www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Cu Tuburi


florinmarinoiu
 Share

Recommended Posts

Buna seara.

 

Deoarece mai am prin micul meu atelier cateva componente(traf alimentare,miez pentru traf iesire,EL34=1buc si ECC83),m-am hotarat sa contruiesc un mic amplificator de chitara avand ca finala EL34.

Voi lucra dupa schema de aici:

http://www.ax84.com/static/p1x/AX84_P1x_101004.pdf

Pentru inceput voi face sursa si etajul final.

 

Am inceput cu realizarea sasiului:

post-12729-0-41858800-1379357254_thumb.jpg

 

Cam atat pana acum.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

M-am obisnuit deja! va iesi fain si va suna bine!

PS* am facut si eu P1 si suna tare bine :rock:

Spor la lucru si astept actualizari ale lucrarii.

 

Numai bine!

 

Normal ca va iesi fain si va suna bine.

L-ai facut exact dupa schema de acolo?Transformatorul de iesire cum l-ai facut?

Cam cat scoate?

 

Cu stima,

Florin.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

daca nu ai f multe pretentii si vrei sa fie economic, traful de iesire pt un etaj SE nu e chiar o problema.

poti folosi un traf de retea la care ii scoti tolele si le pui la loc cu toate E-urile intro parte si I-urile in partea cealalta. intre blocurile E si I trebuie sa ai un spatiu (intrefier) pe care il faci din hartie cerata.

ca sa stii ce traf iti trebuie, ai mai jos un calcul simplu, pt cazul de fata:

1. 300V tensiune anodica EL34 -----> 3500 ohmi Ra (impedanta primar, traf iesire

2. impedanta iesire 8 ohmi

3. atunci 3500 / 8 = 437.5

4. faci radical din raportul de mai sus = aprox 20,8

5. 220 / 20,8 = 10,57

 

deci cauti un traf de xxa. 220V / 10,5 V merge si cu 9V (micsorezi putin anodica) sau 12 V ( o maresti)

cum e posibil sa scoti 10-12W din EL34 in clasa A - SE, poti pune un traf de cca 20-30W.

sper c an-am gresit, am facut calculele din ochi si amintiri ;)

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu voi folosi un traf de retea in locul trafului de iesire.

In primul rand pentru ca il voi vrea sa fie pe 4,8 si 16 ohm.

In al doilea rand vreau ca ampul sa fie "nervos".

 

Florine, daca finalul iti iese OK, nu crezi ca ar fi bine ca pre-ul sa il faci dupa o schema mai serioasa? Ca soundul in mare parte depinde de preamp. Eu zic ca ar merita efortul.

 

Preampul va suferi ceva modificari.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Nu voi folosi un traf de retea in locul trafului de iesire.

Macar didactic , este de retinut ceea ce a scris Sorin mai sus . Dupa stabilirea dreptei de sarcina (Ra = (Ua_Max - Ua_Min) / (Ia_Max - Ia_Min) => Delta_Ua / Delta_Ia) primul calcul (dintr-un sir relativ lung) este aflarea raportului de transformare , SQRT(Ra / Z_sarcina) .

Link to comment
Share on other sites

Cum ai rezolvat cu traful de iesire?

 

Traful de iesire si preampul vor fi proiectate de Gelu-@ggg.Traful de iesire arata cam asa(partea standa a imaginii):

post-12729-0-18166500-1379797162_thumb.jpg

 

Am mai lucrat cate ceva la amplificator:

post-12729-0-77165100-1379797218_thumb.jpg post-12729-0-71307900-1379797240_thumb.jpg.

 

Urmeaza desenarea fetelor.Am sa le desenez in AutoCad,le voi printa si apoi le voi lamina.

 

Revin :yay:

Edited by florinmarinoiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt ce doreste Florin , un clean "colorat"/plin/punch si cu un usor "bluesy-crunch" cand lucreaza cu nivel de semnal fortat, am considerat ca schema de la ax84 trebui modificata dupa cum este prezentata mai jos .

Florin10W.pdf

Datele pt transformatorul de iesire care sa intruneasca cerintele lui Florin dar si pt tolele care le are .

FlorinOT.pdf

Realizarea acestor transformatoare nu este chiar "piece of cake" . Florin deja a capatat ceva experienta in bobinarea acestor transformatoare si a reusit sa-l asambleze cu succes.

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare! despre traful de iesire nu pot spune foarte multe, era recuperat din radio, luat de pe e*forum. Eu zic sa nu te asteptisa iti iasa vre-o suparaciune ca e greu cu o lampa in preamp, mai nervos e hioctane. Asta in schimb are un drive mai placut ca si structura dupa parerea mea.Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Pt ce doreste Florin , un clean "colorat"/plin/punch si cu un usor "bluesy-crunch" cand lucreaza cu nivel de semnal fortat, am considerat ca schema de la ax84 trebui modificata dupa cum este prezentata mai jos .

Florin10W.pdf

Datele pt transformatorul de iesire care sa intruneasca cerintele lui Florin dar si pt tolele care le are .

FlorinOT.pdf

Realizarea acestor transformatoare nu este chiar "piece of cake" . Florin deja a capatat ceva experienta in bobinarea acestor transformatoare si a reusit sa-l asambleze cu succes.

Nu cumva diametrele conductoarelor cu care sunt bobinate L1/L5 trebuiesc inversate?

L5 CU 0,6mm SI L1 cu 0,8mm,eu asa vad logic,pe 4 ohmi e necesar un curent mai mare decit pe 16ohmi.

 

Ampul se vrea foarte bright? cu valorile din corectorul de ton o sa se auda foarte"pitigaiat" ,condensatorul de bright de pe potul de gain e mare ca valoare,cu acele valori ampul nu o sa aibe"grasime".

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salutare! despre traful de iesire nu pot spune foarte multe, era recuperat din radio, luat de pe e*forum

Nu mai tin minte de unde l-am luat.Este un traf vechi,rusesc,cu tole de calitate.

Eu zic sa nu te asteptisa iti iasa vre-o suparaciune ca e greu cu o lampa in preamp, mai nervos e hioctane

Intr-adevar este mai "suparat" hioctane.Dar eu vreau sa am un clean bun,cu foarte putin drive.

Asta in schimb are un drive mai placut ca si structura dupa parerea mea.Spor la treaba!

Sa speram.Vom vedea la finalizarea lucrarii.

Multumesc.

Edited by florinmarinoiu
Link to comment
Share on other sites

Nu cumva diametrele conductoarelor cu care sunt bobinate L1/L5 trebuiesc inversate?

L5 CU 0,6mm SI L1 cu 0,8mm,eu asa vad logic,pe 4 ohmi e necesar un curent mai mare decit pe 16ohmi.

 

Corect . Am gresit eu cand am scris datele in LTSpice.Prima data gresisem si ordinea bobinelor dar am corectat. Mea culpa .

Ce vreau sa subliniez este faptul ca in momentul in care tolele se schimba (nu intrunesc conditiile de permeabilitate / densitate a liniilor de camp ) , socotelile trebuiesc refacute .

FlorinOT.pdf

 

Ampul se vrea foarte bright? cu valorile din corectorul de ton o sa se auda foarte"pitigaiat" ,condensatorul de bright de pe potul de gain e mare ca valoare,cu acele valori ampul nu o sa aibe"grasime".

Amplificatorul ar trebui sa aiba suficienta "grasime" si va "umfla" suficient cand va avea gain si nivelul de master spre maxim . Vom constata impreuna , daca Florin va dori sa faca imprimari si sa le publice aici .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Daca doresti, ma ofer sa contribui la partea grafica.

Multumesc Liviu.

Am facut deja fetele si le-am lipit.

O sa te solicit la urmatorul amplificator

. :respect:

 

Nu cumva diametrele conductoarelor cu care sunt bobinate L1/L5 trebuiesc inversate?

L5 CU 0,6mm SI L1 cu 0,8mm,eu asa vad logic,pe 4 ohmi e necesar un curent mai mare decit pe 16ohmi.

Foarte buna observatia.

Chiar acum lucrez la traful de iesire.Bobinez prima parte a primarului.

Link to comment
Share on other sites

Azi am avut spor la lucru.

Am bobinat traful de iesire.

Am facut fetele,le-am lipit pe sasiu si am prins componentele:

post-12729-0-94065100-1379867283_thumb.jpg post-12729-0-73040200-1379867296_thumb.jpg

Am facut sursa:

post-12729-0-13888500-1379867345_thumb.jpg

Am montat piesele etajului final:

post-12729-0-84546900-1379867437_thumb.jpg

Am facut probe cu semnal din calculator.Etajul final functioneaza perfect.Tensiunile sunt Ok.

 

In zilele se urmeaza voi monta preamplificatorul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce distanta ai lasat ca intrefier ? Reda bine frecventele de bas si inalte ?

Intrefierul optim ar fi de 0,25mm.Am plecat de la aprox.0,1mm,am pus si de 0,4mm.Cu 0,1mm se auzea cam spart,cu multe medii-inalte.Cu 0,4mm se auzea foarte bine,dar la frecventele joase distorsiona.Am gasit niste prespan de 0,25mm,l-am pus si sunetul este bun.

 

Super, ce putere poate livra?

Cam 10-11W.

 

Si ar mai fi ceva...Tot Gelu m-a invatat:pachetul de tole trebuie sa fie strans foarte bine .

Edited by florinmarinoiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.