www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[Help] Inregistrare.


Recommended Posts

Buna tuturor. Tocmai mi-am achizitionat un Behringer UCG102 ,am incercat sa inregistrez cu el,am conectat chitara la pedala [procesor] si din pedala in interfata. Am inregistrat ceva,dar nu pot sa-mi scot un ton care imi place,doar cleanul e fain si suna bine,drive-ul e pur si simplu banal,mi-am facut un ton cat de cat ok.. dar nu suna ok deloc. Intrebarea mea ar fi , as putea sa conectez : Amp+Procesor+Chitara la pc? si sa inregistrez asa? si daca da,cum?

 

PS: Am un Fender HotRod Deluxe si procesor Vox ToneLab LE.

Link to comment
Share on other sites

chitara ->procesor-> intrare interfata

atenie la nivel

 

tonurile sunt banale ,,,viata le da chitaristul .

tonurile banale sunt excelente pentru background

tonul tau trebuie sa sune bine in mix

 

ton doar ptr solo o singura chitara trebuie ahutat cu efecte ambientale ...reverb, ecou , chorus ,flanger ..efecte "3D", harmoniser .etc......dar in mix cu mai multe instrumente cel putin la cele de acompaniament mai usor cu efectele .caci iese o invalmaseala

 

oricum o sa-ti ia "ceva timp" pana prinzi experienta cu alegerea tonului si cu prelucrarea

 

tonul se prelucreaza si "post recording" deci simulezi cu reverb si cu EQ soundul unei boxe intr-un anume spatiu .

la inregistrare lasi soundul ceva mai "bogat" apoi filtrezi ,,dupa ceva experienta o sa dai de ton,

 

Normal se inregistreaza cu un distors in monitor dar clean pe track apoi cu diferite distorsuri si efecte scoti soundul ideal ptr acea piesa ...nu am incercat "Guitar Rig " dar presupun ca se poate utiliza si postrecording ..cel putin asa ar fi logic cu un soft ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.