www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pheonix - Vremuri


vev
 Share

Recommended Posts

Sunt incepator in domeniu, dar imi permit sa dau cateva sfaturi pentru cei care vor sa cante ca mine cu o singura chitara acustica, fara restul orchestratiei aceasta melodie. Poate sunt eu tampit dar mie imi suna mai bine la refren pe primul vers in loc de Em pe tot versul G - Em. Si la partea cu da, da, nu, nu merg niste Dsus2/Dsus4. Pentru un sound mai apropiat de orginal merge la ritmul de folk clasic pe care se canta melodia adaugat pe beatul 2 si 4 bataia moarta, x. Adica J-xS-SxS. Practic sa combini cat mai multe elemente din toate trackurile pentru a iesi ceva cat mai complet. Pentru cantat pe toate trackurile tabului nu pot sa stiu daca e corect, de aceea nu ma bag, asum tabul ca bun pana cineva va demonstra contrariul cantandu-l si explicand ce este gresit. Din cate imi aduc aminte melodia originala era in F# si nu in G, asta a fost frustrarea mea cand nu stiam sa mut acordurile si voiam sa cant aceasta melodie, mi se parea ca are niste acorduri imposibile. In rest , numai de bine, felicitari pentru munca depusa.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt asa sigur acum pe care am folosit-o, dar cu introul spre cea originala am batut. Varianta pe care am ales-o e cea live de pe youtube de

Stiu ca intro-ul meu spre sfarsit e gresit si finalul rifului principal e si el incomplet, dar nu am gasit inca o formula corecta.

 

pai, daca stii ca e gresit, la ce bun mai postezi? sa stii ca si in varianta live, indicata de tine, intro-ul si outro-ul sunt la fel ca pe discul original EP/1968 (doar ca pe vinil, piesa este cantata cu un semiton mai jos, F# in loc de G).

fara suparare, nu crezi ca ar fi mai bine sa mai studiezi, sa-ti formezi urechea si abia dupa aia sa te apuci sa faci tab-uri?

ah si sa nu uit, corect se scrie PHOENIX si nu PHEONIX!

Edited by StratMan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In cazul asta cred ca ai dreptate. Multumesc de sfat, adevarul e ca m-am cam riscat postand asta, nu am acumulat destule cunostinte ca sa pot face unul corect.

 

O zi buna, puteti sterge topicul.

 

N-o lua nici chiar asa in tragic, initiativa ta e laudabila. Considera-le critici constructive, incearca sa corectezi greselile si mergi mai departe. Foarte putina lume face tab-uri romanesti si e pacat.

E nasol ca majoritatea uitam de unde am plecat atunci cand de exemplu ni se parea greu sa schimbam 3 acorduri si am fi dat orice sa ne spuna cineva care e bataia sau ciupitura. Ma refer la piesele romanesti ca de restul e plin internetu'. Ulterior insa toata lumea a avansat, a depasit usor usor etapa dupa etapa dar foarte putini s-au intors sa le spuna si altora cum au facut. Ma includ si eu in categoria asta din pacate...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.