www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Cu Tuburi


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Nu crezi ca produce 10 Watt ??? Sau ca este "impins" prea mult tubul ???

 

1 Traful de alimentare este recuperat dintr-un aparat de radio,tubul EL34 trage destul curent,tensiunea anodica nu cred ca ajunge la 300V.

2 Sa zicem ca avem anodica de 300V,pentru acea tensiune de alimentare si Ra 3K5 rezistenta din catodul finalei trebuie sa aibe valoarea de 190ohmi nu 330ohmi,cu 330ohmi avem un curent mult mai mic prin tubul final,implicit si o putere mai mica

 

http://frank.pocnet..../129/e/EL34.pdf aici sunt datele tubului EL34 ,e simplu de urmarit ce am scris eu,de acea am spus ca nu "scoate' 10..11W.

 

Valoarea de 4K8 Ra(din schema ta) ,rezistenta de 330ohmi din catodul finalei(din schema ta) ,nu se 'pupa' deloc cu tesiunea anodica livrata de traful de alimentare,anodica este MULT prea mica,cu datele din schema ta nu cred ca ajunge la 5W!

Nu conteaza cit scoate ,conteaza DOAR parerea lui Florin si ce aude el.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

daca florin a spus ca foloseste schema respectiva de pe ac84, se intelege ca aree o anodica de 376 v. daca nu respecta toate tensiunile, pt ce tensiuni a calculat gelu trafu'?

presupun ca au avut o conversatie in prealabil.

poate gelu ne arata si dreapta de sarcina cu calculele respective.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca florin a spus ca foloseste schema respectiva de pe ac84, se intelege ca aree o anodica de 376 v. daca nu respecta toate tensiunile, pt ce tensiuni a calculat gelu trafu'?

presupun ca au avut o conversatie in prealabil.

poate gelu ne arata si dreapta de sarcina cu calculele respective.

cu acel traf de alimentara nu are 382V anodica,atit este in schema AX,vad ca traful de alimentare nu este rebobinat

Link to comment
Share on other sites

presupun ca au avut o conversatie in prealabil.

poate gelu ne arata si dreapta de sarcina cu calculele respective.

Bineinteles ca am avut niste discutii .

Cei de la ax84 au proiectat acest etaj final respectand cu sfintenie foia de catalog a lui EL34 simplu , fara B , STR,sau alte indicative. Dreapta de sarcina este 350V / 76 mA. Prin traful de iesire expus mai devreme doar mi-am aplicat "filosofia" vis-a-vis de sunetul care trebuie sa fie redat (factor de dumping,distorsiuni in frecventa,...etc) , dar luand in considerare ce a masurat Florin pt B+ (2 x 290V ) .

Daca ne uitam in foaia de catalog constatam ca randamentul lui EL34 in regim SE (clasa A pentoda) este de 44% .

Acum Florin a masurat Ua 370 V , iar in catod pe rezistenta de 330R a masurat 24V . Restul este o matematica elementara din care reiese ,evident , ca etajul final realizat de Florin produce cca. 10 Watt .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Foarte rapid ai terminat cu amplificatorul. Felicitari!. Eu ma chinui cu un amp stereo pt ascultat muzica de 8 luni. :)) E gata insa acuma are un zgomot de fond zici ca-i Tractor:)) Inca odata felicitari!

 

Multumesc.

Pune schema ampului tau si detalii constructive.Poate reusim sa te ajutam.Nu eu neaparat,dar sunt colegi aici pe forum cu multa experienta.

Link to comment
Share on other sites

M-am chinuit mult sa rezolv problema, si am decis sa-l trimit la cineva carese pricepe sa-l finiseze. Cred ca e vorba doar de niste cabluri trase aiurea oricum fara aproape nimica cunostinta in electronica mai ales la tuburi sunt multumit. Poate viitorul proiect va fi unul de chitara de cativa wati pana la 5 pt repetat acasa.

Link to comment
Share on other sites

ala e sigur EL34?? arata cam ciudat.

 

Sigur este EL 34.Dar este o lampa care o am prin atelier de probe.

Ampul este dotat cu lampa asta:

post-12729-0-07504400-1380052569_thumb.jpg

 

M-am chinuit mult sa rezolv problema, si am decis sa-l trimit la cineva carese pricepe sa-l finiseze. Cred ca e vorba doar de niste cabluri trase aiurea oricum fara aproape nimica cunostinta in electronica mai ales la tuburi sunt multumit. Poate viitorul proiect va fi unul de chitara de cativa wati pana la 5 pt repetat acasa.

 

Deschide un topic cu realizarea ta.Pune schema,niste poze...

Link to comment
Share on other sites

Deschide un topic cu realizarea ta.Pune schema,niste poze...

Cred ca este vorba despre modul de asamblare , circuite de masa,...etc . Nu cred ca se poate rezolva prin "corespondenta" decat daca avem un plan de asamblare.

 

Dar pana la imprimare , nu ne-ai spus cum se aude amplificatorul tau ! Care este prima impresie ??? Este sunetul pe care te asteptai sa-l auzi ?

Link to comment
Share on other sites

 

Dar pana la imprimare , nu ne-ai spus cum se aude amplificatorul tau ! Care este prima impresie ??? Este sunetul pe care te asteptai sa-l auzi ?

 

Da.Este sunetul care imi place mie.

O sa vedem si parerile altora.

Maine,cand voi incerca sa fac imprimarile,il am ca invitat pe Costin Neamtu (@pasion-kill),un chitarist foarte bun.Urechea lui va spune ce si cum.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cateva inregistrari:

Proba 1.rarProba 3.rarProba 5.rar

A trebuit sa le fac arhiva deoarece nu le-am putut pune pe forum direct.

 

Sunetul inregistrat nu este acelasi cu cel real.

Scuze,sunt primele inregistrari.

Multumiri interpretului:Costin Neamtu :respect:

Edited by florinmarinoiu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E un amp foarte fain, perfect pt camera, la volume mici.

Sta foarte bine la capitolul bass pentru un amplificator asa de mic...din pacate placa de sunet modifica mult sunetul, inregistrarile nu-i aduc deloc dreptate amplificatorului.

S-a tras cu o chitara tip les paul entry level, si cu un fender stratocaster ... corzile pe ambele chitari erau foarte vechi, oxidate, decalibrate, " negre " etc. :) .

 

Sunet cald, il poti modela cum vrei, dinamica foarte buna.

Edited by pasion-kill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca va fi cazul se va face si ceva fine tunning . In primul rand doresc sa fac niste masuratori pt ca preamp-ul este parte a unei scheme care va functiona in seria ( 5 bucati ) de combo-uri deja in lucru . Aceste combo-uri vor fi adresate celor care canta ocazional dar care doresc sa aiba satisfactia unui sunet de calitate . Bineinteles ca si pretul va fi foarte decent .

In al doilea rand doresc sa fac niste imprimari care sa fie mai aproape de realitate . Iar acest lucru nu-l fac din motivul ca Florin nu ar fi putut face treaba asta dar intamplator detin alte scule pt imprimari audio .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am montat "harnasamentul" . Pt ca amplificatorul a venit fara tuburi am pus in preamp , un Mullard 12AX7 Criogenat si un EL34 B-STR Shuguang , in final . Cabinet, dupa cum am scris mai sus, Marshall Vintage 4x12 , 300 W .Am cuplat amplificatorul la iesirea de 4 Ohm . Prima impresie a fost peste orice asteptari . Clean-ul cu mult headroom ,"atac" pe nota , bogat (in armonice) dar si cu sustain . Fender Stratocaster se aude pur simplu , awesome.

As vrea sa fac imprimarile cu video ca sa fie totul "la vedere" . Dar sa vedem cum o ma descurc . Sunt foarte placut surprins de ce a realizat Florin . Iar transformatorul de iesire chiar daca se vede ca este bobinat un pic mai stangaci si-a atins scopul cu succes. Felicitari Florin ! :respect:

Acum partile celalalte :)

- traful de alimentare trebuie schimbat . Nu face fata cand amplificatorul este dat la maxim . Eu pur si simplu am fost incantat de amplificator, cu masterul la 3/4

- are un mic brum cand este cu gain-ul si master-ul la maxim .

- are o usoara oscilatie cu 12AX7 Mullard (criogenata) care are u(miu) peste 100 . Cu 12AX7 Made in China , numai este nicio problema dar si sunetul se schimba .

Revin cu exemplificari.

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce m-ai ghicit !!! :D Nu am nici un tub 6V6 . Marti trebuie sa ridic din vama 6V6 GT . Dar pana atunci , o sa-l intreb si pe Domn'Lazaroiu daca are vreuna pt probe , ca doar suntem vecini :)

Oricum imprimarea initiala va fi cu EL34 , asa cum l-a testat si Florin. In configuratia asta amplificatorul produce sunet care mi-a captat total atentia , nu este joaca . Cleanul este ceva , ce nu ma asteptam sa aud la vreun SE . Nici OD-ul nu este mai prejos cu toate ca se simte lipsa inca unui etaj de gain . Maxim ce se poate canta este stilul blues .Dar pt mine , suna foarte bine pt ca pot controla notele din pana , pt diferite nuante . O sa revin cu sample atat cu EL34 dar si cu 6V6 .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Am facut teste audio-video si am constatat ca sunt mari consumatoare de timp .

Pana una alta, un preambul romantat :) imprimat cu Fender Stratocaster ,fara niciun fel de efecte, gain pana la 1/2 iar master la 3/4 .

F1.mp3

Acelasi fragment dar dragul polifoniei din a doua parte a acestui sample , am pus un pic de efect de camera (Reaverberate Cokos nativ Reaper)

F1_rev.mp3

Personal , sunt atat de incantat de acest sunet . Enjoy :)

...revin

Edited by ggg
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.