu un cover la un moment dat, tot cu bass ºi toate cele... but looks like you got ahead of me this time and stole my cover :lol:.

 

Îmi place mult ºi piesa, îmi place cum a ieșit ºi coverul, super marfã alese tonurile, good job!

 

ªi, apropo... vãd cã a mai rãmas oleacã de loc pentru solo-ul din final, pe care vãd cã nu l-ai fãcut... dacã înțelegi unde bat :P.

Edited by mike_KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mike_KidLazy: Pai si daca am facut eu un cover, nu mai e loc si pentru tine? :D Foarte tare coincidenta oricum, mai ales ca nu ti-am dat nici cel mai mic indiciu ca ar fi vorba de piesa asta sau macar de trupa asta. Iar piese cu mai multe chitare si linie simpla de bass sa tot fie cateva in lumea asta :)

 

E mult spus solo la alea trei note in care ar fi trebuit sa se termine, insa nu l-am mai tras din acelasi motiv pentru care n-am mai tras nici bass-ul (lumina slaba + plictiseala). Si finalul pe video in caz ca n-ai observat e ceva de genul 'm-am plictisit hai pa' :) Nu asta intentionam dar m-am ambitionat sa-l termin azi.

 

Daca vrei sa faci tu finalul, esti invitatea mea, eu chiar m-am plictisit de piesa asta.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iti multumesc. Cover-ul de mai sus nu reflecta nici pe sfert ce poate chitara si cu atat mai putin cum suna in realitate. A fost tras azi pe fuga, fara prea multe pregatiri, nici nu mai cantasem peste backing track-ul ala, nici nu i-am gasit un ton potrivit piesei, etc. Garantat ar fi sunat mult mai bine captata prin microfon, asta am si intentionat dar nu am avut timp de probe. Nu in sensul ca doza sau preamp-ul ar fi proaste (din contra) ci ca s-ar fi potrivit mai bine piesei.

 

E de departe cea mai buna electro-acustica pe care am avut-o si nu sunt chiar la prima acustica, am tot incercat diverse marci, modele, calitati. E o chitara excelenta pentru fingerstyle, griful e foarte comod, actiunea e foarte joasa (desi nu asa a venit din fabrica) suna exceptional atat la rece cat si amplificata, finisaje de exceptie, solid top, fabricata in Canada.

 

N-am niciun motiv sa-i fac aiurea reclama, dar realmente chiar n-am absolut nimic sa-i reprosez (si sunt destul de carcotas). Poate doar ca nu e modelul cutaway, dar personal nu ajung foarte des la note inalte pe acustica deci nu ma deranjeaza prea tare.

 

In concluzie, dupa parerea mea bate la curu' gol multe marci consacrate din gama asta de pret. Du-te si probeaz-o pentru ca merita. Daca nu te-am convins, te voi convinge zilele urmatoare printr-un alt filmulet, dar prefer sa ramana surpriza :D

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lasa, ca a iesit mai marfa asa, nepremeditat. Doar stii cum se spune, nu-i pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste! :)

 

Multumesc inca o data ca m-ai lasat sa-mi bag nasul si sa-ti stric bunatate de cover :lol:.

 

Chiar mi-a facut placere sa colaboram, poate mai facem si alte video-uri pe viitor!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De foarte mult timp ma chinui sa iau un double six acustic. Intr-un final s-a intamplat si evident primul cover nu putea fi decat cel de mai jos. N-a iesit perfect dar eu sunt relativ multumit avand in vedere timpul (scurt) alocat si mai ales faptul ca aveam degetele cam 'ciobite' de la solo-uri :)

 

Ca de obicei astept sugestii si reclamatii.

 

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am facut azi niste inregistrari cu Telecaster-ul pe care l-am construit in urma cu ceva timp. Cred ca bausem cam multa cafea dimineata ca unele piese au un tempo cam mare, mai sunt si niste greseli pe ici-colo, m-au pacalit si castile pentru ca eu auzeam altceva si tot asa...

 

In principiu prima jumatate e clean si a doua... mai putin clean. Enjoy!

 

 

ce cantec e la 2:26 ? :)

Link to comment
Share on other sites

ce cantec e la 2:26 ? :)

 

Phoenix - In Umbra Marelui URSS.

 

Ca sa nu dai peste multiplele variante prost trase ale piesei (de live-uri nu mai vorbesc) am sa-mi permit sa postez aici un link bun:

 

Mai multe detalii: http://ro.wikipedia....bra_marelui_urs

 

Cand imi va trece supararea pe Covaci am sa-i fac si un cover pe double-six. Evident piesa n-are nicio legatura cu Telecaster-ul, mi s-a trezit mie s-o cant atunci...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Un colaj de la ultima cantare. Eu cant cu ei pentru prima oara, s-au facut doar doua repetitii inainte si alea incomplete, am invatat toate piesele intr-o saptamana. Tinand cont de toate astea mie mi se pare ca a iesit mai mult decat decent.

 

Scuze pentru calitatea proasta a sunetului, i-am urat toata viata pe astia care canta prin mixer si nu-s in stare sa-si traga sunetul de acolo dar a fost prea din scurt si n-am avut posibilitatea. Pentru data viitoare am cumparat deja un recorder audio deci se va schimba situatia.

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.