www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrarile Mele (Sam)


sam
 Share

Recommended Posts

Acustica e un CD-60CE de la Fender, o chitara destul de slabuta de altfel, insa e trecuta printr-un Boss AD-8 care a mai salvat putin aparentele. Daca intereseaza pe cineva setup-ul procesorului, am salvat configuratia, desi nu e nici pe departe cea mai buna alegere pentru piesa asta.

 

Multumesc pentru aprecieri, astept insa cu interes criticile :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o interpretare reusita. Acustica se aude bine, doar o idee cam "subtire". Adica ar fi loc de un track de bass sau, daca nu, sa se auda cit de cit joasele (poate si mediile joase?) la acustica. Si eu imi reduc bassul si mediile la chitara, dar exista si bassist in trupa, altfel rasturnarile ocazionale de acorduri nu se simt.

Tu esti si la clape si voce, sau doar chitare? Imi place si ce ai facut cu hammond organ si pian.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate. Initial mi-am facut setup-ul pe monitoare dupa care am ascultat ce-a iesti pe niste boxe 'de casa' si mi s-a parut ca e prea mult bass. Ulterior am ascultat-o si eu pe mai multe boxe/casti si am vazut ca n-are joase si medii. As fi putut sa o refac dar era deja postata asa ca am lasat-o cum a picat.

 

Doar chitare.

Link to comment
Share on other sites

ai un ritm foarte bun la chitara. ceas :) si tonul e destul de fain asa - calduros cumva.

dar cum tu ai zis ca vrei si critici, deci am cateva :P

intrarea la solo-ul de chitara.. nu stiu cum ai mixat tu inregistrarile, dar sare ritmul rau de tot.

electrica e un pic cam tare, si tonul e cam dur asa. iar bendurile nu sunt in tonalitate mereu, si chiar se simte uneori destul de puternic.

dar oricum, nice one man. ^_^ mai asteptam si altele de la tine.

Link to comment
Share on other sites

@Iulian Sabo: Da, probabil ca de aici confuzia, am folosit insa un backing track gata facut peste care am tras chitarele.

 

@reborn579: Observatiile sunt perfect corecte. Desi pare o piesa simpla cu 4 acorduri, ritmul e destul de tricky datorita masurilor. Cine a incercat sa cante peste piesa originala probabil a observat. Cat despre intrarea in solo, saritura despre care vorbesti se datoreaza backing track-ului care era gresit si care m-a obligat sa-l respect. Nu e mix-ul meu. Insa solo-ul recunosc ca l-am cam zbarcit la vreo 2 benduri. De acord ca nici tonul nu e ceea ce trebuia si oricum e cam lipsit de 'feeling'. Asta e, m-am grabit s-o termin si imi asum neajunsurile. Ar fi trebuit sa mai insist la solo, stiu asta.

 

Multumesc tuturor pentru feedback.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu cand eu cu vocea, imi pare rau daca s-a inteles asta. Desi nu stiu de unde si pana unde avand in vedere ca peste tot scrie 'guitar cover'. Si oricum daca aveam asa o voce ma vedeati in finala la 'Vocea Romaniei' :)

In afara subiectului, dar daca vorbim de voce, nu cred ca este de "Vocea Romaniei". La minutul 1:41, de exemplu, are un timbru inspre metalic (categoric nenatural) care sigur nu e din eq si/sau reverb. E ceva procesare care seamana a autotune. Si la 1:55 - pe "waste of TIME" din nou suna robotic, poate nu l-a dus vocea sa coboare atit de jos cit era nevoie.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

@andydufresne: Da, are scapari, sunt mai multe pasaje de voce prelucrate destul de grosolan, unul din ele fiind cel despre care vorbesti de la 1:41 ('firing line'). Si oricum destul de multe parti suna un pic sintetizat daca asculti foarte atent. Nu ma pricep la capitolul asta decat cel mult teoretic, insa urechea ma ajuta.

 

Legat de asta, am discutat acum ceva vreme intamplator cu cineva care tragea voce pentru negative. Ce-i drept in Romania. Era platit la ora cu o suma derizorie, desi avea o voce destul de buna (nu doar dupa parerea mea). Tu in locul lui te-ai fi chinuit foarte tare sau ai fi tras la norma? E drept ca daca esti profesionist si iti respecti munca, faci pe dracu-n patru sa-ti sune bine si cand te scarpini in nas. Insa cand traiesti din asta nu stiu daca e la fel de usor. Evident am deviat, backing track-ul pe care l-am folosit e free. Sunt niste baieti care vand asa ceva, multitrack. Iti dau piesa completa pe track-uri separate si iti alegi din ea ce-ti trebuie. Imi pare rau ca am pierdut site-ul dar am sa-l gasesc iar. Acolo lucrurile suna altfel.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, desigur, nu stiu ce as face daca ar fi sa-mi cistig existenta din asta. Din fericire, am alta meserie si asta imi permite sa comentez cu totala relaxare despre munca altora :)

Faina treaba la Time of your life. Puteai sa lasi chitara un pic mai tare la partile de strumming, parca o acopera un pic vocea. Esti prea modest, ca de sunat suna bine :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de modestie, sunt primele inregistrari si inca nu m-am imprietenit cu echipamentul. Imi dau seama cand ceva nu suna cum trebuie, dar nu tot timpul gasesc si solutia optima. Cat despre volum, initial fac mix-ul pe niste monitoare, dupa care il verific pe niste boxe de podea. Diferentele sunt de la cer la pamant si in final ajung la un compromis care sa sune rezonabil pe ambele. Ca sa constat apoi ca pe a 3-a pereche de boxe e cu totul altceva. E normal sa fie asa, insa n-am gasit inca combinatia castigatoare.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc piesa si nici nu prea e genul meu, insa nu suna rau deloc. Cum de te.ai indurat sa pui totusi si Fenderul la treaba, in conditiile in care nu prea iti place? Plus ca inteleg ca esti mult mai incantat de Takamine, credeam ca o sa "scoti la pensie" CD-60-ul :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.