www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aud Hard Disk-Ul In Monitoare


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Avem asa: chitara > procesor > interfata pe FireWire > PC > monitoare

 

Cand hard disk-ul lucreaza se aude in monitoare. Initial am suspectat impamantarea, ecranarea chitarei, cablurile dar este clar vorba de hdd pentru ca zgomotul este perfect sincronizat cu led-ul de la hdd.

 

Are cineva vreo idee/solutie?

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Sursa e de 550 sau 650W de calitate bunicica, Thermaltake daca imi aduc bine aminte. Nu am decat un HDD si un DVD si nici alti consumatori care s-o cocoseze deci parca n-as da vina pe sursa. E un sistem destul de puternic ce-i drept, dar n-as crede ca nu-i face fata sursa.

Apropo, placa de baza nu avea nativ FireWire asa ca i-am pus un adaptor FW pe PCI-E, acum mi-am adus aminte. Ala sa fie de vina oare?

 

Stiu ca SSD-ul mi-ar rezolva problema, sau cel putin asa ar trebui, dar as merge pe asta doar ca ultima solutie.

 

Alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

eu am avut problema asta din cauza impamantarii defectuoase (sau mai bine zis lipsa). Desi priza din care alimentam computerul era de tip schuko, in realitate nu era legata la pamant.

Poti verifica foarte usor asta, cu o metoda provizorie : ia un cablu mai lungut (sa-ti ajunga de la computer pana la cea mai apropiata teava de caldura din apartament); leaga un capat al cablului de teava, avand grija sa ai contact intre lite si teava. Celalalt capat al cablului du-l la computer, si prinde-l de unul din suruburile de la carcasa.

Verifica, si daca iti dispar zgomotele alea, ai gasit problema. Mai ramane pe urma sa gasesti o priza "corecta" de la care sa alimentezi.

Nu recomand practica de mai sus - cea cu cablul legat de calorifer - pentru termen lung, ci doar ca masura "grosso modo" de verificare, urmand ca apoi sa cauti a folosi o priza corespunzatoare.

De asemenea, am presupus ca stai la bloc; nu stiu daca metoda asta de verificare ar putea functiona si la casa, din cauza ca la multe case instalatiile sanitare sunt facute cu tevi de plastic (pexal, sau polipropilena); daca totusi ai tevi de cupru, merita incercat si in cazul in care stai la casa.

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

Da stau la bloc si impamantarea e deja legata la calorifer pentru ca nu am nicio priza schuko in camera. E solutia care mi-a functionat cu succes in toate locatiile unde nu aveam o priza cu impamantare in zona. De ce spui ca nu o recomanzi pe termen lung? La ce te gandesti? Eu o consideram o solutie sigura si viabila.

 

Am sa incerc totusi sa ma leg si la o priza cu impamantare sau sa-mi iau impamantarea direct din tabloul electric sa vad daca se schimba ceva. Revin cu un mesaj.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ca sa inlatur orice suspiciune in ceea ce priveste impamantarea, m-am legat direct la tabloul electric. Practic totul este acum impamantat dintr-o 'sursa sigura'. Am si masurat rezistivitatea intre noua impamantare si calorifer si se verifica, totul e ok. Inainte aveam diferenta de potential intre impamantare si sasiul calculatorului, acum nu mai am, deci problema e rezolvata.

 

Insa tot aud hard-ul in monitoare deci nu asta era cauza, nu s-a schimbat absolut nimic.

 

Please help!!!

Link to comment
Share on other sites

Da, toate sunt pe acelasi circuit. Am omis sa precizez, fasaitul ala se si inregistreaza, nu doar se aude. Deci nu cred ca am de ce sa mut monitoarele. Iar 'placa de sunet' se alimenteaza direct prin FW. As fi alimentat-o p-asta din alta priza dar n-am cum.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Da, are si alimentator extern, sincer sa fiu nu stiu daca il conectez de unde isi ia alimentarea, daca selecteaza singura sursa sau daca are prin soft optiune pentru asa ceva. Pana acum am mers fara el.

Nu am de foarte mult timp placa si inca nu i-am gasit toate chichitele. Voi incerca imediat ce ajung acolo. S-ar putea sa ai dreptate. Stiu de la efecte ca sunt pretentioase la calitatea adaptorului. Mersi.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Pai si in cazul asta nu exista nicio solutie? O ecranare ceva, filtre, habar n-am, o solutie ma gandesc ca trebuie sa existe. Nici pe SSD nu prea am cum sa trec cum sugera cineva mai devreme. Daca as inlocui HDD-ul cu SSD presupun ca s-ar rezolva problema, dar daca las si SSD si hard cred ca e fix tot aia, pentru ca hard-ul tot va carai din cand in cand, chiar daca pun sistemul de operare si softurile aferente pe SSD. Si nici sa renunt de tot la hard nu-mi permit ca SSD-urile mari sunt inca un lux.

 

Oricum mai nasol e ca nu-mi dau seama care e veriga slaba, calculatorul, intefata, altele? Pana la urma schimb si interfata ca oricum as vrea una cu mai multe intrari, dar n-as fi vrut sa se intample asta prea curand. Si oricum sunt sigura ca interfata in sine n-are nimic. In fine, am sa incep cu calculatorul si mai vedem. Va tin la curent, mersi de suport.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.